| LauraSofia456 a întrebat:

Fratele meu are 8 ani îl cresc singura pentru ca părinți noștri au decedat eu am 21 de ani locuiesc la iubitul meu și la părinți lui m-am mutat recent cu fratele meu la ei pentru că noi stăteam doar eu cu el la noi acasă dar de când ne-am mutat la iubitul meu fratele meu nu s-a acomodat încă și se simte puțin neglijat deși eu îi ofer atenție. Cum să îl ajut să se acomodeze? Ce să fac să nu se mai simtă neglijat?

3 răspunsuri:
| Kiran a răspuns:

Cand esti singura cu el, joaca-te ceva ce ii place cu el si, din cand in cand incepeti sa discutati, o gluma, sa il faci sa se simta bine si pune-i intrebari indirecte despre cum se simte acum in casa voastra.

Daca se simte asa dintr-o data, poate, nu sunt sigur de asta, crede ca te va pierde si pe tine si va ramane singur, oricum, e doar o insinuare, recomand sa il intrebi personal.

| anjellique a răspuns:

Incearca sa il incluzi cat de mult poti in orice activitate ai in casa, fie gatitul, curatenia, etc si incearca sa te interesezi de activitatile care ii plac lui si eventual sa le faceti si pe acelea impreuna, fie ca sunt uitatul la desene, jocuri, etc si incercati sa il scoateti in parc sa isi faca prieteni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Impanzind TPU cu acesta intrebare nu cred ca vei gasi o rezolvare. Daca problema e asa mare mergeti la un terapeut. Sunt sigur ca asta e directia corecta pentru un copul care a ramas orfan