| Anonima6 a întrebat:

Fratele meu e foarte neastamparat, si nu ii e frica de mine(normal), nici de mama ci de tata. cand zbiara la el sta ca ``ingerii``. Ce sa fac ca sa ma asculte si pe mine si pe mama?
Ce functioneaza FUNDA

Răspuns Câştigător
| cateluuus a răspuns:

Spune-i ca daca te asculta va primi un cadou sau ceva. Inventezi tu.

| Foxyyyy a răspuns (pentru cateluuus):

Asta nu e deloc o metoda buna, o sa se invete asa si o sa fie si mai greu dupa.

| cateluuus a răspuns (pentru Foxyyyy):

Poate acum e mic si cand va mai creste va intelege.

| Foxyyyy a răspuns (pentru cateluuus):

Nu,daca e invatat asa, asa o sa fie si cand creste, o sa ajunga un rasfatat care face doar ce vrea.

| cateluuus a răspuns (pentru Foxyyyy):

Dar pe moment ce poate face copii uita repede. Sora mea era la fel dupa ce ii spuneam se potolea si isi gasea altceva de facut. Ai dreptul sa-ti spui parerea si e posibil sa ai dreptate. Difera de la caz la caz.

| Foxyyyy a răspuns (pentru cateluuus):

Normal ca difera de la caz la caz, spuneam doar ca manipularea sub genul ala sau oricare altul nu-i buna. Imi stiu si singura drepturile.

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Copiii sunt foarte perspicace, sa nu crezi ca uita ceva. De aceea trebuie avut grija cu jocul asta de-a cadoul, ca la un moment dat o sa vi se sparga in cap.
Numai sa se invete ca ajunge sa faca un pic pe zmeul, si voi veniti cu diferite promisiuni si cadouri de impacare, ca nu o mai scoateti la capat cu el.
Deci, chestia cu cadoul cam pica.
Mai bine te prefaci suparat pe el, ii spui ca nu te mai joci cu el, ca nu o sa-l asculti pentru ca nici el nu te asculta. Relatiile umane sunt interdependente, si inca de la nivel instinctiv stie ca are nevoie de tine, de familie, si va cauta si el sa te impace.
Dupa asta, poti sa-i faci si cate un cadou, si va stii ca un frate fericit este unul mai darnic, si se va invata sa fie mai cuminte.
Deci, cadoul merge pentru fratiorul cuminte si ascultator, nu pentru ca fratiorul sa nu fie neastamparat si sa nu faca prostii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie fratele meu imi spunea ca-mi da dulciuri daca stau cuminte si nu fac prostii, poate merge si la tine.Succeshappy

| Anonima6 explică (pentru anonim_4396):

Merci pentru raspuns! :-)

| R0VER a răspuns:

Iubeste-l asa cum e, dar in asa fel - incat el sa inteleaga asta.
asta-i solutia
si incet-incet, va ajunge sa te iubeasca si el, ca pe o sora de incredere. si te va asculta.