| anonim_4396 a întrebat:

Fratele meu intotdeauna a fost prea inteligent pentru varsta lui[la 4 ani citea bine, stia engleza, instala drivere pe comp etc].
Din cauza asta e un ametit, vorbeste non-stop, nu-i atent la ce se intampla in jurul lui, e nerabdator, dezordonat, imprastiat, zapacit...pfff.
Are energia specifica varstei si uneori ma scoate din sarite angry nu sta o clipa locului, imi fura rolele, vorbeste si vorbeste de nu se mai opreste, face vocalize [e la corrolling eyes]. Ma seaca.
Mama spune sa-l duca la psiholog ca sa-l mai linisteasca.:-s Dar. desi ma cam dispera.Nu credeti ca-i cam exagerat?
Ma gandesc ca o sa-i treaca mai incolo. acum nu stiu. O fi varsta de vina?
Desi nu-i o rusine sa mergi la psiholog, copiii sunt rautaciosi si se arata cu degetul si nu vreau sa se
simta ca un ciudat, si nici nu poate sa ascunda chestia asta fiindca e foarte sincer. sad

Răspuns Câştigător
| bobby_7474 a răspuns:

Sint copii care se nasc hyperactivi,si un fel de "genii"cum este fratele tau,insa nu este nimic iesit din comun, hyperenergia tr consumata cumva,este normal sa se comporte asa,pentru ca toti care se nasc cu un coeficient mai mare de inteligenta se manifesta intr-un fel mai ciudat de cit ceilalti mai putin inteligenti, tr doar sa-i dati mereu o ocupatie si sa aiba mult spatiu de desfasurare si sa-l acceptati asa cum este pentru ca medicamente la virsta lui nu le va da nici un medic pentru asa ceva, iar terapia verbala la ani lui nu-i va folosii fiind prea mic si neintelegind de fapt ce se asteapta de la el.Rabdare si o sa se tempereze incet, incet.

14 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Daca la 4 ani face ce ai sris tu m-ai facut praf si pulbere Nu mai am cuvinte Iarta-ma dar cred ca tu ar trebui sa te duci la psihiatrie nu la psiholog Doamne apara si pazeste

| Plague a răspuns:

Poti vorbi linistit engleza la 4 ani, si eu vorbesc. De cand am inceput sa vorbesc am facut engleza pe langa - la camin, cu o profesoara care acum e directoare universitara. Fac engleza de la 3 sau 4 ani, nu stiu sigur, si e foarte bine ca face multe de mic, astfel va fi mai usor pentru el sa invete diferite lucruri. Cat despre psihiatri, nu recomand, cum au zis si altii, e bine ca e hyperenergic, aproape toti am fost la varste fragede. Cu timpul trece; pana ajunge la scoala se linisteste, si daca nu, se linisteste la scoala, ca si mine happy. Cat despre faptul ca ar rade altii...traumele din copilarie intaresc caracterulhee hee. Doar ai rabdare, si o sa fie bine tongue

| vera_5828 a răspuns:

Duceti-l la pediatru ca este hiperactiv, daca nu-l tratati acum o sa aiba probleme mai tarziu.

| Nymphetamine a răspuns:

Stiu ca nu e o rusine, dar copiii rad unii de altii caci sunt rautaciosi dupa cum am spus.straight face

| Nymphetamine a răspuns:

@PetreConstanta: De ce sa ma duc EU la psihiatrie?raised eyebrows
Si era vorba sa-l duc pe el la psiholog nu pe mine.straight face

| Nymphetamine a răspuns:

@Sunrise: Care e problema daca-l duce mintea?raised eyebrows

| Nymphetamine a răspuns:

Oameni buni!
Nu va bagati in seama daca nu aveti sa-mi da'ti vreun sfat ca nu ma incanta cu nimic spusele voastre la invidie.straight faceDaca pe-un copil il duce capu de la o varsta mai frageda...care-i problema? Va e ciuda?

| Nymphetamine a răspuns:

Da,dar el a invatat singur. happy De la tv si comp.
Oricum.oh go on Mersi pentru raspunsuri.

| iuli a răspuns:

Cred ca e hiperactiv. Multi copii din ziua de azi au asa ceva.
Poate asta te-ar ajuta: http://www.gradinite.com/......atate.html

In legatura cu mersul la psiholog, nu e nicio rusine. Plus ca nu trebuie neaparat sa afle toata lumea ca merge la psiholog.

| claudia01 a răspuns:

Nu e o rusine sa mergi la psiholog dar eu zic sa-l mai lasati.Fii mandru ca ai un frate inteligent si incearca sa-i captezi atentia cu lucruri noi.E totusi doar un copil

| JustForU a răspuns:

Povestea asta pare SF!

| Anon1mxD a răspuns:

Ma da ce?! e o rusine sa mergi la psiholog?!?! nu e!

| Comeandtellmesomething a răspuns:

Lui îi este rusine sau ţie?
De ce nu încerci să-l convingi să meargă? E pentru binele său...

| AdamBlack a răspuns:

DU'te la psihiatru(ca sa nu innebuneasca psihologu)
Instala o pul4 in calculator, engleza la varsta lui?
cred ca esti prea obosit(a).