| MadaMădalinamada567 a întrebat:

Fratele meu se cearta cu mama din cauza soţiei lui pentru ca mamei mele nu îi prea place de ea pentru ca soţia lui nu face nimic. Eu mereu ma bag ca sa o apar pe mama pentru ca nu îmi place să îşi bata el joc de ea, pana la urma mama l-a nascut si pe el si el se comporta asa cu ea, eu urasc lucrul asta pentru ca mama e cea mai importanta pentru mine. Si eu am relaţie dar nu fac asa cu mama daca nu-l suporta pe iubitul meu. Oricum pe el îl suporta ca ştie ca ma iubeşte şi are grija de mine.Am 23.Credeţi ca fratele meu face bine ca se cearta cu mama? Dupa parerea voastră fac bine ca ma bag?

3 răspunsuri:
| Madaxo97 a răspuns:

În primul rând argumentul cu "mama l-a născut", pică din start, ca nu a cerut el să se nască, și să îi fie controlata viața de catre maică-sa. Apoi, e fix treaba lui ce femeie și-a alea, nu a mamei voastre, dacă chiar este o leneșă, și fratele tău acceptă asta, e fix treaba lui, el se spală cu ea pe cap, nu aveți voi treaba și nu trebuie să vă băgați în deciziile lui niciodată. Faci foarte prost că te bagi și o aperi pe maică-ta, nu ar trebui să te bagi deloc, îți vei strica relația cu fratele tău dacă faci asta, sunteți amândoi adulți în toată firea, nu ar trebui să va intereseze părerea lui mami pe niciunul din voi, dacă dintr-o dată iubitul tău face o mică greșeală și mamei tale i se pune pata pe el că nu îl mai suportă și decide ea ca nu mai e bun pentru tine, ce o să faci? Nu îți va mai părea așa simpatică mama ta dacă nu îți mai susține relația, nu-i așa? Nu te mai baga între ei si încurajeaz-o și pe mama ta să facă același lucru, dacă această fata chiar nu e ce trebuie pentru el aveți încredere ca își va da el seama singur și o va părăsi, dar dacă lor le este bine împreună așa, nu aveți de ce să vă băgați, nu e treaba voastră deloc.

| Miruna333 a răspuns:

Inteleg ca iti aperi mama, dar cearta nu este degeaba. Nu faci bine si nici mama ta. Ea gresteste cel mai mult aici pentru ca se baga in casnicia copilului. Nu conteaza ca ea l-a nascut, la 23 totusi, ar trebui sa gandesti astfel. Conteaza cum te tradeaza cel de langa tine, nu legatura de sange. Mama ta suna ca tipul de soacra enervanta si bagacioasa care isi uraste nora si de aici si certurile cu fratele tau. Oare cine de cine isi bate joc in aceasta poveste? Mama ta de ei, din iubire si respect pentru copil, sa taca, dar se vede ca ea are alte prioritati. Foarte urat, ar trebui si tu sa o sfatuiesti sa o lase moale daca vrea sa mai vorbeasca fratele tau cu ea

| 1onur a răspuns:

Păi faci foarte bine ca te bagi pentru mama ta dar o discuție de familie bine înțeles că ar avuta familia la mai mult și bine înțeles că familia ar fi mai unită și mai bine va înțelegeți este foarte bine ca te-ai băgat pentru mama ta fratele tău face o greșeală căi vorbește greșit mamei tale dar și mama ta poate unde greșește față de fratele tău nu avem de unde ști Adevărul cu Adevărat fiindcă cauzele pot fi enorm de mult de ce fratele tău nu se înțelege cu mama ta și bine înțeles că asta nu este soluția într-o familie și cel mai mai bine ar fi sa vorbești cu mama ta si tatăl tău sa stați sa discutați cu mama ta fiindcă nu duce nicăieri dușmănia in familie nu duce nicăieri certurile într-o familie