| GeorgianaG4 a întrebat:

Fratele meu se îngrijorează prea mult pentru mine el e mai mare cu 2 ani ca mine eu locuiesc cu el eu și cu el am crescut în orfelinat eu am 18 ani nu vreau ca el sa se îngrijoreze pentru mine pentru ca sunt mare și ma descurc dar mereu el a fost protectiv fața de mine.Cum să îi demonstrez fratelui meu ca ma descurc?

3 răspunsuri:
| MineaPeter a răspuns:

Bun găsit!
Întâi și întâi, este mare lucru că vă cunoașteți și puteți trăi ca frații, fără ca traiul la casa copilului să vă fi separat și pierdut iremediabil unul de celălalt. Bucură-te că îl ai pe fratele tău alături!
Arată-i că poți face treburile gospodărești separat, fără ca el să își bată mult capul, și încearcă să și discutați serios despre faptul că poți să te descurci. Nu știu dacă este posibilă o perioadă în care să locuiți separat (de ex. unul dintre voi să plece într-o tabără sau într-o delegație), că și o experiență ca aceasta în care tu să faci față cu brio și el să se detașeze de ritmul cotidian ar ajuta. De asemenea nu știu dacă te poți angaja part-time undeva, bănuiesc că ești în ultima clasă la liceu, dar și asta ar fi un pas ca să îi dovedești fratelui tău că se poate, și că nu trebuie să fie chiar așa de îngrijorat. Mult succes!

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Termina scoala, ia BAC-ul si continua studiile sau gaseste-ti ceva de munca, sa poti contribui si tu la cheltuieli.
Multumeste-i ca are grija de tine.
Sunteti norocosi ca va aveti unul pe altul.

| Whitte a răspuns:

Te crezi mare. Fratele tau, ca barbat stie ce capcane iti pot intinde alti barbati. Si daca era mai mic stia mai bine decat tine. Lasa-l sa te protejeze in timp ce tu te descurci. Va fi cel mai bine asa. Bucura-te ca il ai asa cum este.