| SmartphoneGirl a întrebat:

Funda:*. Buna. Voua va place sau v-a placut vreodata de cineva? Cum l-ati abordat? Cum abordezi pe cineva care nici macar nu stie ca existi big grin?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Abordează-l! Spune-i! Fă-te vizibilă! Nu cu agresivitate, nu fi extraordinar de directă, ci pune problema cu discreţie şi delicateţe în aşa fel încât aproape să nu îşi dea seama că ai apărut „în peisaj". De exemplu: dacă învaţă într-o clasă alăturată, fă-ţi un inventar al persoanelor pe care le cunoşti din clasa respectivă. Reîncepe să le vizitezi. Infiltrează-te în gaşca lor. Află ce interese comune ai putea avea cu aceşti liceeni. Dacă lor le place muzica de club şi frecventează concertele de acest tip (sau poate chiar cluburile de gen), du-te şi tu. Ţine minte: scopul tău e să ajungi la băiatul visurilor tale, chiar daca asta implică să faci nişte compromisuri (atenţie! Să nu faci compromisuri care să conducă la o scădere a stimei de sine, ci doar ceea ce îţi pare a fi rezonabil şi poţi suporta). Ideea e să ajungeţi să frecventaţi aceleaşi cercuri. Doar aşa există şanse să te remarce. Altminteri, pot trece ani de zile, iar el să nu afle de existenţa ta. Dacă ajungi să aveţi aceeaşi gaşcă, şansele sunt mult, mult mai mari. În cadrul găştii, fii tu însăţi! Crede-mă: nu ţi-ai dori ca băiatul să se îndrăgostească de o imagine ideală a unei fete cu care tu nu te identifici. Fii aşa cum eşti tu de fapt! E important ca el să te vadă în realitate, cu bune şi rele, şi să aleagă în deplină cunoştinţă de cauză dacă îţi propune să fiţi împreună sau nu. Dacă te prefaci, dacă pari foarte volubilă şi deschisă în condiţiile în care tu eşti o introvertă, dacă râzi zgomotos iar tu de fapt eşti un monument de discreţie şi o mare timidă, dacă te arăţi ca şi cum nu ţi-ar păsa de viitorul tău profesional, în condiţiile în care îţi pasă şi ştii exact ce vrei să ajungi după ce vei termina facultatea ş.a.m.d., vei crea o imagine ireală asupra ta, iar băiatul se va îndrăgosti de o himeră. Nu de tine. Ci de ceea ce ai vrut tu să arăţi. Ok. Pe termen scurt, să zicem că e mulţumitor şi aşa. Dar nu va dura. Fiecare membru al unui cuplu existent sau potenţial trebuie să ştie „cu cine are de-a face", să se cunoască în realitate, să ajungă a se îndrăgosti de calităţile şi defectele autentice ale celuilalt. Altminteri, se mint pe ei înşişi. Iar tu, vrei să trăieşti în minciună? Bănuiesc că nu.

Să mergem mai departe. Să presupunem că te-ai infiltrat în gaşca lui. El tot nimic! Fă tu primul pas. Nu e ieşit din comun ca o fată să se arate interesată de un băiat şi să îi dea de înţeles acest lucru. Până la urmă…cine ştie…poate e timid sau poate are impresia că nu îl placi sau poate îi este frică de un refuz…Nu avem cum să ştim care e adevărul până când nu întrebăm. Mai întâi, bate apropouri, de tipul: „Dacă mi-aş găsi pe cineva în acest moment, mi-ar plăcea să aibă calităţile tale" sau „Fratele meu este un băiat extraordinar, toate fetele ar fi norocoase să îl aibă ca prieten. Seamănă destul de mult cu tine la trăsăturile de personalitate" sau „Mi-am jurat că până nu o să întâlnesc un băiat curajos, nu o să încep o relaţie cu nimeni. La păţania de ieri, mi s-a părut că ai dat dovadă de atât de mult curaj, încât nu îmi explic de ce profesorul nu te-a ridicat în slăvi aşa cum ai fi meritat"…deci, aspecte de genul acesta. Nu chiar direct, dar nici foarte voalat. Ar trebui să se prindă cât de mult îl admiri. Nu uita de contactul vizual permanent pe parcursul discuţiilor voastre. Un contact vizual intens în momentele cheie ale unei discuţii accesează latura emoţională a interlocutorului. Dacă lauzi calităţile cuiva privindu-l în ochi, sunt şanse mari să te placă. Nu garantez 100%, însă oricum, şansele sunt mai ridicate decât dacă te-ai uita după păsărele pe cer în timp ce îi mărturiseşti ce băiat extraordinar este.

Dacă nici aşa nu dă semne, atunci adresează-i întrebarea direct. Atenţie, însă: înainte de a face asta, asigură-te că e un băiat discret, că are bun simţ şi că nu se apucă să răspândească zvonuri prin şcoală cu privire la iniţiativa ta. Nu cred că ţi-ai dori să fii arătată cu degetul pe la colţuri. Dacă este liniştit şi dacă îşi ţine gura, ia-ţi inima în dinţi şi întreabă-l dacă vrea să te însoţească la un film după ore sau la un suc sau în parc sau unde doriţi voi. Cu alte cuvinte: invită-l tu! Dacă se „dă lovit", asta e: las-o baltă. Tu ai făcut tot posibilul să îi atragi atenţia. Deja, din acest moment nu mai depinde de tine, ci doar de el. Înseamnă că a înţeles ce ai avut tu de transmis, însă nu vrea să meargă mai departe. Poate are altă prietenă sau poate se gândeşte la altă fată sau poate are alte preocupări sau poate pur şi simplu nu e suficient de matur pentru o relaţie. Sau poate nu are curaj (dar aici nu ai ce să-i faci tu; e strict problema lui). Sau cine ştie…nu se dă în vânt după calităţile tale, aşa că decide să spună „pas". E dureros să nu fii plăcută de cel la care ţii, dar din nefericire, în viaţa asta nu putem plăcea tuturor. Chiar dacă am arăta ca Miley Cyrus sau ca Megan Fox, tot nu ne-ar iubi toată lumea. Asta e. Nu-i plăcut. Ştiu. Dar nu avem ce face.

Încă un lucru: înainte de a-i adresa tu invitaţia (în cazul în care ajungi până în acel stadiu), asigură-te că te-ai împrietenit cât de cât cu el sau că măcar din când în când vă adresaţi câteva cuvinte. Dacă nu te cunoaşte şi te duci direct la el cu invitaţia „în dinţi", s-ar putea să îl sperii şi să fugă. Băieţilor, de cele mai multe ori, le place să fie vânători. Prea multă agresivitate şi o iniţiativă mult prea hotărâtă şi directă din partea fetei pune băiatul pe fugă. Aşa că în măsura în care poţi, menţine-ţi delicateţea, misterul şi fineţea chiar dacă îl inviţi în oraş.

Te poţi face vizibilă şi în alte feluri. Spre exemplu: concurând alături de el la olimpiada de chimie (desigur, dacă amândoi sunteţi interesaţi de acest domeniu) sau prezentând un spectacol la şcoală. Sau ieşind în acelaşi parc cu bicicleta. Sau interesându-te care este punctul lui forte la şcoală şi rugându-l să te ajute să îţi perfecţionezi acea arie (de exemplu: dacă el e bun la matematică, iar ţie matematica îţi dă dureri de cap, roagă-l să te mediteze câteva ore….în câteva ore, în cazul în care acceptă, îţi poţi lesne da seama dacă sunt şanse sau nu să se înfiripe ceva între voi). Sunt multe, multe moduri de a îi arăta că exişti. Din păcate, lungimea articolului nu ne permite să le abordăm pe toate.

Însă cel mai important, reţine: învaţă să te retragi atunci când un lucru este irealizabil şi acceptă faptul că indiferent câte calităţi ai avea, a-ţi dori dragostea şi admiraţia fiecărui băiat de pe pământ este imposibil. Baftahappy

| elydoolshika a răspuns:

Pentru inceput salutal cand treci pe langa el.fii sigura ca a doua oara te va saluta el. daca aveti prieteni comuni iesiti cu toti undeva.fa-l sa iti vada calitatile, apoi te va cauta elwinking
sper ca ti-am fost de folos.

| georgiana112 a răspuns:

Mai intai fa`l sa vada ca existi, iesi mai mult afara sau prin pauze, sau prin locurile in care merge el, fa pe interesanta si misterioasa, dupa care arunca`i o privire charismatica, mentine`i privirea 5 secunde dupa care muta`ti`o ca si cum ai rupe`o. Sigur ii atragi atentia. Fa`te ca nu-l vezi i da in el laughing Scapa`ti ceva. Daca tot nu merge saluta`l, dar doar o data, dupa care daca Nu te va saluta n-are niciun rost, iar daca te va saluta in curand veti incepe sa vorbiti si nu`i da chiar asa de multa atentia, da`i portii de vorba cu tine, nu tot timpu cand vrea sa poata vorbi cu tine...
funda?