| anonim_4396 a întrebat:

Fundita!
ce sa fac cu baiatul care este prea serios si eu sunt prea timida.Il iubesc, il sun in fiecare zi, ii spun si-i trimit declaratii de dragoste, dar el nu ma suna nici o data, nu ma-nvaluie cu multa dragoste.Cum ar trebui sa procedez? Cum ar trebui sa-i arat ca el(baiatul)trebuie sa faca primul pas, ci nu eu?

11 răspunsuri:
| RobertTmroo a răspuns:

Eu zic ca tu ai facut tot ce ai putut, ai spus tot ce a ce simti, si asta nu te mai face timida, din contra ai invins timiditatea, eu zic ca e o mare calitate sa poti spune cuiva ce a ce simti, stiu ca nu ti-a fost usor, acum ii randul lui sa iti spuna ce a ce simte, dar din pacate din cate imi spui tu, el nu iti spune nimic, si asta nu cred ca are legatura cu seriozitatea, oricat de serios ar fi, daca ar simti ceva fata de tine atunci ar trebui sa iti spuna, asa e normal, mai ales daca ar vrea si el o relatie cu tine, din pacate cred ca nu simte ce a ce trebuie fata de tine, si crede-ma ca nu ar fi greu macar o data sa iti spuna si el ce a ce simte, eu zic sa il intrebi direct ce sentimente are fata de tine si ca ti-ai dori sa iti arate asta atat prin cuvinte si mai ales comportament..., dar daca nu o face atunci nu are rost sa mai insisti, asteapta ca o sa apara cu timpul cineva care sa te aprecieze mai mult, e foarte "trista" o relatie in care doar unul dintre cei implicati fac totul, in care doar unul e afectuos si deschis, pana la urma sti cum se spune "Eşti 100% responsabil pentru 50% din orice relaţie.", totul depinde de amandoi...happy.
Bafta in tot ce a ce iti propui happy!

| MenInShadow a răspuns:

De unde si pana unde stii tu ca trebuie baiatul sa faca primul pas? Asa am crezut si eu dar cand aveam 8 ani, da nu cred ca tu ai 8 ani. O fi el mai serios, da poate e si mai timid ca tine, si se gandeste ca doar faci misto de el, sau ca o sa razi daca o sa faca el primul pas.
Asta cu "baiatu trebuie sa faca primul pas" e gandire prosteasca de clasa a II-a fa tu primul pas, si o sa fie mai bine, nu mori daca incerci.

| Bibi16 a răspuns:

Dar ce e obligatoriu sa faca baiatul primul pas? Nu scrie in carti! Te duci la el cu curaj si ii zici cu blandete ca ai sentimente pentru el si daca are si el sentimente pentru tine bravo daca nu exista o multime de baieti in lumea asta

| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Parerea mea este ca, daca te place cat de putin, va incerca sa discute mai multe lucruri cu tine, sa legati o legatura mai puternica. Intr-adevar, nu are de ce sa faca el neaparat primul pas, dar, eu zic sa lasi putin timpul sa treaca, sa-i observi si reactia fata de tine.

| PSHYCH8DYLLIC a răspuns:

Intr-o relatie nu conteaza neaparat cine face primul pas, important este ca ambii parteneri sa se trateze cu aceeasi dragoste si acelasi respect.
Poate ca asa l-ai obsinuit tu, sa il cauti numai u.
Lasa-l o zi, doua si ai sa vezi ca o sa te sune el singurel si o sa te intrebe ce s-a intamplat cu tine de nu i-ai dat nici un semn de viata, si atunci tu vei putea sa-i spui ce te doare, sa-i spui verde-n fata ce nu prea iti place la el

| cherrybomb a răspuns:

Nu prea te place dp cate observ

| Neddme a răspuns:

Ori il strezesi cu toata afectiunea ta si de aia nu iti raspunde in nici un fel, poate vrea sa-i lasi putin spatiu, crede-ma prea mult strica (iti spun din experienta) si in acest caz ar fi bine sa-l lasi sa se decida daca are sau nu nevoie de tine, ori e timid si el si nu e sigur ca e adevarat cei spui.Asa ca cel mai corect din punctul meu de vedere e sa-i spui clar, tot ce simti si ce vrei de la el (nu prin mesaje, ci fata in fata) si apoi sa te retragi cu un zambet si sa-l lasi pe el sa se hotarasca daca vrea sau nu ceva cu tine. Oricum ar fi, mai mult decat sa-i spui tot nu ai ce sa faci.Bafta oricum, sper sa fie cum vrei tu! papa tongue

| Rozette a răspuns:

Ar trebui sa il lasi putin timp liber, prea il " sufoci ". Lasal sa isi dea seama cat ii lipsesti si sa incerce sa vorbeasca cu tine!

| Ioana_9117 a răspuns:

Incearca sa discuti cu elbig grinsau poarta-te si tu la fel ca el,poate isi da seama cum te simti happy sau, daca nu te deranjeaza prea tare, fa tu primul pas.bafta:*

| Ra1nman a răspuns:

Din propria experienta, iti spun ca prefer ca o fata sa nu ma sacaie la cap. Lasa-l sa respire. Eventual, incearca sa il faci si pe el sa te doreasca. Tu daca il suni toata ziua si ii trimiti declaratii de dragoste el te va lua, oarecum, de proasta si se va gandi ca oricum nu te va putea pierde. Insa daca tu ii arati contrariul si el tine la tine se va schimba. Bafta!

| deeydeey a răspuns:

Buna, pai spune-i in fata tot ce gandesti. :p