| anonim_4396 a întrebat:

Greutatea influențează daca pot sau nu rămâne gravidă?
Chiar daca greutate este ceva genetic și așa am fost mereu?

Răspuns Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Greutatea excesiva, mult peste limita normala (obezitatea) care de fapt reprezinta o afectiune hormonala fiindca este provocata de dereglari endocrine deseori poate sa provoace probleme de scadere a fertilitatii. In astfel de cazuri activitatea hormonala de regula este grav/sever afectata ceea ce poate sa influenteze intr-o masura destul de mare nivelul de fertilitate si astfel sa fie afectata capacitatea de procreere direct proportional cu gradul de supraponderabilitate. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, influenteaza. Femeile anorexice si cele obeze, au probleme mari sa poata ramane insarcinate, din cauza problemelor endocrinologice, care le influenetaza ovulatia si posibilitatea sa ramana gravide.

| Andreeush a răspuns:

În nici un caz, nu influențează.

| Raven a răspuns:

Dacă vorbim de o persoană obeză, bineînțeles că influențează
http://www.gynera.ro/cum-poate-fi-afectata-fertilitatea-de-obezitate/
Nemaivorbind de faptul că obezitatea și afecțiunile tiroidiene merg uneori mână în mână iar problemele cu tiroida pot cauza infertilitate

| Sekim a răspuns:

Bună
Greutatea NU influenteaza sansa de a ramane gravida.