| Andra_4836 a întrebat:

Heey, buna tuturoor! Definiti dragostrea! (in sensul de sentiment; de "iubire") happy

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Toată lumea vorbeşte de dragoste, toată lumea caută dragoste şi cu toate astea încă ne întrebăm: ce este dragostea? Un cuvânt atât de vechi, dar care parcă rămâne mereu nou. In DEX, dragostea este un sentiment de afecțiune si devotament pentru cineva. In viata de zi cu zi, dragostea este sentimentul care te ridică dar te şi coboară. Prezenta ei te face sa ajungi intr-o clipa in centrul Universului, iar lipsa ei te doboara. Dragostea nu are cantitate, unitate de măsurare, nu are contraindicaţii, nu expiră, nu costă nimic, se poate împărţi GRATUIT. Mai mult dragostea este singurul lucru pe care dacă îl dai nu sărăceşti şi din contră: te îmbogăţeşti! Dragostea e afectiune, admiratie, pasiune, tandrete, duiosie, respect, daruire totala, dragostea e un mod de viata. Este destul de greu de descris ce este dragostea, caci cuvintele sunt sarace; cel mai usor de inteles este atunci cand traiesti aceste sentimente, care iti cuprind fiinta ca niste mreje. Multi scriitori au incercat sa explice acest concept, al dragostei, in poeziile si proza lor. O definitie a dragostei a dat-o M. Eminescu, in poezia "Ce e amorul?"

Ce e amorul? E un lung/Prilej pentru durere,/Caci mii de lacrimi nu-i ajung/Si tot mai multe cere.

De-un semn in treacat de la ea/El sufletul ti-l leaga,/Incat sa n-o mai poti uita/Viata ta intreaga.

Dar inca de te-asteapta-n prag/In umbra de unghere,/De se-ntalneste drag cu drag/Cum inima ta cere.

Dispar si cerul si pamant/Si pieptul tau se bate,/Si totu-atarna de-un cuvant/Soptit pe jumatate.

Te urmareste saptamani/Un pas facut alene,/O dulce strangere de maini,/Un tremurat de gene.

Te urmaresc luminatori/Ca soarele si luna,/Si peste zi de-atatea ori/Si noaptea totdeauna.

Caci scris a fost ca viata ta/De doru-i sa nu-ncapa,/Caci te-a cuprins asemenea/Lianelor din apa.

11 răspunsuri:
| erik a răspuns:

Pasiune.

| seena8616 a răspuns:

Dragostea este o ramura a vietii. Ca si viata, are si impasuri si bucurii. Dragostea inseamna si zambet si lacrimi. Atunci cand inseamna zambet inima bate doar pentru jumatatea ei. Atunci cand inseamna lacrimi, usa sufletului inchide multa durere.

| Andra_4836 explică:

Dar daca nimeni nu cauta pe nimeni, cum poti fii gasit vreodata de cineva? happy

| Andra_4836 explică:

Nope, nu am vazut reclama, dar suna dragut.happyhee hee

| Andra_4836 explică:

Um.imi pare rau pentru votul negativ dat tie, Elena crying Am apasat gresit crying big hug straight face Scuuuuze...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este un drog al sufletului, este ca un vis frumos. Ti s-a intamplat vreodata sa visezi ceva frumos, sa te trezesti fara sa vrei, iar apoi sa doresi sa adormi la loc pentru a-ti continua visul? Asa este si dragostea.
Dragostea adevarata o intalnesti doar odata... o intalnesti atunci cand te-astepti mai putin, o intalnesti doar daca o astepti in rugaciune cu mainile strans legate...NU o vei gasi daca o cauti. Dupa ore, saptamani, luni, ani intregi de cautare NU vei gasi nimic, nu vei avea incotru sa alergi si te vei oprii la marginea drumului, numit viata, pentru a te odihnii; nu cauta dragostea adevarata, te va gasi ea pe tine! happy
O seara faina si sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare, bine iti voi raspunde si aici! happy
Se vor intalnii din greseala... vor da unul peste celalalt fara sa vrea, se vor indragostii fara sa stie ce-i asteapta si tot vor forma un cuplu frumos!
Sper ca ai inteles...eu deja imi imaginam laughing Apropo ai vazut reclama aceea la thinking o cartela, cred ca era...cand fetei ii pune pe masa cafeaua lui, iar lui ii pune pe masa sucul ei! Sau intalnit fara sa vrea!hee hee
O zi faina in continuare! pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i nimic fi liniştită, se întâmpă orcui. Mă bucur că ai apreciat răspunsul! happy

| PixieTrixie a răspuns:

Este ceva care iti slabeste creierul, iti intareste inima, te face rosu in obraji, iti da fluturasi in stomac...
Eu asa o definesc pentru ca mie... asta mi seintampla laughing

Sper ca te-am ajutat happy
fundita?

| kyssy a răspuns:

"Daca cineva te-ntreaba ce e dragostea pe Pamant tu spune-i ca-i o boala ce te baga in mormant"

Dragostea este un sentiment foarte puternic care leaga doua persoane, dar uneori pune la incercare taria celor doi indragostiti si-i face sa sufere, dar daca dragostea lor este destul de intensa si profunda legatura celor doi nu va avea de suferit ci va fi si mai puternica(parerea mea):*:*
sper sa-ti placa raspunsul meu

BY3 by3 happy wave

| Ella9098 a răspuns:

Incepe cu fluturashi in stomac...Continua cu o relati lunga sau scurta si se termina cu lacrimi