| Denisa7677 a întrebat:

Hei!
Am o relație frumoasa cu un baiat de 6 luni. Ca in fiecare relație, nu e totul roz. Imi este mereu alături, la orice ora e disponibil sa-mi aduca orice, m-a prezentat mamei lui, mi-a luat inel si lantisor de la Pandora, mi-a luat un urs gigant. De fiecare data cand ne certam niciodată nu a zis sa ne despărțim, ci din contra eu mereu am vrut sa ma despart de el. Acum o sa para ca sunt eu aia rea si fara suflet dar nu e asa. Eu chiar pun suflet, înainte sa il cunosc am mai avut 2 relatii care m-au marcat cu niste traume( nu mai am încredere in nimeni, mi-e teama sa nu ma simt folosita, mi-e teama sa nu fiu inselata si lasata balta si sa sufar iar foarte mult ca in trecut ). Cand voiam sa ma despart de el, de fapt voiam sa ii vad reactia daca face pasi sa ma tina langa el sa nu plec. Eu il iubesc mult, si chiar ma face fercita. Mereu cand nu ii raspundeam la mesaje ma suna, venea la mine la usa, ba statea in fata blocului.
deci relatia pe care o am acum nu se poate compara cu fostele relatii care erau toxice. Odata am intrat de curiozitate pe insta de față cu el sa vad pe cine are la hide si erau multe fete pe acolo, eu m-am supărat si le-a sters pe toate.
Însă, in seara asta in timp ce el dormea m-am uitat prin telefonul lui si am vazut pe insta ca are la hide iar o fata. Acum imi pun semne de întrebare, sigur vrea sa ascunda ceva, pentru ca are repere cu noi doi pe insta. Si am vazut intr o conversație mai de mult ca vb cu un baiat despre fata aia pe care o are la hide. Conversația era ceva gen: Prietenul lui;- Ale cui erau prezervativele de aseara? Iubitul meu - erau ale Mariei. (Fata pe care o are la hide)
Deci nu știu ce sa fac, mereu ma gândesc ca sunt fete mai frumoase ca mine, ca sunt prea slaba si nu am formele pe care el le vrea. Ma simt complexata, ma simt ca nu sunt destul. Ma consum mult, pentru ca mi e teama ca daca renunt la el nu prea mai găsesc un baiat asa. Majoritatea vor doar sex si dupa pleaca ceea ce eu nu-mi doresc. Mulțumesc frumos pentru timpul acordat
Sper sa ma ajutati :*(

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Important e ce principii de viata are, daca vrea o famulie daca considera ca fidelutatea e un lucru bun siumportant. Fidelitatea e intotdeauna o alegere Are o viata fericita cine alege sa urmeze principiile Creatorului, adica sex umai diupa casatorie si fudelitatevabsoluta duoa. (fara prietenie cu alte femei, fete pe hide in telefon etc) situl mei a propus ca prncipiu in caatorie ca celalalt sa fie judecatoryl relatiilor cu sexul opus si merge foarte bine, daca ne deranjeaza ceva spunem si celalt renunta fara sa ceara argumente.

| Violleta2022 a răspuns:

Gelozia si rautatea iti vor aduce numai necazuri, fiindca nu te poti stapani si il vei pierde.Controleaza-te si arata-i ca-l iubesti, nu mai fi certareata, nu te mai lua de el, ca-i pacat sa pierzi un om bun, cand stii cat de rar este.

| relian a răspuns:

Sper sa ma ajuta-i adia? Care ar fi intrebarea laughing Sa te ajutam sa ce, sa te bagam in pat cu asta, ori despre ce ajutor vorbesti?

Daca toti pleaca dupa ce fac sex cu tine este clara treaba, inseamna ca nu prea ai fi buna de maciuci laughing altfel nu vad de ce ar pleca.

Sa te poata ajuta careva, trebuie sa te probeze, apoi sa iti spuna daca esti buna la capitolul asta sau nu prea, asa sa stii pe viitor cum sta treaba, ce baiat sa cauti.

Asa, gaseste unu, spune-i ca vreai sa fii probata doar, sa iti zica ala adevaru.
Cam cu astea ai putea sa fii ajutata, pentru ca nici unu din cei cu carew vei avea o relatie pe bune, no sa iti spuna niciodata de ce pleaca, c e nu le convine la tine.

| anonimg a răspuns:

Nu te îngrijora din pricina băieților. Ci îngrijorează-te pentru tine, ca să trăiești în așa fel să fi plăcută lui Dumnezeu. Pentru că doar în felul acesta relațiile vor fi binecuvântate.
Dacă oamenii trăiesc ee capul lor, păi atunci și Dumnezeu îi lasă să culeagă roadele umbletelor lor. De aceea este lumea plină de suferință.
Așadar, fără sex înainte de căsătorie, chiar și dacă prietenul tău ar fi ultimul băiat existent pe pământ.
Dumnezeu și ascultarea de El este de o importanță mai mare decât orice alte relații.
Nu te mai agăța atât de mult de oameni. Omul este om, și nu Dumnezeu. Tu îi ridici pe băieți la rangul de Dumnezeu, și îi pui pe aceeași poziție cu Creatorul universului prin faptul că te temi că îl pierzi. Păi acest băiat este el deja pierdut cât timp trăiește în neascultare față de Dumnezeu și Legea Sa. El trăiește ca unul care n-are niciun Dumnezeu, ca și când Dumnezeu n-ar exista. Păi să nu pedepsească Dumnezeu aceste lucruri?
Noi n-avem cum să fim fericiți și în același timp să trăim ca și cum Dumnezeu n-ar exista. Pentru că fericirea se găsește doar la Dumnezeu. Și fericirea înseamnă prezența Lui.
I-a spune prietenului tău că ce face el nu este plăcut lui Dumnezeu. Să vezi cum o să înjure pe Dumnezeu și pe toți sfinții existenți și inexistenți! Și apoi după ce numele acestora va fi rostit, îl va adăuga și pe al tău printre ei.
Omul este doar carne păcătoasă. Dacă un om este binecuvântat de Dumnezeu, așa cum a fost Lucifer, acel om incepe să se mândrească și să se pună mai presus de Dumnezeu spre pieirea acelui om.
Tu dar trăiește așa cum a lăsat Dumnezeu viața pe pământ: adică în ascultare de Dumnezeu. Nu mai face idoli din băieți, pentru că băieții nu sunt idoli. De aceea și Dumnezeu te-a dat pe mâna acestor idoli ca să facă ce vor cu tine.
Placă-ți sfatul meu, și caută să trăiești în ascultare de Dumnezeu. Este timpul să cauți să cunoști pe Dumnezeu. Nu ai nevoie să mergi la mănăstiri. Si sexul, și toate plăcerile sunt lăsate de Dumnezeu. Dar ele ajung pervertite, ajung să fie păcat doar atunci când nu sunt folosite după voia lui Dumnezeu. Și sexul a fost lăsat de Dumnezeu ca să fie folosit doar în cadrul căsătoriei, al familiei.
Dacă tu acum oferi ce ai mai bun unui prieten, atunci ce-i vei mai putea oferi soțului tău, aceluia care va fi partenerul tău pentru tot restul vieții tale, și tatăl copiilor tăi? Nu-i vei mai putea oferi decât o inimă făcută bucăți, și un trup folosit de alții. Acestea vor fi darul tău pentru el în ziua nunții tale.
Prietenul tău nu îți este soț -nici în ochii oamenilor și nici în ochii lui Dumnezeu. De aceea îți este interzis să te culci cu el. Mai bine te desparți de el, de un om, decât de Dumnezeu.
Pocăiește-te și trăiește astfel în deplină ascultare de Dumnezeu. Dorința Lui și nevoia ta este să trăiești în armonie cu El. Poruncile Lui nu sunt grele. Așa am fost creați, și doar în ascultare de El funcționăm sănătos în minte, trup și spirit.
Dacă nu știi cum să-i spui prietenului tău că nu mai vrei să trăiești în păcat, arată-i ce am scris aici. Cine știe dacă aceste cuvinte vor fi o binecuvântare și pentru el -și ar putea fi dacă nu le va cu piciorul- și veți putea trăi amândoi în ascultare de Dumnezeu! Viața voastră, relația voastră va fi cu totul la un nivel superior, extraordinar față de lumea aceasta! Veți vedea atunci ce înseamnă să trăiești în ascultare de Dumnezeu. Puneți-L la încercare și veți vedea minuni în viața voastră.
Chiar dacă oamenii ignoră existența lui Dumnezeu, asta nu înseamnă că Dumnezeu nu există. Fiecare om va suporta consecințele alegerilor sale proprii, după binele sau răul pe care l-au făcut, după ascultarea sau neascultarea de Legea lui Dumnezeu. Pentru că după această Lege Dumnezeu va judeca pe toți oamenii, chiar dacă acum pământul este plin de nelegiuiți care calcă în picioare în mod intenționat Legea lui Dumnezeu. Să nu ne trezim că la final -chiar dacă mai pe urmă- vom fi găsiți și noi vinovați de călcarea Legii lui Dumnezeu. Timpul acesta scurt al vieții este doar un test pentru viața veșnică sau moartea veșnică, și un timp de pregătire pentru a ne forma caractere pentru Împărăția lui Dumnezeu.

| NLS a răspuns:

Buna!
Daca doresti o relatie netoxica, in rimul rand invata sa nu ii mai invadezi intimitatea.
Bineinteles, solutia nu e sa ai incredere in tot ce iti spune,
e bine ca te protejezi pentru a nu fi luata de proasta, insa e cam mult ceea ce faci.
Daca ti-e teama ca te poate insela (acum sau pe viitor), vorbeste deschis cu el.
De preferinta fara sa ii reprosezi ceva, si pe un ton cat mai dragastos.
Sau cauta sa afli prin cunostinte si prieteni de incredere cu cine mai umbla.

Nu trebuie sa arati cea mai cea ca sa ii sucesti mintile unui barbat.
Trebuie sa fii o fire iubitoare, naturala, si sa ii arati ca iti pasa de el. Ar mai fi si alte chestii, dar acestea primeaza.

O sa iti dai seama in viitoarele luni cat de interesat e de tine.
Dar daca vrei ca totul sa decurga optim, nu te mai juca nici tu de-a parasitul.

| ioana748 a răspuns:

Nu este prea bine ca te raportezi la parerea vreunui baiat in ceea ce te privește.
Perfectiunea nu există si nici el nu este perfect.
Trebuie sa ridici stima de sine si sa ti dai seama de valoarea ta dinuntru spre afară.
De asta se mutilează femeile cu operatii estetice, pentru ca nu au incredere in ele si traiesc tot timpul in comparatie cu altele Si li se pare ca intr o zi toti masculii nu vor mai vedea alte femei, doar pe ele. O gandire nociva si joasa ca si evolutie.
Oamenii vin și pleacă,se plimba prin viata, uneori poposesc si pe la noi.
Daca considera sa mearga mai departe, nici nu are importanță de ce. Asa,pur si simplu.
Nu trebuie sa crezi ca detii vreun control asupra cuiva, mai ales cu aspectul fizic.
Tu esti mai mult decat carne si oase, ai si un suflet si un creier si o inteligență emoțională la care probabil trebuie sa lucrezi.
Daca tu nu ai incredere in tine nu o va avea nimeni, daca tu nu te apreciezi, nu o va face nimeni, daca tu nu te iubești iarasi nimeni nu o va face.
Uneori apare o persoana in viata ta si de la o gluma si un zambet se poate ajunge la o relatie pe viata sau doar la un moment simpatic si atat.
Ideal este sa nu ai asteptari, sa lasi viata sa curga si sa nu crezi ca fericirea ta este in mana vreunui baiat care ti da inele si ursuleți.
Posibil este un baiat galant care stie cum sa atraga o fata si foarte dragut din partea lui.
Este modul lui de desfasurare cu fetele si probabil asa procedează intotdeauna.
Ceea ce este o latura draguta a lui. Un mic cuceritor.
Poate ar trebui sa incepi sa ai incredere in tine si sa nu mai cauti prin ceea ce face el, eventual sa i spui. Disperarea aceasta nu te prea onorează.
Daca, acum ca tot ai căutat, ai gasit ceva suspect, fie iti asumi o relatie superficiala in care cauti sa te simti bine si sa ai momente frumoase si cam atat, fie inchizi pur si simplu daca nu te simti bine in relatie.
Intr o relatie sanatoasa nici unul dintre parteneri nu trebuie sa se simta frustrat, din contra sa se simta bine, implinit si valoros.
Toate cele bune,

| Robert2526 a răspuns:

Din cate vad eu, in relatia ta, tu esti cea care esti toxica, deci pot presupune ca si in relatiile trecute, tot tu erai cea toxica. La fiecare cearta il ranesti si ii zici sa va despartiti ( ca sa ii vezi reactia), nu ai incredere in el si ii umbli prin lucruri, mai ales cand el doarme. Esti o persoana toxica si el chiar ar trebui sa scape de tine.

| Cipi1212 a răspuns:

Dacă consideri că este un băiat perfect nu are ce să ascundă. Sau poate nu este un băiat perfect. Nu vreau să te simți folosită.

| Torrpi a răspuns:

Eu inca nu am vazut barbat care sa nu calce stramb. Mai ales cand nu este insurat. Lasa-l sa o foloseasca pe aia. Tu nu-i mai umbla in conturi si bucura-te de el.