| anonim_4396 a întrebat:

Hei!

Bun, fără să vă plictisesc prea tare, vorbesc cu o fată de vreo 3 luni și suntem apropiați și e ce e rău e că am sentimente pentru ea, iar ea nu are, chiar dacă ieșim des, vorbim des, adică dacă avea dădea semne în mod logic, planul meu este să găsesc altă fată și cu ea să fiu prieten cât se poate, cel puțin până găsește pe cineva.

Acum, cum renunț la sentimente și mă concentrez pe o altă fată?

Mlțumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Încearcă s-o ignori o vreme, spune-i că ai probleme de familie. Încearcă să comunici cu prietenii tăi să pretindă și ei asta, sau spune-i unuia să se prefacă... că v-ați enervat unul pe altul, încearcă să faci asta cu cel mai bun prieten și așa poate te va lăsa și ea o vreme până se termină „rezolvarea cerții".
Sau spune-i unei prietene să vă prefaceți că sunteți într-o relație. Dacă merge mai mult chestia asta, chiar vă veți îndrăgosti și vei uita de ea rapid!
Deci evită să vă-ntâlniți și încearcă să o elimini cât mai mult de viața ta, dacă nu cea reală, cea virtuală. Crează-ți un cont fals pe toate rețelele sociale pe care ești activ și comunică de pe alea cu prietenii tăi mai apropiați. Dacă utilizezi WhatsApp, mai fă rost de o cartelă și folosește-o de pe un telefon mai vechi, doar în cazuri necesare să folosești identitatea ta reală. Și ai grijă să nu afle toată chestia, deși nu cred că nu o să te-nțeleagă.
Mulțumesc pentru atenție!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu-ti trece si te apuca pentru alta asa la comanda. Trebuie numa sa nu mai stai asa focusat pe ea, sa n-o mai ridici pe piedestal iar o fata sa-ti atraga atentia tot apare pana la urma.

| IAR a răspuns (pentru Adry05):

Scuza-ma dar cuvantul focusat nu exista in limba romana dar exista cuvantul concentrat si poti folosi asa: "Trebuie sa nu mai stai asa concentrat pe ea".
Stiu ca e la moda cuvantul "focusat" dar el nu exista in limba romana, folositi cuvantul concentrat in schimb happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum renunț la sentimente?
Cum (Eu) renunț la Sentimente.
Este un Eu=tu, care vrea să renunțe la ceva din mintea lui.
De unde vin, cum se crează acele Sentimente.
Prin acele Sentimente tu ești acum legat de ea.
Acele Sentimente sunt legate de Viața din tine.
Acele Sentimente sunt niște entități autonome, ca respirația ta și ca bătăile inimii tale.
Astfel nu poți renunța la ele, ele fac acum parte din viața ta.
Dacă vrei ca ele să dispară din conștiința ta, să nu le mai simți, să nu ții cont de ele, să nu fii obligat să ții cont de ele, așa cum ești obligat acum, există o soluție voluntară dură.
Să nu te mai întâlnești cu fata asta.
Imediat vei suferi.
Doar apoi vei reuși să te concentrezi pe altă fată.

| Andreeush a răspuns:

Nu o mai băga în seamă, las-o în pace.
Lasă lucrurile să vină de la sine, cu timpul o să găsești pe altcineva.

| OrdanKarris a răspuns:

Te foloseste pentru atentie si pentru interesul ce i-l porti. ATAT! o fata/femeie poate fi atat de nesimtita incat sa nu placa un anumit barbat dar sa continue sa-l exploateze pentru ce ii ofera. Acu este greseala ta TOTALA ca ii oferi gratis tot. Nu ar trebui sa ai sentimente pentru persoanele care nu te plac sau persoanele care nu vor oferi reciprocitate sentimentelor tale. E greseala ta. Opreste-te ACUM! Iti zic din experienta, o femeie care te place, o femeie care are real interes in tine va fi foarte calda cu tine, ea va face tot posibilul sa fie in bratele tale, sau dupa caz, sa fi tu "inauntrul" ei, daca ma intelegi. Prostituatele lucreaza pe bani, pe atentie. CHiar daca nu te place si nu te vrea, nevoia feminina de atentie este imensa. Greseala ta este ca ii oferi totul rapid, usor si gratuit fara sa o supui rigorilor reciprocitatii sau ma rog, sa o lasi singura sa-si gaseasca pe cineva care ii va place. Asta-i femeie, te induce in eroare daca nu esti experimentat, te foloseste la maxim cat poate iar cand nu mai poate te acuza ai fost fraier ca te-ai lasat exploatat. O femeie daca este lasata la voia ei, va stoarece ce poate de la tine (sentimente, interes, atentie, timp, bani) si va trece la urmatorul. Rupe contactul, ACUM. Daca va face ea eforturi sa te aiba inapoi, perfect, asa trebuia de la inceput. Daca nu face nici un efort sa te recupereze vei stii cam ce ai insemnat pentru ea si poti merge linistit la alta. Bafta!