| pascumihaela a întrebat:

Hei!
Credeti ca poate fi vorba de tradare daca am deja un prieten foarte apropiat, insa mi-as dori sa cunosc si sa imi fac si alti prieteni? Mi-e ca nu cred ca ii va conveni persoanei in cauza acest aspect. Tin mult la prietenia noastra si nu vreau sa il fac sa sufere.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal, prietenul tau nu ar trebui sa aiba vreo problema cu asta, atata timp cat nu este ceva ce iti poate dauna. Nu este nimic gresit in a avea mai multi prietenii, si in a iti dori sa cunosti persoane noi. Nu este o tradare. Tu nu ii aparti lui si nu esti obiectul sau ca el sa se supere daca mai ai si alte relatii, cu altcineva in afara de el. Si altii pot avea acces la tine. Binenteles, asta pana in punctul in care tu ai ajunge cumva sa numai ai o legatura asa de stransa cu el si sa ii favorizezi pe altii in defavoarea sa. asa pe nedrept. Daca asa ceva s-ar intampla, atunci asta ar fi o problema. Dar, daca el iti este intr-adevar un prieten si tine la tine, atunci ti-ar respecta dorinta ta de a avea si alti prietenii si poate chiar te-ar sustine.

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Dacă vorbim strict despre prietenie, atunci prietenul actual nu ar trebui să aibă vreo problemă cu ce alți prieteni ai mai avea tu. Cu condiția să nu fie cumva vorba despre vreun anturaj nepotrivit - caz în care chiar ar trebui să intervină, dacă ți-e cu adevărat prieten.
Dar dacă e vorba despre un „prieten" (în sensul de „iubit"), atunci e clar altceva și în mod normal nu ar trebui să mai cauți și altceva. Cel puțin nu dacă el nu e de acord cu poliamoria.