| Any_Dana_1999 a întrebat:

Hei! deci... vreau sa ma emancipez,
si vreau sa ma informez mai bine, dar nu stiu unde trebuie sa ma duc
la un avocat la... sau ceva de genu.
habar n-am! ok mersi!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Emanciparea se face prin: citit foarte mult, invatat pe rupte la toate lectiile, documentat in toate domeniile, iar asta iti este la indemana, acum, ai tot ce trebuie acasa, de la cartile de scoala care-ti dezvolta cultura si cunostintele, pana la documentarele care iti imbogateste cunostintele.
Emanciparea, inseamna adunarea si asimilarea de cunostinte in toate domeniile.
Avocatul nu te emancipeaza pe tine, avocatul este omul care manipuleaza legea si o foloseste pentru a face dreptate.
Avocatul insusi poate fii un emancipat, adica un om cult, care cunoaste foarte multe.

| T0T a răspuns:

De cine vrei să te emancipezi, de mă-ta?

| Deliiiia a răspuns:

Hei. In primul rand trebuie sa ai un motiv bun, de exemplu batai sau abuzuri si dovezile insotitoare. Eu iti sugerez sa regandesti situatia si sa te gandesti la consecinte.

| RastaGeorgiana a răspuns:

Cu placere laughing)

| Cenan a răspuns:

Nu te poti emancipa singura.
Emanciparea o fac parintii/parintele/tutore/curator, sau o poti face tu cu acordul lor printr-o cerere scrisa la Autoritatea Tutelara happy
Avocatul nu are treaba cu asta, ci Autoritatea Tutelara!
Va trebui sa mergi cu ei la Autoritatea Tutelara, pentru acordul verbal, respectiv in scris, pentru emanciparea ta.