| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Ne-am certat ca l-am acuzat ca m-a inselat cu X.("prietena" comuna) El tot nu, nu, ca se jura ca n-a avut nimic cu nimeni si ca nu m-a inselat niciodata. si i-am spus sa nu mai vorbeasca cu ea, iar el din orgoliu nu o indeparteaza de tot chiar are ceva de impartit cu ea? FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Xpressurself a răspuns:

Da, pentru ca fericirea ta se bazeaza pe altcineva decat propriul tau sine. gaseste-te pe tine, sinele tau, increde-te in tine nu in altii si nu te vei mai teme de nimic.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici cel mai prost om din lume nu ar strica o relatie cu cineva doar fiindca i-a poruncit prietena. Fie se desparte de prietena, fie ii explica politicos ca a depasit orice limita a bunului simt si ca trebuie sa revina in limitele aceptabilului. Tu mergi la un psiholog, indiferent ce ar avea el sau nu de impartit cu ea, tu nu iti poti permite sa ii ceri asa ceva, este absurd si nebunesc si ar trebui sa te ingrijoreze la maxim comportamentul tau. Pana la urma, daca el te inseala, ii poti da papucii, dar daca tu pierzi haturile si incepi sa ai accese de psihoza, poti ramane cu suferinte psihice definitiv. Foarte urat gestul tau, inexplicabil si de neacceptat.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

L-am acuzat ca ma inseala, deoarece mi-a spus clar ca n-a fost intr-un loc unde a fost si ea, mi-a spus ca a fost acasa in timp ce el era cu ea si cu inca cativa prieteni. Iar apoi am aflat ca a fost si mi s-a parut ciudat ca nu mi-a recunoscut "da, uite am fost si ce daca?", dar m-a mintit spunand ca nu. Si de aici mi-am pus semne de intrebare. Am avut tot dreptul, zic eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Zaygon a răspuns:

Daca eu eram in locul prietenului tau sincer ti-as fi spus ca cu mine ai terminat-o. In primul rand nu poti sa ingradesti libertatea cuiva de a vorbi cu cineva. In al doilea rand daca nu ai incredere in el ai un fel de atitudine manipulare asupra sa si dai dovada de o gelozie prosteasca.

| Xpressurself a răspuns:

Poate esti tu extrem de egoista si nu vrei sa vezi asta. daca iti spune repetat ca nu a facut nimic si tu insisti sa-i controlezi viata sa-l fortezi sa faca ce vrei tu, asta arata ca esti extrem de geloasa de asemenea si posesiva.
va trebui sa-ti dezvolti calitati opuse: altruism, iubire, acceptare.
in momentul de facat nu esti nici macar capabila sa accepti ar fi posibil macar ca el sa nu aiba nimic de a face cu acea fata.
posibil ca tu sa suferi de o afectiune numita anxietate si sa ai atacuri de anxietate. consulta-ti doctorul si spune-i ca ai atacuri de panica uneori manifestate in special in cuplu sub forma de gelozie excesiva.

| StephanieS a răspuns (pentru Xpressurself):

Stii foarte bine despre ce vorbesti! Asa e, chiar am atacuri de panica...

| Xpressurself a răspuns (pentru StephanieS):

Nu se trateaza doar asa, trebuie sa fii ajutata. fa acel pas.

| StephanieS a răspuns (pentru Xpressurself):

Doar de asta mi-a fost frica...

| Xpressurself a răspuns (pentru StephanieS):

Da, pentru ca fericirea ta se bazeaza pe altcineva decat propriul tau sine. gaseste-te pe tine, sinele tau, increde-te in tine nu in altii si nu te vei mai teme de nimic.

| MidnightR a răspuns:

Wtf is wrong with you people?
Ce tot faceti atata caz pentru un amarat de facebook.Cum te-a inselat? Aleia i-a dat emocotioane cu " :* " si tie nu? Pe bune acum, desparte-te de el daca nu ai nici cea mai mica farama de incredere.Asa nu vei suferi prea mult daca afli ca te-a inselat, iar in caz ca n-a facut-o, te poti consola cu gandul ca tu doar ti-ai luat niste masuri de siguranta.

| Soka577 a răspuns:

Eu sincer sa spun poate ca nu te-a inselat poate el a fost la acea fata deoarece poate te cunoaste foarte bine pe tine si baiatul acela i-a cerut niste sfaturi de relatie sau ceva asemanator dar iti pot da niste link-uri cu niste videoclipuri:
Cum iti dai seama daca cineva te minte
1:https://www.youtube.com/watch?v=TAV4ujmdgXA
2:https://www.youtube.com/watch?v=y1XUULHCb-I
Sper ca te-am ajutat. Funda?

| Raducu_Alexandru_1999 a răspuns:

Pai, din cate am inteles, acea fata pe ca o suspectezi este o prietena comuna de a voastra. De ce nu incerci sa vorbesti cu ea? Iar despre de ce nu i-a dat block, pot fi mai multe motive. Fie doar ii place sa vorbeasca cu ea si nimic mai mult, fie vrea o relatie cu respecta sau fie nu o face din incapatanare si pentru ca i-ai ordonat. Ai incercat macar sa-i explici frumos ca acea,, prietena" comuna te face sa te simti asa? Daca incerci sa vorbesti cu el despre acest subiect fara sa ii interzici ceva, poate iti vei da seama ce sa faci.