| Meli2314 a întrebat:

Hei, revin! Ce sfaturi mi-ati putea da? Cum as putea sa ma comport sa-mi fie bine in relatie? Mi-am stresat iubitul si l-am facut sa se departeze si nu stiu ce sa fac sa-l recapat. Sa o iau incet sau cum? De exemplu s-a indepartat de mine si-mi vorbea doar seara si ma deranja chestia asta si i-o tot reprosam. Ce sfaturi imi dati? :-( Am fost insuportabila in ultima vreme, la inceput nu eram asa, dar in ultimul timp m-au tot apucat crizele si faceam din tantar armasar. Si vreau sa ma schimb pentru ca-l iubesc si nu vreau sa-l pierd.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ela05 a răspuns:

Măi problema o ai tu. Mergi la un psiholog ca să poți controla aceasta gelozie nebună, realizează că tu chiar ai nevoie de ajutor, asta nu e normal. Gândește-te că îți poate scăpa de sub control asta cine știe ce ajungi să faci.
Dacă mergi la un psiholog nu înseamnă că ești nebună, în cazul tău nu știi cum să îți controlezi anumite emoții și asta ajunge să dăuneze și altora din jurul tău, în cazul asta prietenului tău. Serios gândește un pic la consecințele viitoare. Acceptă faptul că ai o problemă și caută o soluție pentru aceasta, care în cazul tău este să mergi la un psiholog și ai face bine să o faci cât mai repede. Pe de altă parte iubitul tău săracul ți-a indurat prea multe, cred că merită ceva mai mult decât să îi ceri iertare. În locul tău m-aș gândi cum aș putea să mă revanșez cumva față de el, pentru că ți-a suportat atâtea crize...
Nu știu este doar părerea mea, dar după ce ai spus în articolul anterior eu cred că deja ai dus gelozia la extrem și nu doar.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Trebuie sa ii arăți ca ai greșit și ca regreți.
Pe lângă asta, niște scuze ar fi binevenite.
Și arata-i /promite-i ca nu ii vei mai face viata grea.
Oricum, greșeala asta s - ar putea sa te coste mai scump decât crezi.
Exista mai multe variante:
Fie și-a găsit deja o fata care îl apreciaza. Și nu ii *** nervii cu toane absurde...

Fie nu are încă pe nimeni, va împăcati, și va începe sa te șantajeze în diverse moduri... Care vor duce la alte certuri, și din nou, despărțirea bate la ușă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O scurta pauza nu strica in orice caz

| sweetys a răspuns:

Discuta cu el. Cere-ti scuze si explica-i fara sa va certati/ urlati. Incearca sa pastrezi un ton calm, apoi stabiliti niste limite (aici nu ma refer la program de sunat sau de trimis mesaje). Incercati sa discutati problemele de genul. Chiar daca unele sunt minore, cu timpul o sa fie mai rau.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni, doar daca schimbarea e in spre binele tau, iti aduce tie un beneficiu, nu lor. In al doilea rand, cel mai ok este sa vorbiti sincer despre tot ceea ce va deranjează in relatia voastră, fără sa va certați, sa fiti calmi si să-l asculti si pe celălat, si sa luati cea mai bună decizie impreuna. Spre ex, tu ii spui "Nu imi place ca lasi mereu capacul la toaletă ridicat" si el iti spune "nu-mi place ca mereu ma cicalesti înainte de a apuca sa fac acel lucru" si căderi de acord să nu mai faceti aceste lucruri iar daca nu merge, va despărțiți, o sa fie greu, stiu ca este al naibii de greu, dar tot o sa treci peste, n-a murit nimeni dupa o despărțire.

| supadeceapa a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Asta e cea mai mare prostie. Ba da, cand esti o persoana TOXICA, fa o schimbare sau stai departe de oameni, ca nu merita nimeni abuzul tau.

| Uvox a răspuns (pentru supadeceapa):

Asa am gandit si eu pana am ajuns la treaba cu "schimbare spre binele tau" pe care o interpretez ca "sa fi mai bun".

| IrinaMihaela15 a răspuns (pentru supadeceapa):

Citind din nou întrebarea fetei, imi dau seama ca poate se află într-o relație toxică, poate el i-a băgat la cap ca are probleme cu nervii sau mai stiu eu ce. Dacă amândoi sunteti persoane bune si chiar vreti sa fiti unul cu celălat, cea mai bună soluție este comunicarea, dar daca te afli într-o relație toxică cu cineva manipulativ/violent etc atunci trebuie sa scapi de acea persoana cat mai repede

| supadeceapa a răspuns (pentru IrinaMihaela15):

Citeste-i si celelalte intrebari. E doar exagerat de geloasa.

| Balanica12 a răspuns:

Pai tu ai făcut asta cu mâna ta deci tot tu ar trebui să repari. Ai putea să-i faci o surpriză la tine sau la el sau în altă parte și după să-i spui ce ai pe suflet. Relațiile cer sacrificii, poate el a făcut sacrificiul să nu te mai sune și să nu te deranjeze pentru că ești ocupată sau nebună, iar tu trebuie să întorci acest sacrificiu. Faci ceea ce simți că e ok pentru voi. Nu-i neapărat să ne asculți pe noi. Te pup și baftă!