| Wendy222 a întrebat:

Am mare nevoie de niste sfaturi. Dau funda! Va rog sa nu raspundeti ceva de genu: Da-i papucii! Multumesc anticipat.
Vara asta am fost in vacanta la mute undeva foarte departe de Bucuresti. Acolo un angajat de la hotel s-a indragostit de mine. Faza e ca eu am 15 iar el 20 (acum stiu ca are 24 dar tot nu mi-a spus asta). A 3-a zi a venit si mi-a marturisit. "Nu stiu ce mi-ai facut... Cred ca a fost dragoste la prima vedere". La inceput n-am simtit nimic pentru el dar un barbat la varsta asta chiar stie cum sa se comporte cu o fata. E romantic si toate cele. Acum ne iubim si stiu ca e ceva special intre noi. Chiar daca e o relatie la distanta am rezistat mult timp. Suntem sinceri si avem incredere unul in altul. Plus ca am niste prietene acolo care il tin sub lupa.
Totul mergea perfect pana a aflat mama. E total impotriva si nici nu vrea sa il cunoasca ca sa ii pot dovedi ca e de incredere. Inventeaza o gramada de prostii ca sa ma tina departe de el. E foarte cuminte: nu bea, nu fumeaza, nu merge in cluburi si nici nu se da la alte fete (de cand lucreaza la hotel). Are un salariu bun si munceste mult.
Intrebarea mea este: Cum sa o conving pe mama sa ne lase sa fim impreuna?

Răspuns Câştigător
| elladia a răspuns:

Si eu am trecut prin asta cand eram in clasa a 9 vb cu un baiat mai mare decat mine cu 4 ani si eram la inceput pe mine ai mei voiau sa ma transfere de la liceul care eram, iar eu am luptat doar pentru el sa fim aproape si am tinut relatia ascunsa aproape un an. sfatul meu este ca daca mama ta nu te intelege tu trebuie sa ti relatia ascunsa pana cand mama ta se va mai calma putin. cand o sa ii zici dupa ceva timp ca tu tot cu el esti, eu zic ca te va intelege si daca nu e asa cum zic eu tu trebuie sa mergi inainte si sa nu ti cont de ea in privinta asta, nu are ce sa iti faca daca vede ca voi va iubiti mult. succes!

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Numai daca il cunoaste, si el ii dovedeste ca are intentii (foarte) serioase, ca nu vrea ca tu sa-ti ratezi viitorul si viata din pricina lui, samd, doar asa o vei putea convinge pe mama ta.
Este o diferenta mare intre voi, dar nu ma refer la ani. Tu esti inca un copil, mai ai nevoie de timp ca sa te dezvolti si sa te maturizezi. Asta nu inseamna ca dragostea dintre voi este imposibila, insa doar timpul va demonstra asta.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

În primul rând ar trebui să te convingi tu de el, la început e numai lapte şi miere, ca-n orice relaţie de altfel, însă nici tu nu îl cunoşti bine, şi ai pretenţia ca mama ta să-l accepte?
Nu te lăsa impresionată de cuvinte precum " nu ştiu ce mi-ai făcut.", ".a fost dragoste la prima vedere.", etc., astea sunt replici imature de agăţat, de care se folosesc majoritatea băieţilor pentru a-şi atinge un anumit scop.
Vei vedea că în scurt timp vei primi o propunere din partea lui, care nu ţi se va părea tocmai ok dacă eşti o fată cu capul pe umeri, iar atunci vei realiza de ce mama ta este împotriva acestei relaţii.
Faptul că ai supraveghetori care "îl ţin sub lupă", nu înseamnă că nu poate călca pe bec.
Baftă!

| Exilee a răspuns:

Daca ceea ce spui tu este adevarat, pot spune ca esti o norocoasa big grin
Da, intr-adevar ca relatiile in care ambii parteneri au varste putin diferite, pot fi sustinute prin incredere, iubire reciproca, fidelitate etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm, cica prietena care il tin sub lupa laughing il doare pala in cot de tine, varsta lui o spune mai. In 3 zile l-ai dat peste cap, asa bine arati la 15 ani, nu ti-ai pus intrebarea cam la cate fete le-a spus faza ata cu datul de-a berbelacul? Mor cand va aud ca numai "el" exista pentru voi, in locul mamei tale as fi mers la institutia cu pricina unde i-as tranti unperdaf acelui corupator de minori dupa care la politie, sa se invete minte sa nu se mai impiedice sa se dea peste cap alta data. Nu sunt rau si iti scriu ca unei surori mai mici, cautati prieten apropiat varstei tale sau mai mare cu 2-3 ani deoarece se stie ca fetele se maturizeaza mai repede decat baietii si nu mai cauta acul in carul cu fan ca maine poimaine citim randuri scrise de tine ca vai doamne si-a batutu magar' joc de sentimentele tale. Nici o mama nu si-ar dori rau copilului sau, crede-ma! crezi ca mama ta nu a avut si dansa 15 ani ca si tine, nu a suferit si dansa din dragoste? te inseli daca asta crezi. Te vad o fata isteata si as dori sa-i arati mamei tale postarea ta

| yumary a răspuns:

Nu o sa reusesti sa o convingi straight face
Mama ta iti vrea binele si e normal asta big grin
Cat despre tine si baiatul acela, chiar crezi ca va merge?
Adica nu este numai diferenta de varsta dar faza e ca intr-un final o sa vrea sa isi vada si el de viata lui. crezi ca o sa te astepte pe tine?
Poate a fost pe moment.
Poate ar fi mai bine sa nu mai tineti legatura sad
Cat despre mama ta. nu o poti obliga sa te lase sa fii impreuna cu un tip care ti-ar putea fi frate mai marewinking
Daca char crezi ca merita acest baiat, continua... daca nu gaseste pe cineva de varsta ta. aproape de tine big grin

Bafta big grin

| deeah2elen a răspuns:

Ar fi cam greu pentru dumneaei pentru ca diferenta dintre voi este mare.
Daca relatia este la distanta cred ca este ok, dar nu pune prea mult suflet.
Gandeste-te ca in timpul liber poate se vede cu altele, tu nu ai cum sa-l vezi, zic sa nu investesti sentimente multe.