| Anonimms128 a întrebat:

Hei TPU! Bunica mea care m-a crescut credeti ca e ok sa ma judece atat de mult Ma simt ca si cum nu m-ar intelege in absolut nimic că generatia de azi e altfel nu ca pe vremea, imi zice mereu ca sa ma despart de iubitul meu ca e tigan si toate astea, Eu am ajutat o mult am stat cu ea in spital 2 luni mi am lasat scoala pentru ea si toate treburile casnice le fac eu,Curat,Mancare, spalat, am grija de ea etc dar ea nu apreciaza zice lasa ca si eu te am crescut dar am avut o copilarie groaznică plina de oameni care isi beau mintile si faceau scandal ea doar ma judeca deoarece mi-am facut iubit (Eu am 14 el 16 ani) Simt si eu nevoie de iubire si atentie de la ei n am primit niciodata asta, Doar m au judecat și mi-au distrus copilaria, Visul meu era sa devin asistenta medicala iar ei nu m-au sustinut deloc ...Imi ziceau taci ca nu ajungi tu asa ceva nici in vise, Fa-te o vanzatoare dar pe mine nu ma atrage asta, De fostul iubit tot ei m au despartit il iubeam mult Chiar daca si a batut joc simteam foarte mult nevoie de atentie si iubire ei nu mi au oferit asta ...Doar jignituri si m-au judecat atat stiu sa faca, Ce sa fac? Nu mai pot uneori e greu ca nu pot vorbi nimic cu ea ca doar ma judeca,(Scuzati romanul)va multumesc pentru raspunsuri, Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Madaxo97 a răspuns:

Nu este ok să te judece atât, mai ales dacă ai grijă de ea și faci treburi casnice la vârsta ta, este mare lucru ca faci toate astea, ar trebui să fie mândră de tine, altele nici la 20 ani nu fac ce faci tu.
Nu ar trebui nici sa îți taie aripile și să îți spună ca nu poți deveni asistenta medicală, bineînțeles că poți, trebuie doar sa înveți. Cu iubitul probabil că e îngrijorată să nu vi pe acasă gravidă, dar asta nu se va întâmpla dacă sunteți amândoi maturi și va protejați când faceți sex, este perfect normal să ai nevoie și de afecțiune și iubire, mai ales ținând cont în ce mediu ai crescut.

4 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Este absolut normal că un copil la Vârsta ta să aibă prieteni să-și facă prieteni sa ai un cer de prieteni între oamenii în societate alaturi de oamenii nu este absolut nimic greși ceri dorești tu dar eu nu pot lua decizia în locul părinților tăi eu iți spun drept și direct Dumnezeu îmi este martor dacă erai copilul meu avea voie să faci ce te face fericită cu Adevărat căci nu vreau sa fiu motivul ne fericiri tale dacă și tu plângeai și eu plângeam și eram acolo ori ce ar fi fost și ori și ce prostie ai fi făcut pe mine nu m-ar fi interesat un singur gram lumea și decât fericirea copilul meu avea voie să ai iubit dar și eu pe băiețașul ăla voiam să-l știu să-l văd atâta in rest că va luați de mână între prieteni este treaba ta.

Bunica ta se comportă grav de greșit cu tine prost de greșit cu tine îți vorbește murdare greșit și nici nu cred că mă schoală mai frecventezi sau asigur sigur de asta săle fi sclavă in casă vase spălat curat in casa toată ziua și când vei ajunge mare Sâte de ei la cine vor ei să-și bată joc de tine cum alți "părinți""bunci" și-au bătut joc de copii lor în continuare tradiția merge încă mai departe copil fara schoală copil face curată copilul vorbește când vor ei tace când vor ei iese in curte când vor ei îi ține în casă că handicapați săi îmbolnăvescă să-i distrugă sănătatea și să ajungă cum vor și și-au propus ei de la bun început cu voi...

Până și visul tau nade voie sa existența fiindcă ei au ceacra sfântă lui Aragon ajungi cum vor ei cum să-ți permiți tu sa fi medic sa ajungi vânzătoare la alimentare de la colț sa poți să iei pe caiet mai ușor... Asta este "tradiția" cu multi copii va distrugerea copilăria va distruge adolescența va distruge viața și când creșteți mari stați toată viața voatră cu fuste până la burtă și numai în casă închiși după ordine acum faci de mâncare acum faci ce-ți spune soacra bărbatul tău și toată viața o să fiți sclavi lor "tradiția" asta încă există la mulți și uite cum ajunge niște oamneii sa va distrugă viața pe viață si toată viața nu mai sunteți oamneii si decat Sclavi lor

Este absolut normal să-ți faci un iubit este absolut normal să-ți faci un prieten nu este absolut deloc anormala nu este absolut deloc ce-ți dorești și ce vrei ești un copil sănătos și normal din toate punctele de vedere dar ai nimerit de o "familie" "minunată".

| Anonimms128 explică (pentru 1onur):

Iubitul meu e cel mai bun om din viata mea imi face mereu cadouri fara vreo ocazie si ma iubeste asa cum sunt, Am trecut in clasa a 8-a deoarece eu aveam note bune la învățătură (7, 50)Media generala multumesc Domnului dar nu inteleg ei ar trebui sa ma sustina in asta eu nu le-am facut rau decat bine le-am facut si am crescut copii la toti unchi mei deja nu mai suport imi e atat de greu sa ma judece toti din familie chiar nu stiu ce sa mai fac...

| 1onur a răspuns (pentru Anonimms128):

Trebuie Sâte ți de schoală. Restul este decizia ta. Eu nu sunt părintele tău. Ți-am spus ce viața ai fi avut într-adevăr cu Adevărat daca ai fi fost copilul meu. Ai fi avut voie să ai iubit și prieteni atâta timp că și eu îl știu pe băiat și orice ai fi făcut și orice greșeală ai fi făcut eu ca părinte miași fi asumat. Dar viața ta cu el nu-ți va fi una frumoasă și îmi pare rău cu Adevărat pentru ce trăiești tu eu ți-am spus mai sus totul.

| KovacsB a răspuns:

Oricum ar fi, bunica ta are o experienta de viata in spate si anumite lucruri le deosebeste mai bine decat tine.