| rubyri a întrebat:

Hei TpU...Sunt intr-o relatie cu un baiat de aprope 3 saptamani el e mai mare ca mine cu 2 ani,eu sunt majora,e prima mea relatie de care stie mama mea totul,insa parintii mei nu pricep ca baiatul acesta ma iubeste (asta spune el) nici eu nu ii cunosc inca toate intentiile, insa ideea e ca ii cunosc parintii, iar ai mei spun ca am luat-o cam repede cu toate in sensul ca ne intalnim cam des(de 2 ori pe saptamana cateva ore) si nici ei nu sunt decisi sa il cunoasca...adevarul e ca parintii mei sunt cam asprii si inca decid in locul meu, pur si simplu nu au incredere in mine si in faptul ca nu e tipul de baiat "golan"
Ce as putea fac? Oare am luat lucruriile prea repede?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acum sincer sa iti spun, nu te poate iubi dupa 3 saptamani. Este imposibil. Si atunci trebuie sa iti pui intrebarea de ce te minte si inca atat de vizibil, spunandu-ti o absurditate pe care nu ar crede-o nimeni. Exista posibilitatea sa te minta fiindca te place mult si tu il presezi sa iti faca declaratii, fortandu-l sa te minta de teama sa nu te piarda, sau exista posibilitatea sa te minta fiindca are niste alte interese (sex rapid, bani, etc) si vrea sa le atinga cat mai repede si atunci risca spunandu-ti minciuni foarte evidente cu speranta ca esti destul de fraiera sa il crezi.
Cred ca o discutie serioasa cu el se impune. daca esti in prima situatie, trebuie sa te reglezi un pic si sa nu il fortezi sa spuna chestii pe care nu le simte, ci sa fii mai ponderata si sa astepti pana declaratiile de dragoste isi au cu adevarat sensul. Daca esti in cea de-a doua situatie, trebuie sa il convingi ca nu esti genul de fata care sa poate fi mintita cu usurinta si sa ii impui respect in relatie (respect acre se manifesta si prin sinceritate deplina).
Si este bine sa ii asculti putin si pe parinti. Tu iti dai seama ca nici cel mai nebun om nu poate crede ca exista iubire adevarata dupa 3 saptamani si ca asta este un foc de paie. daca esti perfect constienta de asta si esti hotarata sa iei lucrurile usor, sa construiesti cu rabdare relatia si sa te hotarasti abia peste vreo 6-8 luni daca este chiar ceva de viitor, atunci e bine si ar trebui sa le explici parintilor tai. daca nu iti dai seama ca esti mintita si te-ai aruncat cu capul inainte, atunci e bine sa incerci sa te maturizezi putin si, pana o faci, sa asculti de sfaturile parintilor ca sa nu suferi prea rau in viitor.
E bine ca parintii tai sa iti cunoasca iubitul, dar e mult prea devreme ca parintii sa se cunoasca intre ei, ar fi putin penibil: uite, noi suntem doar cunostinte de 3 saptamani, dar sa va prezentam parintii. Astea sunt discutii care aparr dupa cam un an de relatie, cand lucrurile s-au rodat un pic si puteti incepe sa va faceti planuri de viitor.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cum a evoluat relatia, respectiv sa nu fi ajuns la sex asa repede.
Explica-le parintilor ca o sa fii fata cuminte si spera ca vor intelege. Nu te grabi, asteapta sa vezi cum va evolua relatia si ce intentii are baiatul.

| sabin89 a răspuns:

Daca esti majora, ar fi timpul sa-ti iei "zborul"; fie te duci la facultate, fie cauti un serviciu. N-ar trebui sa mai depinzi de ei.

| rubyri explică:

Buna Brigaela, ai dreptate in ceea ce spui.Mi se pare cam devreme toate aceste cuvinte spuse si nu stiu cat de adevarate sunt...Am sa tin cont mai mult de sfatul parintilor mei si am sa o iau mai usor cu acest baiat in asa fel in cat sa-i cunosc intentiile si mai ales daca sunt unele serioase sau doar o banala aventura de cateva luni... Faza este ca simt ca exista o oare care obligatie de complimente intre noi si tot odata frica de a nu-l pierde, iar faza cu parintii de a se cunoaste intre ei este din cauza parintilor mei care intra la banuielii cu acest baiat considerand ca ar putea oricand sa imi faca ceva rau pentru ca lucruriile au inaintat mult prea repede ...Multumesc!

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca esti destul de matura sa decizi singura pentru tine.
Parintii tai au decis la vremea lor, acum este randul tau!

| danay72 a răspuns:

Poți sa ii întrebi pe părinții tai mai în detaliu ce nu le place la baiat. Cu siguranţă, intenția lor e ca sa te protejeze. Eventual le-ai putea propune sa îl cunoască și asa vor putea sa vadă ca e asa cum îl vezi tu. Oricum, nu uita ca intenția părinților tai e una bună.