| AndreeaMarina87 a întrebat:

Hei TPU va rog ajutati-ma! am impresia ca nu sunt a nimanui. Eu mai am o sora de 5 ani, iar tatal meu e plecat in Marea Britanie de vreo 7 ani. ( parinti nu sunt despartiti ) noi vorbim cu tata in fiecare seara pe skype. Toata ziua ma cert cu mama. Orice fac, aud PROASTO,TAMPITO, NU ESTI BUNA DE NIMIC, RAPANOASO, CU CINE DRACU SEMENI? sau LUATE-AR DRACU CA M-AM SATURAT DE TINE... se ia de mine de la lucruri minore, eu invat dupa-amiaza si nu prea am timp sa fac curatenie, sau sa o ajut la treburile casei. Nici sambata, nici duminica, pentru ca ea prefera sa le faca singura.

Daca incerc sa o ajut zice apoi CE DRACU AI FACUT AICI? ASTA-I CURATENIE? sau aveam dezordine in sifonier si pur si simplu nu am avut cand sa fac curat. Mi-a facut ea pana la urma ( probabil a realizat ca nu am cand ) si acum imi scoate ochii cu chestia asta.

Joi am o excursie in care suntem toata clasa obligata sa mergem. Si in seara asta cand vorbeam cu tata ( el vorbea cu soramea si radea, si cand m-a auzit pe mine, si-a schimbat expresia fetei, si mi-a vorbit in scarba ), i-am zis TATA, JOI AM O EXCURSIE. si apoi s-a bagat mama si a zis SI MERITAI SA MERGI? mie mi-au dat lacrimile, si tata inceput sa maia la misto si sa im zica ca de ce nu o ascult pe mama ( ea tipa ca descreierata la mine, si eu mere ii zic sa nu mai tipein halu asta ) si ca am o mentalitate de tot cacatu'. scuze limbajul, dar exact asa mi-a zis. Eu, de rusine, nu am mai comentat nimic. Si apoi au schimbat subiectul, si nu a mai vorbit cu mine. ( faza e ca mereu cand suna zice " Maria ( sora-mea ) unde e " dar rareori intreaba si de ce mine, daca am venit vie sau moarta de la scoala. de ce se comporta asa cu mine? Invat bine, am note de la 8 in sus la toate materiile ( sunt a7-a ) exceptand matematica pentru ca nu fac pregatire. Curva nu sunt asa cum am eu colege in clasa care au iubiti din a5-a.

Deci m-am saturat de ei! Mama e obsedata sa nu ajung nu stiu ce prostituata! Ma cotrobaie peste tot in laptop si telefon. Am un idol, Adam Lambert. Si, normal ca am poze si melodii cu el pe telefon si laptop, si am doar 2 postere cu el. Si ea mereu zice IAR TI-AI PUS POZA PE ECRAN LA TELEFON CU H
OMOSEXUALU' ALA? Frate, care e problema ei daca e gay? straight face

Fetele de la mine din clasa nu mai vin cu caciuli la scoala, si azi am vurt sa vin si eu fara. A inceput sa ma ameninte, ca daca nu imi iau cacicula ( care-i oribila ) inseamna ca umblu dupa. intelegeti voi. Ceea ce nu e adevarat deloc. Nu imi pasa de ce baieti deocamdata. Daca a sti si daca ar trai in clasa mea macar o luna sa vada cum colegele mele se saruta cu toti golanii pe la colturile scolii, si ca toti profesorii le vad, ar crede ca sunt o fata model.

Chiar acum cateva zile ma intreba de ce nu discut chestii de " femei " cu ea. Nu discut pentru ca se lasa cu tipete, cu acte de violenta ( fizica si verbala ) si apoi aud ca ce vorbesc cu ea, stie tot neamul.

Va rog ajutati-ma! nu am cu cine sa vorbesc. De ce se comporta asa cu mine? Oare chiar asa nedorita sunt in familia asta? Imi cer scuze de greseli, dar nu merge tastatura prea bine, si scuze ca am scris atat dar am nevoie de ajutorul vostru sad

Răspuns Câştigător
| drogh a răspuns:

Este foarte mult suspans în familia ta. Acum, te închizi în tine în loc să fii sociabilă. Problemele te-au dat la pământ, dar tu trebuie să te ridici. Dacă mama ta mai ridică tonul la tine, ori îi zici să se calmeze, ori faci şi tu acelaşi gest şi îi spui că de la ea l-ai învăţat. Explică-i faptul că nu mai suporţi tensiunea care stă în relaţia ta cu ea şi cu toată familia. Vrei să fie linişte, pace, armonie, dar de fapt este inversul. Chiar dacă nu ai timp, măcar acolo puţin să faci să fie mulţumită, să vadă că ai încercat s-o ajuţi la treaba prin casă. Trebuie să înţeleagă că încă nu eşti o gospodină adevărată, eşti mică. Cât despre idolul tău, Adam Lambert, nu văd care îi este problema. Probabil şi ea a avut aşa ceva şi nimeni nu i-a reproşat. Chestia asta să nu te supere, sigur face aşa doar pentru felul cum arată acel tip, dar dacă lui aşa îi place, atunci nimeni nu-l poate schimba. Treci peste asta. Ar trebui să te aprecieze mai mult pentru rezultatele care le primeşti, însă mai mult te ceartă. Nici nu îmi pot imagina ce s-ar întâmpla dacă ai lua o notă mai mică de 4. Te-ar strânge de gât? Eu ţi-aş propune să vorbeşti cu fiecare membru de familie în parte şi să îţi înşirui nemulţumirile. Nu se poate trăi în halul acesta. Mama ta exagerează, tatăl tău nu ştie ce se întâmplă exact şi cum reacţionează iar de sora ta nu trebuie să spun nimic, nu are rost. Poate că dacă tatăl tău ar veni în vizită pe la tine acasă lucrurile s-ar schimba. Propune-i sugestia asta. Apoi, calmează-te cu un ceai şi nu mai suferi! Fiindcă toate trec. Nimic nu rămâne aşa.

| AndreeaMarina87 explică (pentru drogh):

Tata vine la 3-4 luni acasa. Nimic nu se schimba. M-ai mult ma ignora. oricum, iti multumesc enorm! sad

12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Imi pare rau ca te simti asa de,, nedorita,, totusi eu cred ca parintii tai te iubesc la fel de mult ca pe sora ta chiar daca nu o arata, mama ta probail vrea sa nu o iei pe cai gresite cum se intampla cu alte fete, bine cam exagereaza recunosc....incearca sa nu mai pui la suflet toate criticile si incearca sa fi o fata model, implica-te mai mult in treburile casnice, ofera-te sa o ajuti, nu stiu ce as mai putea zice...

| William a răspuns:

Vesti proaste: ai fost adoptata.

| anonimg a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......uie-sa-ii/
In link-ul de mai sus am oferit un sfat care te poate ajuta si pe tine.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Andreea draga, din nefericire foarte multi parinti considera ca e suficient ca sa-si intretina copiii asigurandu-le doar hrana si adapost, dar fara sa tina cont de starea lor psihica.Nu sunt pregatiti sa inteleaga capacitatea de perceptie a copilului si prin comportament nepotrivit ii pot aduce in pragul depresiei.Scolile trebuie sa aiba cate un consilier psihologic, dar de multe ori postul acestuia exista numai pe hartie, sau e ocupat de cineva cu,, pile,, dar nepregatit.Fiind despartiti,la mare distanta, oamenii sunt,, rosi,, de anumite frustrari, pe care nu si le pot controla.Numai tu te poti ajuta, incercand sa nu-ti provoci mama, dar e bine sa cauti sa ai o prietena, cu care poti impartasi starea in care te afli.Asta te va mai,, usura,,.Mai revin-o.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Vrem sa te ajutam. Hai sa stam de vorba despre situatia pe care o traversezi.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... cred ca mama ta iti vrea doar binele. E cam exigenta, dar asta pentru ca este ingrijorata pntru tine. Normal... doar in fiecere zi la TV arata stiri despre fete violate, rapite, etc. Iar in legatura cu tatal tau, poate nu e vorba ca te uraste ci doar ti se pare tie ca intreaba mai mult de sora ta, dar face asta pentru ca ea e mai mica si considera ca tu ai crescut. Nu ar trebui sa te inchizi in tine, cand vine tatal tau acasa, aduna toata famuilia la masa si spune-i exact ce simti. Sunt sigura ca dupa ce veti vorbi totul va fi mai bine si ei vor intelege si nu se vor mai purta astfel cu tine. O zi buna iti doresc si mult succes!

| ImHere a răspuns:

1). Cu cine te intelegi mai bine: tata sau mama?
2) Discuta chestia asta cu unul dintre ei (cu care te intelegi mai bine).
3) Cu sora ta tot asa se comporta?

| AndreeaMarina87 explică (pentru ImHere):

1) cu niciunul. amandoi sunt la fel
2) ----
3) se comporta mai frumos cu ea, uneori.

| ImHere a răspuns (pentru AndreeaMarina87):

Apeleaza la bunici. Ei cum sunt cu tine? Adica, cine pot controla parintii? Parintii lor big grin

| PsychologyCupid a răspuns:

Mda, stiu prin ce treci. Am avut si eu problema asta la varsta ta si eram totusi baiat. Aceleasi urlete stupide si fara folos. Pana la urma am invatat sa tac, sa ma prefac ca aud si cand ma suparam nici mancare nu mai voiam. E greu sa treci prin asta si stiu ca ti se pare imposibil acum, dar gandeste-te ca e o lectie de viata pentru tine. Niciodata nu o sa faci asa cu copilul tau. Ideea e ca trebuie sa rezisti macar pana ajungi la liceu si la un moment dat trebuie sa primesti palma care vine, sa te uiti serios in ochii ei si sa-i spui ca nu e mama ta, si sa te intorci cu spatele. Si orice ti-ar oferi, tine-o sa sufere si sa planga in fata ta, asa cum suferi si tu. Abia dupa o sa fie mai diferit. Cat de mult, numai tu poti sa decizi. Important e sa stii ca vine o vreme cand ai si tu un cuvant de spus, mai ales ca ai o groaza de drepturi, cel mai important nu te poate scoate afara din casa. Daca simti ca nu mai suporti, trebuie sa incerci ceva, doar sa nu iti faci rau, pentru ca atunci tot TU suferi, evita asta cat poti tu. Viata e frumoasa dupa ce treci de perioada asta, o sa vezi.Continua sa rezisti, am trecut multi prin asta. Iti doresc tot norocul din lume.

| KissRaulYo a răspuns:

Saraca de tine sad incearca sa vorbesti cu careva dintre ei...sad