| CristinaDanciu a întrebat:

Heii, TPU! Am o prietenă care are probleme în familie, şi să vă povestesc pe scurt e cam aşa: mama ei a fost plecată în Italia la muncă, ea a rămas acasă cu fraţii ei majori şi cu tatăl ei alcoolic care o înjură, şi o bate. Mama ei s-a reîntors în ţară de curând, şi de atunci tot ce ceartă cu tatăl fetei. Ea tot plânge când îşi vede părinţii în prag de divorţ şi că mama ei vrea s-o ducă în Italia. Aseară a vrut să se sinucidă, tot încerc să-i spun să se potolească şi nu înţelege. Îmi tot zice că nu mai are rost să trăiască şi că mai bine nu se năştea. Încerc s-o ajut, îi tot explic da nu vrea să înţeleagă. Spuneţi-mi ce să-i mai fac, cum să o conving. Orice sfat, orice.
Mulţumesc anticipat!

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Da,trebuie sa-si insoteasca mama in Italia.O fata fara aparare nu face fata aberatiilor unui alcoolic.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Pai daca acasa este maltratata, de ce nu doreste sa plece cu mama ei in Italia?
Cauta sa vorbesti cu ea si fa-o sa intelega ca ar fi o alegere inteleapta sa plece cu mama ei.
Poate in Italia sunt alte oportunitati mai bune ca aici+ ca va fi alaturi de mama.
Sinuciderea...nu este calea spre scapare..si-a pus intrebarea cum si ce va simti mama ei?
O seara bunahappy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mearga la psihiatrie, si psihologie, doar acolo poate primi ajutor calificat, in altă parte nu.Ce varsta are prietena ta?

| CristinaDanciu explică (pentru CristiDinBucuresti):

14 ani, am să-i propun. Poate va fi de acord.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Cristina!

O poti sfatui si incuraja sa vorbeasca cu noi. Vrem sa o ajutam sa-i fie mai bine.
Poate primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul ei de discutii sau poate fi prietenul ei atunci cand se confrunta cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poate afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care se confrunta reprezinta subiecte delicate si s-ar putea simti in largul ei mai degraba in mediul online, o poti indruma sa ne transmita mesajul ei si la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa o ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar duce-o mult mai bine in Italia. Sunt alte conditii.

| Paulvasile10 a răspuns:

Pai eu zic sa o sfatuiesti sa mearga cu ambii parinti la un psiholog sau doar ea si mama ei sau doar ea...si poate se rezolva problema in timp

| n1n1o a răspuns (pentru Paulvasile10):

Fi serios daca tie iti spune cineva du-te la psiholog cu parinti tai asta ai face mai ales sa auda tasu de psiholog o ia iar la bataie.

| n1n1o a răspuns:

Buna, incerca sa-i arati si parte buna a lucrurilor (eu te cred ca nu prea exista dar iventeaza ceva) adica sa-i dai de gandit ca daca se "sinucide" (parerea mea ca nu va face asta) ce pierde si sa plece cu mama ei in Italia (chiar daca ea nu doreste asta) ca cu barbatii gen tatal "ei" nu o sa rezolve nimic sunt foarte multe cazuri in Romania de acest gen.

| Paulvasile10 a răspuns (pentru n1n1o):

Ba,atunci cand o sa scrii corect, sigur o sa fie mai bine