| denismaria92 a întrebat:

Hello! Acum cateva zile m-am certat(iar) cu parintii mei. Ne-am certat din diverse motive: din cauza majoratului, din cauza a ce fac si ce nu fac, pana am ajuns sa discutam de prietenul meu. S-au gandit tocmai acum sa imi spuna sa renunt la el ca nu le place lor straight face si suntem impreuna de 8 luni. m-au pedepsit si mi-au zis "iti interzic sa te mai vezi cu ala". Si treaba e ca ei nici macar nu il cunosc bine. Ce sa fac? Nu vreau sa renunt la el pentru nimic in lume.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un pic mai dificil
Eu cred ca ar trebui sa ii chemi pe parinti tai intr-o zi si sa le explici ca il iubesti pe baiatul asta si ca ar trebui sa ii mai dea o sansa, sa aiba ocazia de al cunoaste mai bine.
Daca nu o sa il accepte ai putea sa incerci sa le demonstrezi ca baiatul acesta te iubeste si ca este demn de increderea lor
Poate nu vor vrea sa te asculte dar incearca sa insisti.
Spunele ca deja esti mare poti sa iei decizii si singura si daca o sa se intample ceva o sa raspunzi singura de faptele tale.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Pai tocmai ca nu il cunosc bine. De cate ori a fost pe la voi, cat a vorbit cu parintii tai? Ar trebui sa-l vada mai des poate, si atunci vor vedea relatia voastra cu alti ochi. Si ar trebui sa fi atenta la aceste "diverse motive". Cred ca voi (tu si colegii tai) ati fost un colectiv strans, si vreti sa va bucurati cat mai mult de ultimul an pe care il veti petrece impreuna, sa faceti toti majorate si sa nu lipsiti de la nici o petrecere. Insa este un efort financiar destul de mare din partea parintilor. Poate nu te vad interesata de viitor, ce facultate vei urma s. a., si atunci capsa ii pusa, gata sa inceapa scandalul.
Gandeste-te la viitor, ca tot ei te vor ajuta pana termini facultatea, si inca mult timp dupa aceea. Si ei se gandesc tot la viitor, la viitorul tau, si pentru tine incearca si ei sa fie totul bine.

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa-i recuceresti cu diplomatie.Nu te certa.

| EUSIATIT a răspuns:

Iti spun ceva stii proverbul [vorba dulce mult aduce] deci fii diplomata vb frumos cu parintii tai nu neaparat ca sa te lase cu prietenu doar pentru simplu motiv ca sunt parinti si trebuiesc respectati. apoi numai prin comunicare rezolvi multe probleme., ok [sfat de la o mama] vei fi si tu parinte si ce tie nu ti place altuia nu i face. bafta si sper ca ti am fost de ajutor. Reflecteaza

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Probabil ei cred ca majoritatea certurilor cu ei vin din cauza lui.De asta iti cer sa te mai vezi cu el. Oricum sunt doua probleme diferite, care ar trebui tratate diferit. Daca tu crezi ca din cauza lui, nu neaparat direct te certi cu ei tu ar trebui sa iei atitudine. Dar cum spui ca ai sau curand ai sa ai 18 ani ar trebui sa pui problema din prisma unui om matur.Bafta!

| antonia09 a răspuns:

Este o situatie un pic delicata, insa des intalnita in ultimul timp.
Am trecut si eu prin ceea ce treci. Am avut sansa sa le demonstrez parintilor mei ca prietenul pe care il aveam merita toata increderea lor si cu timpul am devenit cei mai buni prieteni, acum sunt casatorita si mama a 3 copii (in curand se vor naste 2 gemeni, avand deja o fetita).
Cred ca tu esti destul de matura incat sa iei la puricat aceasta situatie astfel incat sa nu iei decizii pe care mai tarziu le vei regreta.
Iti urez mult succes si nu uita, parintii intotdeauna vor bine propriilor copii.
Cu bine,

| 16.laura.16 a răspuns:

Eu cred ca nu baiatul e problema. Cred ca i-ai suparat cu ceva si ei, cunoscandu-te, stiu pedeapsa perfecta. Daca nu il placeau iti spuneau mai demult! Trebuie sa iti ceri scuze daca i-ai suparat, sa iti indrepti comportamentul si sa le vorbesti asa cum merita, adica cu respect.
Continua relatia cu prietenul tau, nu inainte de a vorbi cu parinti tai si a le explica ca el nu are nicio vina ca voi va certati.Mai mult, poate vorbi chiar el cu ei, daca nu e prea devreme!

| denismaria92 explică:

Ei nu sunt genul de parinti carora sa le spui "il iubesc foarte mult, nu il pot lasa". imi vor raspunde "cum sa il iubesti pe ala, ca asta e doar o joaca" si tot felul de chestii de-astea. In rest, eu ii respect, le vorbesc frumos, nu ii mint(bine, poate i-am mintit de cateva ori, ca sunt si eu om, dar au fost minciuni minore). In rest, pe ei ii deranjeaza ca stau mult timp la calculator si imi reproseaza ca nu fac altceva, gen sa imi fac curat in camera mai des, sau sa ii mai ajut si pe ei din cand in cand. dar trebuie sa inteleaga si ei ca asa sunt toti adolescentii din ziua de azi.

| hana a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vorbesti mai mult cu parinti tai, eventual sa-l cunoasca si pe el mai bine, sa le dovedesti ca merita sa fie de acord cu relatia voastra, sa le arati partile bune a acesteia si sa le demostrezi ca pot avea incredere in voi, maiales in tine, pentru ca u esti fiica lor