| anonim_4396 a întrebat:

Hello. Am un conflict clasic nora vs soacra. Povestea pe scurt. De cand am facut un copil in mij pandemiei socrii au inceput dintr-o data sa vina f des la noi chiar daca nu se protejau si nu le pasa de pandemie. Mie imi crescuse f tare anxietatea, tata murise inainte cu 3 luni si abia ne mutasem la casa noua unde aveam doar un dormitor si o baie, in rest nimic mobilat nici macar bucatarie.Soacra efectiv venea fara sa intrebe daca avem nevoie de ceva ne aducea ori mancare jumate stricata ori chestii care erau doar de gust cat sa nu comentez eu. Eu am tot tacut da femeia a inceput sa ma urasca si ma sfida in propria casa. Situatia asta a durat un an pana cand am mers la ei in vizita cu copilul ca scapasem de locdown si de masti. Fiind prima vizita cu primul nepot ma asteptam sa fie entuziaasmati sa se ocupe de noi. Socrul efectiv a dormit jumate din vizita. La 2 zile dupa ce ne-am intors acasa socrul a inceput sa bage poze pe Facebook cu nepotul. Chiar daca m-am suparat am tacut din nou dar cand a inceput sa bage mai multe poze efectiv m-a enervat max. I-am trimi mesaj ca sa nu mai expuna copilul online ca e plin de dubiosi (am auzit tot felul de cazuri). Soacra a raspuns ca sunt o mama denaturata, ca eu cu mama am fost un blestem pentru tatal meu mort, ca nu am cei 7 ani de acasa, ca sunt un blestem asupra familiei sale mna bine.....Deci in viata mea nu m-a jignit cineva asa rau, efectiv am ajuns sa o urasc de moarte. De atunci nu am mai vorbit cu ea. A incercat sa vina de ziua ei la noi dar sotul i-a zis ca nu e moment bun. Eu nu as vrea sa o mai vad in viata mea. Nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Este simplu: fiecare la casa lui. Daca va vedeti sa fie un loc neutru. Daca te deranjeaza ceva la oricare dintre socri tai, spune-i calm si frumos sotului tau sa vorbeasca cu ei, nu le mai spune tu direct. Tu pastreaza distanta, dar nu indeparta pe sot de parintii lui si pe copil de bunicii lui. Incearca in timp sa ii ierti, chiar daca pastrezi distanta: ura nu te ajuta cu nimic, doar faci tensiune si alte boli pe sistem nervos (eu am gastrita cand sunt invrajbita pe cineva)

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Problema ta este mai complexa, dar se poate rezolva.
Foarte multi au fost afectati psihic din cauza propagandelor media, de pandemie!
Iti recomand sa vorbesti cu un psiholog sau cu un preot mai experimentat: sa te ajute la depasirea anxietatii, respectiv la a gasi solutii agreabile cu socrii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pari ca ai un sot care te sustine. In cazul asta va vedeti de familia voastra si nu mai amestecati socrii in cresterea copilului si in casa voastra daca nu se pot comporta civilizat. Lasati loc de buna ziua ca totusi sunt parintii lui si aia e

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ok, deci din ce zici tu soacra e nebuna. Sotul tau ce zice? Rariti cit mai mult contactele si aia e.

| Lioana a răspuns:

Fereste-te de ea cat poti, iar atunci cand nu poti, fii o doamna si vorbeste frumos cu ea indiferent de felul in care vorbeste ea cu tine.
Nu e bine sa porti ura in suflet si nici sa o vorbesti de rau pe soacră in fata sotului tau. E totusi mama lui care l-a crescut. Face parte din familia ta acum.
Ideal ar fi sa te impaci cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apartamentul este al tău și al soțului unde vine soacră-ta?

| broombroom a răspuns (pentru anonim_4396):

Da e casa noastra. Socrii sunau inainte da nu vorbeau veci cu noi, in sens ca ce avem nevoie, aduceau ce ii apuca pe ei ca era bun sau rau. Am primit haine donate probabil de la biserica pentru nou nascut de la soacra in conditiile in care ea isi cumpara haine noi si am mai primit tot felul de consumabile stricate. Cu casa nu ne-a ajutat deloc, dar a ajutat f mult pe alt copil de-al ei burlac care si-a cumparat apartament.Nu stiu cum sa fac cu copilul...

| EliLeli a răspuns:

Sa nu o mai vezi in viata ta. Daca vrea sotul sa mearga sa-si vada parintii, nu te opune, dar tu poti sta linistita la tine acasa. Nu vorbi urat despre ea, vezi-ti de treaba ta, iar daca observi ca intre timp sotul este influentat de ea (nu cred dupa raspunsul pe care i l-a dat, dar daca se intampla) spune-i ca tu intentionezi sa-ti vezi de treaba ta, alaturi de familie pe care ti-ai facut-o, iar daca el intentioneaza altceva sa se duca acolo unde vrea.

| broombroom a răspuns (pentru EliLeli):

Si cu copiii ce sa fac? Sa nu isi mai vada bunicii paterni? Nu i-as lasa sa mearga cu sotul acolo...

| EliLeli a răspuns (pentru broombroom):

Ii cresti si ai grija de ei. Nu zic sa te opui sau sa ii incurajezi, cred ca cel mai bine ar fi sa faci cum consideri ca este mai bine pentru ei si pentru voi ca familie. Daca tu consideri ca este mai bine sa nu-si mai vada bunicii, atunci probabil ca asa este cel mai bine. Nu este nici o rusine si nu ai nici o obligatie fata de ei. Obligatia ta este fata de copii si fata de sotul tau.

| Cousteau a răspuns:

Încă mai crezi în Zâna-măseluță, carcalaci-chinezești și pangolini care au mâncat șerpi hrăniți cu lilieci din Wuhan? WOW.

| broombroom a răspuns (pentru Cousteau):

Nu inteleg ce vrei sa zici

| Cousteau a răspuns (pentru broombroom):

SarsCov2 este o certitudine, dar gradul de inbolnăvire și mortalitate este doar propagandă e excrocilor care au vrut ca să își sporească averile prin minciună - înspăimântarea acelora mai puțin documentați în domeniul virusologiei.