| Covaci_Stefan_1976 a întrebat:

Hello there! Hey TPU!
Aceasta este a treia intrebare... Cum/ce sa fac sa obtin note mai bune la scoala? Parintii vor sa ma... la alta scoala si eu nu vreau, chiar si acest lucru ma face sa imi PIERD CONTROLUL si acest lucru nu e DELOC dar DELOC placut!
Ce sa fac?
Mentionez ca ne da foarte multe teme la matematică si la română si la toate celelalte (sunt in clasa a V-a A )
Nu am cand sa fac toate aceste teme si parintii mei ma ajuta EXTREM DE MULT dar mai am putin si clachez!
Dau funda

Răspuns Câştigător
| Lia340 a răspuns:

E simplu, daca esti abia in clasa a 5-a
Uite cum faci, intai hotaraste-te sa pui un nou inceput, chiar acum.
1.Fa-ti o agenda de lucru, o foaie sau un caiet, pe care sa scrii exact ce vrei sa faci in ziua respectiva( fac tema la mate, romana, etc, imi pun ghiozdanul, invat etc)
2.Nu intra pe calculator sau televizor pana nu te-ai pregatit pentru urmatoarea zi, cel mai bine este sa iti incepi lectiile de cum ajungi acasa, astfel vei avea timp seara, sa faci orice ce vrei tu...happy
3.Asigurate ca mereu ai toate temele facute, (le tai de pe lista dupa ce le-ai facut)
4.Incearca sa raspunzi la ore cat mai mult, presupune ca e un concurs, trebuie sa arati ca esti mai destept decat ceilalti :*
Daca vrei poti, doar trebuie sa incerci! :*
Sper ca te-am ajutat! happy

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Ceilalti colegi cum le fac? Te organizezi mai bine, esti mai eficient, aloci mai mult timp daca e cazul. Reduci tot ce te poate distrage cand faci temele. Incearca sa ii scoti pe parinti din ecuatie, faci temele singur, iar parintii eventual te verifica.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici cateva sugestii care te pot ajuta: http://www.jw.org/......ec-scolar/