| ILoveCupcakez a întrebat:

Hello TPU!
Am o "prietena" care cand are chef vorbeste cu mine cand nu ma ignora de parca as fi o punga de plastic. Intr-o zi m-a ignorat complet, am intrebat-o daca s-a suparat dar se prefacea ca nu ma aude. Odata m-a intrebat daca vreau sa stau cu ea in banca si i-am zis ca nu fiindca am stat cu altcineva iar ea s-a suparat. Si surioara mea de 7 ani e mai matura laughing
Iar acum incearca sa ma faca sa ma simt prost si de cate ori stau cu o prietena vine si ea si incearca sa ma "gonesca". Merge unde merg si eu, sta numai cu cine stau si eu. Si spune tuturor minciuni despre mine si le spune sa nu mai vorbeasca cu mine iar acum sunt "forever alone", nimeni nu mai vorbeste cu mine. Vreau sa-mi traiesc viata linistita fara sa se mai bage ea peste tot! Fata asta e OBSEDATA! Aveti un sfat cum sa ma lase in pace?

8 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu ai alta solutie decat sa o ignori. Ai observat corect ca este o persoana imatura. Daca tu esti placuta, vorbesti cu toata lumea si iti ajuti colegii, nu vei avea nici o problema.

| danay72 a răspuns:

Evit-o si pur si simplu sa o ignori.Despre ce insemna un prieten adevarat, pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet despre prietenie.

| KamaSutra a răspuns:

Bine ca ai pus ''prietena'' in ghilimele. O prietena nu face asa ceva. Tot ce poti face este sa nu mai vorbesti cu ea, iar daca ceilalti au ascultat-o cand le-a zis sa nu mai vorbeasca cu tine, atunci sunt niste fraierihappy Ei i-ai putea spune vreo doua vorbe si sa o termini cu ea definitiv

| ILoveCupcakez explică (pentru KamaSutra):

Dap cred ca cel mai tare o doare atunci cand o ignor dar nu i-ar strica 2 vorbe >=D

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Buna!
Poate ti-am raspuns tarziu dar asta e.
Aceasta nu este o prietena.
1.Cel mai bine o ignori.
O sa se plictiseasca sa te deranjeze si o sa plece.
2.Intreab-o daca "Alceva nu te mai duce mintea?!
Nu ai o ocupatie?! Fa-ti temele!"
3. Cere ajutor directorilor, dirigintei/dirigintelui, parintilor.
Cu bine!
kiss

| countingstars a răspuns:

Simplu: ignor-o! Asta nu se cheama prietena, asa ca daca o sa vadă ca nu iti mai pasa de ce face ea, o sa te lase in pace. Daca faci asta nu o sa mai aibă nici un motiv sa spună minciuni despre tine, să te gonească, sa se supere pe tine sau ce mai face ea. Nu trebuie sa creadă ca te deranjează ce face, deci ignor-o!winking

| ILoveCupcakez explică (pentru countingstars):

big grin Merci de raspuns, m-am gandit si eu sa nu Imi mai bat capul cu ea, imi irosesc timpul. Dar e putin cam greu cand sta numai in fata mea O-O

| Cristinnα a răspuns:

Am avut și eu o colegă de genul acesta, dar din fericire unii colegi au ținut cu mine. Încearcă să o ignori. Altă soluție nu am.