| anonim_4396 a întrebat:

Help!
Este vorba despre un om la care tin foarte mult, ca la un frate sad şi e ciudat pentru ca il cunosc duoar virtual!
Să incep sa va povestesc, azidimineaţă când am intrat pe mess am vazut ca nu e online şi apoi mi. a spus un prieten ca se joaca cs cu el. şi eu curioasa am intrat sa vad daca e adv. si era, am incercat sa vb cu el prin cs dar nu raspundea. Nu puteam sa imi dau seama cum de nu e pe mess si pe cs e, ca normal sta tot timpul pe mess oh go on. Si am intrat pe invizibil si am vazut ca e online deci explicaţia : mi. a dat ignor straight face. Am stat şi nu mai puteam de nervi pentru ca nu ştiam de ce mi. a dat ignore fara să zică ceva crying. Apoi mi-am facut un id straight face. Şi am inceput sa vb cu el şi mi. a spus ca a facut o intelegere cu prietena sa ca el sa nu mai vb cu mine si ea cu unu. şi in momentul ăla m.am simţit dată la o parte şi imi venea sa plâng, pentru ca imi pierdeam "fratele". presupun ca e geloasa prietenă`sa. şi l.am intrebat de ce pe mine m. a ales, adică ca el să nu vb cu mine. Şi mi. a zis că, cu mine vorbeşte toată ziua şi ii povesteşte de mine. Nu ştiu ce să fac. Vă rog ajuta. ţi. mă straight face. Cred că ţine la mine[ca la o sora; o3, la fel şi eu straight face], dar eu nu vreau să mă îndepărtez de el, pentru că mi. a fost ălături tot timpul, când plângeam, când râdeam. HELP! crying

Răspuns Câştigător
| byoana a răspuns:

Upssss complicata situatie.PAi eu iti sugerez sa vb cu el pe id ala nou si sa-i spui cine esti de fapt si pentru a nu avea probleme el cu prietena sa ii spui sa nu-i spune ei ca tu esti de fapt pe nou id sau daca nu iti faci un id de baiat si vb cu el si daca prietena lui vrea sa vada cu cine vb el ea va crede ca vb cu un baiat, dar bine inteles el sa stie ca esti tu de fapt cu id de baiat sa fiu mai explicita incercati sa va ascundeti de prietena lui in spatele unui id de baiat.intelegi?
Daca nu ai inteles prea bine trm un mesaj si iti dau id meu si iti explic mai bine.

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Trebuie sa il intelegi. Totusi problema aici tine de el si de relatia cu iubita lui. Mi se pare destul de aiurea. Eu am destule prietene. Asta nu inseamna ca daca as fi cu o fata as renunta la ele. Aici mi se pare slab dar existenta acelui baiat explica lucrurile. Ii e teama. Ar trebui sa incerci sa vorbesti cu el odata mai detaliat si sa incercati sa gasiti o solutie.

| Anca a răspuns:

Io inteleg ca sunteti prieteni, dar eu nu cred ca poate exista o relatie de prietenie intre o fata si un baiat, sincera din ambele parti.
Poate el isi iubeste prietena, dar tu esti disperata ca nu mai vorbesti cu el. si mi se pare ca ai ceva sentimente pentru el.

Nu inteleg de ce trebuie sa vorbiti chiar toata ziua. Sunteti amici ok, dar nu uita ca el are o prietena si nici tie nu cred ca ti-ar conveni daca prietenul tau ar vb cu una nonstop si i-ar povesti ei tot ce nu. ti povesteste tie.
Pune-te in locul ei si ai sa vezi cum e.

Accepta situatia. Daca ati dat-o in excese, s-a ajuns aici. Daca vb si u la 2-3 zile cu el. mai era ceva... dar sa vb zilnic nspe ore ...deja oricat de frati-amici ati fi. tot e ciudat.

Cauta-ti si tu un iubit si vezi-ti de viata ta. " Frati" de astia or sa mai vina.

| Anca a răspuns:

Chiar nu e bine...
Pt ca oamenii vin si pleaca si trebuie uneori sa accepti asta.

| Mefisto23 a răspuns:

2 cetateni treceau pe langa o balta si la un moment dat vad in apa pe unu care dadea din maini si striga "Help, Help!" Ce zice ma ala? Nu stiu ma, zice ca Help! Serios acum, tu crezi ca e posibil sa aleaga intre prima (probabil) lui prietena, aia cu care se culca si prietena cu care sta de vorba? Daca aia i-a zic "fa asa" asa face. Ca asa e la 14 ani. Nu mai plange.

| Nimicinteresant a răspuns:

@Mefisto23 El are 16 ani şi dacă nu înţelegi nu imi place de el, tin ca la un frate şi, şi el ţine la mine, mi. a spus. o.

| Nimicinteresant a răspuns:

@anca : eu am iubit tongue duoar că ţin mult la el, eu de fel sunt mai sufletistă ştiu ca nu e bine dar nu am ce face straight face

| xD a răspuns:

Poate nu e chiar asa "frate" cum crezi tu... Am si eu prieteni d`astia "virtuali" si nu le dau ignore pentru ca asa vrea mama, prietena, pisicahee hee...
Dar. nah... Daca ar fi sa aleg intre cineva real si cineva "virtual" si eu tot real`ul l-as alege...
Nu prea ai ce sa faci.

Daca tinea asa de mult la tine nu ar fi facut intelegeri d`astea. Nu l-a obligat aia sa iti dea ignore. Ti-a dat ignore ca sa nu mai vorbeasca gagica`sa cu unu.

| coconut_2092 a răspuns:

Vorbeste cu prietena lui. Daca aveti posibilitatea (stati in acelasi oras, sau in orase oarecum apropiate) intalniti-va toti 3. Explica-i prietenei lui ca n-are de ce sa se teama sau sa fie geloasa. Imprieteneste-te cu ea. Arata-i ca poate avea incredere atat in el, cat si in tine.

| oblivion95 a răspuns:

Si eu am un astfel de frate "virtual" si cred ca as suferi la fel dacar mi-ar face asa ceva. Cred ca iubita lui e prea posesiva...Eu una, daca ar fi sa aleg dintre un amic foarte bun si un iubit mi-as alege sora/fratele. Poti discuta cu el si fara sa stie prietena lui. Nu e necesar ca el sa ii spuna tot ce face. Nu inteleg cum de a putut sa te dea la o parte asa usor... poate nu te considera o sora. Singura solutie consta in a avea a discutie serioasa cu el.

| tpuguru a răspuns:

Ar trebui sa continui sa vorbesti cu el fara ca prietena lui sa te prinda.

| Adlianuka a răspuns:

Am fost pusa si eu in situatia asta sa fiu data l o parte de un prieten ff bun ...numai ca el isi face nu'
stiu cte id ca sa vb cu mine dar pana l urma tot afla iubita lui si primeam tot timpul ignor si il intrebam dc tot timpul ignor si imi sups ca a aflat X ...eram satula ca sa tot primesc ingnor'uri asa ca am ales sa ma dau l o parte pentru un timp si sa'i las sa'si vada de relatie lor.pana intr-o zi cand el m-a scos de l ignor de p 1 din liste si mi-a zis ca nu mai e cu tia respectiva si ca ii pare rau pentru ce a facut ...si de atunci nimeni si nimic nu a mai intervenit intre noi.nici macar. IUBITA sper ca asa o sa se intample si in povestea tha:X