| sabygaby a întrebat:

Hey, am o întrebare, contează asa de mult din puctu vostru de vedere diferență de vârstă dintr-o relație? Da? Nu? De ce?
De exemplu la acest caz ea 20 el 27... ce părere aveți?

14 răspunsuri:
| 23God a răspuns:

Sti cum se spune dragostea nu are varsta, daca esti cu cineva mai mare decat tine ai ce invata de la persoana respectiva uite si eu sunt cu cineva, el are 26de ani si eu am 20. de ani si nu ne deranjeaza diferenta de varsta.

| Cosmin_Radu_1995 a răspuns:

Nu cred ca conteaza diferenta de varsta atata timp cat va iubiti si nu e din interes.si in primul rand nu e o diferenta atat de mare

| SkyPilot a răspuns:

Depinde de cei doi. Daca exista sentimente puternice, diferenta nu conteaza prea mult. Apar insa diferente de cultura, de preocupari, de mediu care pot eroda relatia producand neintelegeri intre parteneri. Trebuie foarta multa intelegere in cuplu astfel incat astfel de probleme sa fie evitate.

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Atata timp cat cei 2 se afla cam in aceeasi perioada a vietii, lucrul acesta nu va deranja nici ochiul celor ce se grabesc sa barfeasca. Dar intr.o relatie, bazata pe iubire reciproca, varsta, greutatea sau km intre cele 2 persoane sunt doar cifre!

| anonimg a răspuns:

E bine totuși ca să nu fie mai mare de atât. Căci dacă este diferența prea mare, atunci când cei doi vor avea copii, acestia vor fi crescuti doar de un părinte.
Mai mult, cei doi nu vor îmbătrâni împreună, ci pe rând.

| ElMaestro a răspuns:

În cazul vostru nu prea contează.

| MskDesign a răspuns:

In cazul de fata nu are nimic.Era altceva daca ea avea 20 si el 47. Ti-as fi raspuns ca i-ar putea fi copila.

| Țoglă a răspuns:

Depinde, cam multișor. După mine o diferență de 3, 4 ani mi se pare normală, nu mai mult.

| T0T a răspuns:

Nu prea contează, dar nici să fie diferența de mai mult de 15 ani. Atunci e exagerat. Sau o copilă de 12-13 cu unu' de 20.

| Zenithf a răspuns:

Depinde de varsta, la o medie a varstelor de 15 ani, 4 ani e o diferenta mare, la o medie a varstelor de 30 ani, 8 ani este o diferenta mica.

| AirănMeidăn a răspuns:

Depinde de mai multi factori
intre ai mei e o diferenta de 6 ani, si nu e deloc ciudat, dar daca te uiti din alta perspectiva se schimba lucrurile, fiindca atunci cand mama mea avea 12 ani, tatal meu avea 18
cazul tau e perfect in regula
de obicei nu e bine cand diferenta e de mai mult de 10 ani, fiindca cei doi fac parte din generatii diferite si deja intervine gandirea, multe alte lucruri care depind intr-un fel sau altul de generatie

| Cameliapantiru a răspuns:

In opinia mea, nu conteaza prea mult diferenta de varsta intr-o relatie in care ambii parteneri sunt adulti!
Mult mai important e ca el si ea sa aiba acelasi nivel de cultura, preocupari si hobbyuri similare, sa vada viata intr-un mod asemanator, mai pe scurt sa existe compatibilitate mare intre ei!

| transpiratieProblem13 a răspuns:

Nu conteaza neaparat, dar de obicei barbatii de peste 25 de ani cam asa vor altceva de la viata, un loc de munca, o casa, o relatie stabila sau chiar o casatorie/copil. Fetele de 20 de ani au facultatea de terminat, studiile si apoi viata de 'casnice'...

| danay72 a răspuns:

Nu conteaza, ci important e cum se inteleg si cum pot fii fericiti ca si cuplu.Pe situl jw.org sectiunea cupluri pot fi gasite articole utile.