| elle94 a întrebat:

Hey, cunoasteti telepatia. Nu intreb din interes, caci nu stiu, eu sa vorbesc. Dar am doar o curiozitate, imi doresc sa stiu pentru ce o folositi!? Dau si funda big grin

Răspuns Câştigător
| T2LS a răspuns:

Telepatia (însemnând literal simțire la distanță) vine din greacă tele ("distanță") și pathe "sentiment" și se referă la abilitatea de a comunica informație de la o minte la alta, fiind o formă de percepție extra-senzorială sau cogniție anormală.

Această informație este raportată a fi "primită" în aceeași formă ca și cum ar fi de la simțurile convenționale. Telepatia este procesul care permite ca ființele să transmită informații de la unele la altele, fără a se folosi de limbajul verbal. Cei care au descoperit că telepatia se află printre fenomenele paranormalului erau adepții mesmerismului (teoria magnetismului animal). Aceștia au observat că unele persoane cu capacități magnetice pot citi gânduri și pot executa comenzi nerostite.

Ca și fapt concret, telepatia nu există. Chiar deși, unele persoane susțin că pot comunica într-un mod telepatic, nu există de fapt o conexiune supranaturală între aceste persoane. Creierul uman este cel care dă impresia asta.

6 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Telepatia exista, mi-am demonstrat si am facut si probe.Comunicarea prin undele cerebrale, la mare distanta, sunt si acum tinute in secret.In fapt, cred ca orice om poate verifica, dar blocajele telepatice apar atunci cand, avand ganduri ascunse, singuri bruiem mesajele, din start.
Nu vreau sa intru in discutii savante, caci nu ma pricep, sunt un om simplu!
Dar va relatez un fapt personal.Petrecut acum cateva zeci de ani:
am osora in America(SUA),, permanent imteam ca si ea. Cand ne cautam pe Skype sau mai inainte pe mess., o faceam instantaneu! Stiam unul si celalat ca trebuie sa comunicam, stiam si problemele, vorbirea, scrisul, imaginea era inutila, stiam TOT!
Din capul locului!
Intr-o zi, vazand astea, necredincios cum sunt, am stabilit o ora in care sa ne concentram, sa o notam si sa ne gandim fiecare la UN CUVANT!
Iata cat de PRECIS voiam sa fiu!
In cercetarile mele de papitoi.
Ce credeti?
Ne-am scris fiecare, in prealabil cuvantul zis de celalalt!
Filmul s-a rupt cand am avut divergente de opinii, mai tarziu o ruptura din cauza necazurilor. E mult de zis dar cred ca e suficient ca sa incercati si voi cu persoanele iubite! Apoi sa -mi dati o EXPLICATIE 'stiintifica!".
The rest is silence!

| T2LS a răspuns (pentru oprescudorin11):

Îți joacă mintea feste, din păcate.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T2LS):

Nu cred asta, mai degraba nu stiti voi. Un anumit segment de populatie sunteti condamnati sa nu aveti acces la aceste simturi. Dar nu-i nimic, poate ca aveti alte meniri.

| T2LS a răspuns (pentru oprescudorin11):

Amuzant. Dar să lăsăm partea fantastică de o parte și să ne bazăm pe realitate.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru T2LS):

Zicea cineva ca 'realitatea este in afara noastra', Adevarul, ma rog, eu doar ma mir de unii din voi! Dar ma bucur daca sunteti veseli! E o parte importanta a vietii!

| RobertTuzlaru10 a răspuns:

Din pacate nu exista, sau cel putin nu s-a dat un fapt concret pentru telepatie, dar sincer da, si eu as vrea sa o am, ar fi misto.