| TheLoser a întrebat:

Hey, deci chiar ma simt dezolat. Acum cateva saptamani eram in depresie Am inceput liceu si efectiv nu ma pot integra, ma descur cat de cat la ore si chestii, chiar la istorie am luat singurul 10 din clasa si la alte materii mereu printe primii. Dar toata lumea ma vede ca pe un ciudat, emo si nu prea vorbeste nimeni cu mine. Toti ma vad ca pe un tip sensibil si emotiv. Si eu am fost putin mai increzut la inceput si nu prea am vorbit cu nimeni si deja s-au format bisericute si u prea am pe nimeni, stau tot timpul singur in banca pe telefon si astept sa inceapa ora pentru ca toata lumea nu ma baga in seama, altii ma si barfesc cum ca mi-as taia venele si ca sunt in sevraj ca ma droghez. crying Am trecut peste, nu i-am mai bagat in seama, am inceput sa-mi vad doar de invatat si restul. Am reusit dar asta-seara vorbem cu un fost "prieten" care e la alt liceu si s-a laudat ca la el e bine, are numai 10 si chestii de genu. Ca la sport a scos 7, 30 si el la generala de abia scotea 8, 80 si cum spuneam se tot lauda ca are prietenii si chestii, parca imi face asa din rautate, minte. Eu am mai mintit cand i-am spus ca totul e bine, ca ma inteleg, pentru ca ce imi descria el era viata perfecta. crying Plus ca eu nu stau acasa cand ma duc la liceu, si stau in apartamentul unei matusii, si m-am obisnuit, nu mi-e dor de casa dar oarecum mi-e strain si ciudat. Alteori ma enervez si imi creste tensiune, imi bate inima foarte tare sau incep sa am migrene de la tristete si pur si simplu as plange in continuu. Tuturor le e bine, numai mie mi-e greu sa ma integrez, sunt pur si simplu cum spune toata lumea un salbatic, un antisocial. Nu stiu ce sa mai fac. As fugi de acasa, pur si simplu tuturor le e bine, numai mie mi-e greu. Am o familie ok, am o situatie materiala super, ma imbrac bine, pot sa spun ca am gusturi muzicale mai deosebite fata de restul oamenilor... Uni ar zice de mine ca sunt un copil de bani gata, ai mei desi nu sunt cei mai bogati de pe pamant, imi dau tot timpul ce vreau si cum vreau, dar pentru mine nu mai conteaza nimic atata timp cat nimeni nu ma place. Uneori cred ca sunt nebun, vorbesc singur, imi fac planuri cum sa glumesc cum sa vorbesc cu ceilalti dar nu pot am o teama. Sunt de asemena foarte extroverit, dar la inceput nu pot vorbii cu nimeni de rusine si de teama de a nu ma critica, si daca nu am cu cine vorbii ajung sa sufar si sa ma consum. De asemena la balul bobocilor am zis ca nu o sa ma duc pentru ca nu imi plac petrecerile si chestile de genu, nici la banchet nu mi-a placut. Ce sa fac? Sunt chiar asa naspa cum am zis? Cum sa fac sa nu mai pun orice la suflet? P.S.: La liceu am intrat printre primii cu media 9, 40 P.S.S: Imi pare rau pentru greselile gramatical, m-am grabit si plus ca e noapte si as vrea sa ma culc : 3 Noapte buna si va multumesc ca v-ati pierdut timpul cu intrebarea mea.

8 răspunsuri:
| ɗєʌɗvơɪƈє a răspuns:

Dacă fac mișto de tine, joacă-le jocul, fă mișto și tu sau întoarce-le vorbele. Și un lucru important, comportă-te îngâmfat cu cei care merită.
Vezi și tu care pare mai de treabă de la tine din clasă și încearcă să te împrietenești cu el. Încearcă să te împrietenești cu fete.
Dacă nu reusești ieși mai mult pe hol, încearcă să faci cunoștință cu alții de la alte clase, fie tot de a 9-a sau mari.
Și sari peste detalile neimportante, cu ce mă ajută pe mine că ai intrat tu cu media 9, 40 la liceu sau nu? Dacă nu ești întrebat, lasă lauda.

Mă rog, un lucru important este că trebuie să fixezi anumite lucruri la tine, dar nu să te schimbi.

Ți-aș da un răspuns mai mare, dar după te plictisesc și oricum este o simplă opinie, te vor ilumina și alții, nu doar eu.

| T0T a răspuns:

Nu ești chiar așa nașpa ești doar diferit iar modul tău de a fi probabil nu se armonizează cu felul de a fi al celorlalți elevi din clasă. Probabil majoritatea colegilor tăi sunt nașpa de își fac anumite idei despre tine fără să te cunoască mai bine și nu pot vedea că la rădăcini ești un tip sensibil și chiar ok. Dacă tu zici că stai numai în bancă mă gândesc și eu că acum îți e greu să te schimbi căci începutul e foarte important, atunci lumea își construiește impresii și cam păstrează multe din ele. Tu trebuie să te gândești că în viață vei întâlni mulți oameni, chiar și unii care probabil chiar te vor aprecia pentru ceea ce ești și că nu știi niciodată ce îți rezervă ziua de mâine. Doar încearcă să nu îți mai faci mereu planuri în minte, să fie totul de la sine că altfel mi se pare că ar fi totul prea forțat și nu ar părea foarte ok. Fii tu însuți până la capăt, cine te va aprecia trebuie să te aprecieze pentru ceea ce ești tu și acea persoană va fi foarte importantă. Trebuie să ai voință și să încerci să treci peste aceste greutăți.

| Lawliet14 a răspuns:

Prietene, e nasol sa fie bisericute. Asa a fost la mine-n generala. Cred ca asta tine sincer sa fiu si de diriginti. Anyway, de asemenea este vina ta. Chiar daca nu ai cei mai uniti colegi, nu e posibil ca dintr-o clasa sa nu-ti faci cativa prieteni. Iar la banchet, poate chiar si balul bobocilor, ar trebui sa te duci. Altfel cum veti fi o clasa unita? In rest, nu te pune nimeni sa mergi prin club. Vrei prieteni, trebuie sa tii aproape. Mai un suc, mai un sport impreuna, iar la scoala bineinteles sa fii asa cum trebuie. Prietenos si nu distant...

In cazul tau, ar trebui totusi sa apelezi un psiholog. Este parerea mea, ca sa afli ce te-a determinat sa fi asa. In acest caz, daca vrei sa ai succes, trebuie sa schimbi ceva!

| Daviddd a răspuns:

Toata lumea o duce bine? mai gandeste-te. Unii dintre noi avem probleme mari...E doar o chestie comuna ceea ce ti se intampla. Fii fericit cu ceea ce ai, daca ai nevoie de incurajari sau discutii ma gasesti pe mess davidaogaru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu m-am putut integra in primul an de liceu...si nu poat spune ca m-am integrat foarte bine inca, dar ai nevoie de macar un prieten pe care te poti baza.
Daca clasa ta e plina de tampiti iti recomand sa cauti alte clase ca sunt sigura ca in tot liceul trebuie sa gasesti pe cineva cu care sa te intelegi.
Mi-ar placea sa ma pot imprieteni cu tine! Pari un baiat de treaba si nu un increzut happy
Eu iti urez mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai rabdare. Mai e timp sa te integrezi sau sa te imprietenesti macar cu cativa colegi.
Oricum, din ceea ce ai descris esti foarte bine. Fii tu insuti asa cum esti, nu te schimba pentru altii, nu te consuma pentru societate.

| CostaMate a răspuns:

In primul rand trebuie sa iti dai seama ca nu ai nevoie de nimeni daca ei te barfesc si nu te baga in seama, nu mai fii fraier si tine capul sus, gaseste-ti un hobby, cel pe care ti-l recomand este mersul la sala sau facutul exercitiilor in acele parcuri special amenajate ( calisthenics), chiar si acasa poti face exercitii fizice ( eu asa am inceput, doar cu 2 gantere) m-a ajutat foarte mult, m-am dezvoltat atat fizic cat si mental, inceteaza sa iti mai plangi de mila, gaseste-ti singur motivatia, nu mai asculta de toti idiotii care nu vor ajunge nimic in viata asta, disciplineaza-te!

| Victoria275 a răspuns:

Imi poti da cateva melodii pe care le asculti?