| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Prietena mea cea mai buna ma face sa sufar enorm de tare!oh go on Fiecare baiat pe care eu l-am placut nu m-au placut pentru. ca ea se dadea la ei tot timpul in ciuda faptului ca stia ca-mi place de ei si se ocupa sa nu ma placa.In momentul de fata vorbeste cu vreo 10 baieti si mereu imi spune cat o complimenteaza.Asa a fost de cand o cunosc.Eu nu am atat de multi admiratori ca ea, si mereu ma facea sa ma simt extrem de prost din cauza asta.Nu mai suport! Orice baiat pe care eu ajung sa il simpatizez ea se ocupa sa uite ca existoh go on Mi-am pierdut increderea in mine din cauza ata.Help!

Răspuns Câştigător
| answer a răspuns:

Cum o mai poti numi prietena? Cauta-ti prietene, nu vipere! Oricum si-o va lua de la viata! Vei vedea!

6 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Ceva bun din prietenia dintre tine si ea, primesti?
Complimentele nu te fac mai frumoasa sau mai desteapta. Mai bine primesti un compliment sincer, care sa te reflecte pe tine, cum esti, personalitatea, caracterul.
Nu uita cine esti, si nu-ti pune o pereche proasta de ochelari cand te privesti in oglinda datorita pererilor celorlalti, care poate nu dau 2 bani pe complimentele ce le scot pe gura, ci doar vor sa impresioneze.
Poate ca tu reprezinti mai mult decat complimentele pe care cealalta fata ( nu pot spune prietena ) le primeste. Nu renunta la parerea ta, nu incerca sa te schimbi pentru persoanele carora nu le pasa, pentru ca nu se merita.

Răspuns utilizator avertizat
| Jamie a răspuns:

Am o idee care s-ar putea sa iti placa nu ii mai spune pe cine placi si nu mai sta cu ea si apr cand iti place un baiat dai intalnire spune-i ca il placi nu iti fie rusine... tata imi spune mereu :`cu rusinea mori de foame `
ai grija sa nu mai afle ia totul si nu o mai numi cea mai buna prietena, o adevarata buna prietena nu ti-ar face asta niciodata
si eu am fost in situatia ta dar mie nu mi-a placut doar de un baiat dar acum mi s-a acrit de el si nu iti face griji orice fata sau femeie e frumoasa in felul ei.
Eu cred ca e doar geloasa pe tine cand mai vb cu un baiat pe care il placi ai grija sa nu afle ea totul.

| RaduManole a răspuns:

Ce raspunsuri lungi...in fine -- mda. noi fi eu fata dar stiu ce vorbesti -- asa face si cel mai bun prieten al meu -- dar nu vreau sa ma cert cu el pentru ca il stiu de foarte mult timp -- fi atenta --eu intr-o zi m-am saturat si am inceput sa il tratez exact cum face el cu mine... mi-a iesit mai bine decat m-as fi asteptat--dar un lucru a fost nasol -- apoi s-a certat cu mine -- dar el nu intelege ca la fel se comporta si el cu mine --- in fine -- trebuie sa prinzi tupeu si sa ii spui in fata tot ce crezi despre ea.si bine si rau--mai bine pe mess caci e mai greu fata in fata ea apoi iti va spune la randul ei multe lucruri sau va spune ca ai dreptate. dar aia ar insemna ca e o prietena prea buna -- in fine -- eu mereu am fost indulgent cu el -- dar daca se va certa cu tine nu iti pierde speranta -- trebuie sa ai puterea sa o schimbi -- eu asta am facut cu pretenul meu -- el locuieste in Mioveni -- eu vin in fiecare vacanta pe akl. eu sunt din Pitesti -- dar in Mioveni sunt numai copii de genul vrei bataie,, bla bla bla. si il afecteaza si pe el si incepe sa faca acelasi lucru dar eu mereu ma impotrivesc si acum pot spune ca l-am facut pe 3 sferturi om civilizat dar mai mult nu stiu ce sa mai ii fac-- nu imi da funda ca nu ma incanta cu nimicwinking daca mai vrei sfaturi add me : radu.manole99@yahoo.comwinking sper sa iti fi fost de ajutor -- eu am 12 ani si el 11.deci mi-a fost mai usor sa il schimb- - in fine--iti urez bafta din plinwinking

| RaduManole a răspuns:

Wa.bine ...si eu am pus un raspuns cam lung -- in fine -- citestel te rog te va ajuta

| AlexandraCroft a răspuns:

Buna Michelle!
Imi pare foarte rau de tine,foarte urat din partea ei, nu merita sa o numesti cea mai buna prietena a ta!
Numai iti petrece timpul cu ea, eu consider ca este cumva geloasa pe tine pentru ca daca nu era nu se comporta astfel.Incearca atunci cand vorbesti cu un baiat sa numai afle ea totul,scoate`o din prietenii tai,sunt sigura ca o sa iti gasesti o prietena care intr`adevar merita sa i se spuna cea mai buna prietena a ta.Din pacate stiu ca exista astfel de prieteni falsi in lumea asta,dar daca continui sa cauti mult sigur ca o s`o gasesti si asa o sa va puteti impartasii sentimentele de bucurie si chiar de tristete.
Daca ai inceput sa o ignori si vezi ca ea tot nu te lasa in pace confrunta`te cu ea, spune`i ce simti si mai ales cum te simti la felul cum reactioneaza, ca se da drept o prietena falsa si ca iti fura toti prietenii.Fa-ti alt grup de prieteni daca in caz te aflii in acelasi cu ea.
Si nu`ti mai fa griji ca ea arata mai bine ca tine.Nu`i adevarat, fiecare femeie si fata este frumoasa si speciala in felul ei sunt sigura ca totul o sa fie bine.
Sper ca ti-am putut fii de folos.
Multa sanatate iti doresc.