| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani. am in clasa doua fete care isi bat joc de mine zi de zi. Nu stiu ce sa mai fac eu le mai raspund inapoi dar ele nu inceteaza (se iau de imbracamintea mea doar eu umblu in uniforma ........si daca nu am o data uniforma toto eu sunt de vina ca de ce nu port) ele arata mai bine ca mine si isi bat joc si de cum arat. am incercat sa nu le bag in seama si am incercat sa ma imprietenesc cu fete din alte clasi dar fetele din clasa mea au povestit la toata lumea chestiii despre mine si de aceea nu am doar o prietena. i-am spus si dirigintei despre asta si a spus ca suntem copiii ca este normal sa isi bata joc de mine, i-am spus si la mama care i-a spus la diriga dar degeaba tot isi bat joc de mine si chiar m-am saturat din cauza lor numai am nici prieteni fetele astea influenteaza pe toata lumea! help! FUNDA :*

10 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ignora-le si inscrie-te la un sport (habdbal, volei). Sportul o sa iti dea o stare buna, si o sa iti faci prietene destule.

| MskDesign a răspuns:

Ignoreaza-le! Nu isi merita atentia ta.Scopul tau la scoala este sa performezi si nicidecum sa dai apa la moara la astfel de fete.

| grab a răspuns:

Sport, muzica si drumetii.
cand esti la scoala inchipuie-ti ca esti la un serviciu unde te invidiaza colegii. viata ta incepe dupa serviciu. si ai sa vezi ce bine iti umpli timpul in afara scolii si te binedispui in asa fel incat nimic din ce vor spune el nu te va mai misca... succes!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Buna.

Din pacate asta se intampla cu foarte multi tineri. Vezi aici cateve sugestii care i-au ajutat pe multi sa faca fata cu succes situatiilor de acest gen:

http://www.jw.org/......lyingului/

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asculta muzica rock alternativ. Ajuta, iti spun din proprie experienta!
Lasa-le in pace! Nu degeaba se iau de tine.Asta inseamna ca tu prezinti pentru ele ''un pericol''. Spui ca influenteaza pe toata lumea, pai daca prietenii tai sunt atat de destepti incat ''sa se supuna'' n-au decat! Asta nu o sa le afecteze cu nimic pe ele, ba din contra! Cat despre faptul ca nu ai decat o prietena, stai linistita, eu nu am niciunul si ma simt bineee...
Nu stiu cat de mult te-am ajutat, fiindca nu toata lumea e ca mine dar ma rog, vezi daca functioneza, iar daca nu te sinucizi...glumeam! Sa nu faci asta!happy

| Gabitzu246 a răspuns:

Tu esti la scoala ca sa inveti, nu face greseala sa le asculti, sa pui la suflet ca dupa incepi sa iti pierzi increderea in tine si de la asta o sa ai si note mai mici etc, vorbeste cu diriginta/mama, tata etc.

| matrix100 a răspuns:

Raspunsurile care le primesti aici sunt doar sfaturi, parerea mea este sa mergi 2-3 sedinte la un psiholog, nu stiu cat costa probabil 2-3 sute pe sedinta si eu cred ca ti-ar da niste sfaturi profesionale cum sa te descurci in situatia asta

| Dracoola a răspuns:

Nu le da importanta. Fetele sunt tare ale dracu unele cu latele. sunt convins ca si intre ele sunt conflicte.

| SebastianBoanca a răspuns:

Uite, ele se iau de tine pentru ca is niste persoane mici la caracter si au multe complexe si probabil au vazut ca esti o persoana mai sensibila si ti-au gasit punctele slabe. Eu stiu cum sa nu iti mai pese de ele, la mine chiar a mers: mediteaza. De ce zic asta? pentru ca meditatia te ajuta sa fii mai linistita si sa nu iti mai pese de parerile celorlalti, dar asta se va intampla in timp, nu peste noapte. Oricum sa meditezi nu iti ia mult timp si e simplu. Uite cum: Iti pui un timer la telefon pe 5 minute, te intinzi undeva, stai nemiscata, inchizi ochii si respiri adinc in stomac (diafragma) si in timpul asta te concentrezi pe respiratie cat mai mult si daca iti mai vin ganduri nu te imnpotrivi lor, doar lasa-le sa treaca. Cu timpul urca timpul de pe tiemr la 10 minute si fa asta dimineata si seara. Faca asta de vreo 10 luni si crede-ma ca ma ajuta enorm in viata. Sper sa reusesti. Iti urez o zi faina si tot ce iti doresti. Daca mai ai nevoie de vreun sfat da-mi un mesaj privat. happy

| Mcmcristi a răspuns:

Te poti duce la psihologul scolii, nu trebuie Sa dai niciun ban