| SabinaQueen a întrebat:

Am o problema caruia nu-i stiu rezolvarea! Sunt acel tip de persoana mai timida!(la scoala nu am prieteni) Am avut o prietena in 1-4, dar a plecat in alta clasa! Dupa am ramas singura! Incerc sa vorbesc cu fetele, dar simt mereu ca se iveste un zid intre noi. In afara scolii am o prietena(mai mica decat mine). Mama imi spune mereu sa nu mai fiu asa, sa ma schimb si alte chestii!
Ma gandeam chiar sa ma duc sa fac ceva(o sa fac dansuri, pentru ca nu-mi place nici tenis, nici volei, nici basket, nu-s buna la muzica, asa ca ma duc la dansuri). Daca nu merge nici acolo, m-am gandit de ceva timp sa ma duc la un psiholog. Voi ce parere aveti?

14 răspunsuri:
| ksuper31 a răspuns:

Tu ai gresit. Ai gresit de la inceput cand ti-ai zis ca esti timida. Sau altcineva ti-a zis ca esti si tu l-ai crezut? NU esti timida! Pur si simplu oamenii din jurul tau nu iti sunt pe plac. Cel mai probabil majoritatea de acolo sunt golani fumatori, precum acea fata, iar tu nu te asociezi cu astfel de personalitati, ceea ce este foarte bine.
Este simplu. Nu ai nevoie de psiholog. Vei ajunge sa cunosti alte persoane cu care iti va fi mai usor sa discuti si sa intretii relatii, fara compromisuri.
Doar ai rabdare!
Succes!

| T0T a răspuns:

Esti mica, un psiholog ti-ar oferi indrumare buna.

| AirănMeidăn a răspuns:

De ce e asta o problema?

| SabinaQueen explică (pentru AirănMeidăn):

Pai nu vreau sa mai fiu asa timida!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Buna.

Vezi aici unele sfaturi care te pot ajuta: http://www.jw.org/......-prieteni/

O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu asa eram pana sa incep sa-mi schimb genul de muzica. De atunci umblu cu 2 perechi de casti dupa mine. Sa stii ca si muzica schimba omul.
De exemplu, daca asculti manele nu ar trebui sa te deranjeze daca altii iti vorbesc cu ''fa'' sau te injura.
Daca asculti rock deja o sa incepi sa-ti schimbi tinuta, comportamentul si devii si mai sigura pe tine.
Eu nici atat nu m-as ruga de altii sa vorbeasca cu mine. Nu vor sa ne intelegem, e problema lor.
Si ce este atat de important sa vorbesti cu o persoana? Odata si odata te va trada si tot ce a vorbit cu tine va stii toata tara.

| doreal a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap... muzica schimba chiar foarte mult omul happy.

| Macryna a răspuns (pentru anonim_4396):

Semeni foarte mult cu o prietena de-a mea, no o lua ca pe o jignire daca esti baiat, dar si ea e la fel tot asa de 2 ani asculta rock si e altfel dar tot fata super este nu-i o ciudata chiar daca multi va considera niste oameni emo sau niste haimanale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Macryna):

Ma incanta ce zici big grin Nu sunt emo laughing Ascult trupe emo gen Evanescence. dar nu sunt.
Multi judeca oamenii. Pe mine niciunul nu ma credea ca ascult rock fiindca nu ma imbracam in negru sau sa port bratari negre si eu mai stiu ce. Au avut o surpriza cand m-au lasat pe mine sa fac un playlist laughing

| Macryna a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi par ce nu sunt, si e bine sa-i cunoastem cu adevarat.

| SabinaQueen explică:

Dupa ce fosta prietena din 1-4 a plecat, am incercat sa ma inteleg cu singura fata care mai vorbea cu mine, dar acum a devenit o golanca fumatoare!

| Camelia53 a răspuns:

Nu cred ca ar trebui sa te duci la psiholog, multe persoane sunt ca tine mai timide dar nu inseamna ca e vreao afectiune sau ceva de genu. Stai linistita in banca ta si daca ti se spune ca esti timida sa nu asculti, asa vei vedea ca nu esti de fapt ☺si iti vei recapata curajul.
In legatura cu dansurile da ar fi foarte frumos in primul rand pentru tine si sanatatea ta (e bine sa ai activitate) si poate ti-ai face si prieteni.

| raulinho0805 a răspuns:

Prietenii nu se fac la comanda ci in timp ii alegi pe cei potriviti.Pai du te la dansuri poate se iveste acolo cineva dar la psiholog nu vad rostul doar in legatura cu alte probleme.

| Moldovan_Giorgia_1975 a răspuns:

Cine nu te vrea nu te merită! Toți fug de ce e prea bun pentru ei. Dacă ești prea de trebă și ele fug de tine înseamnă că nu te merită. Fii tu însăți și prietenii vor apărea ca prin minune. Nu merită să mergi la psiholog pentru o mână de persoana care ar trebui să respecte EUL interior nu să ignore persoana din interior. Gândește-te mai bine! laughing