| Lola200228 a întrebat:

Am o sora mai mare. Nu ne intelegem deloccc. Vorbeste cu mine doar cand are nevoie de ceva. Striga la mine pentru orice lucru mărunt. Se enervează groaznic. Si ma enervează si mine. De ziua mea nu imi ia nimic niciodata. Eu ii iau mereu. Nu avem o relație bună. Eu vreau sa fiu afectuoasă cu ea. Dar ma ignoră.
Ce se intampla? De ce e asa rece cu mine? Ce as putea sa fac sa ii pătrund putin in inima?

Răspuns Apreciat de Editori
| HerculePoirot a răspuns:

Nu prea poti schimba sentimentele cuiva asa peste noapte. Daca ar fi cu adevarat matura ar intelege faptul ca familia e cel mai important lucru de pe acest pamant indiferent de ce ar spune unii.Nu inteleg cum cineva poate fi atat de rece cu cineva care este sange din sangele tau.Din pacate, nu realizam cat de importanta este familia decat atunci cand nu mai este langa noi.Nu face nimic, tu continua sa o iubesti si sa o tratezi exact cum ai vrea sa te trateze ea, iar mai tarziu, isi va da seama ce prostie a facut cand te-a ignorat complet.Cel mai mare cadou pe care ti-l poate oferi cineva este dragostea si sinceritatea sa.Cand parintii nu o sa mai fie,fratii si surorile raman singura ta familie adevarata(nu punem la socoteala verisori, unchi, matusi etc).
Sper din tot sufletul sa isi dea seama ca greseste, iar cand isi va da, tu sa fi acolo langa ea si sa o tratezi exact cum ai tratat-o pana acum.Stiu,poate fi frustrant, dar cu rabdare si intelegere totul se va rezolva, ai sa vezi.

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Nu e musai sa fiti prietene. Nu poti forta pe cineva in sensul asta. Sunteti susrori si punct. Nu mai insista. Se va ocupa viata de tot.

| Mircea08 a răspuns:

Fereste-te de rau! Vrei sa fii prietena cu cineva care nu da doi bani pe tine? Alege-ti cu grija prietenii si prietenele

| Mircea08 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic
Trebuie ca tu sa te instruiesti in asa fel incat sa fii un exemplu de comportament. In fata unui astfel de comportament nu poate rezista nimeni, si asta o sa te ajute pe tot cuprinsul vietii. Cel mai bun comportament pe care poate cineva sa il aiba este de a reusi sa fie normal. Orice este in afara normalului este anormal. Daca normal e sa nu furi, anormal e sa furi, daca normal e sa nu minti, anormal e sa minti, daca normal e sa iubesti, anormal e sa urasti, etc. Toate aceste insusiri le poti extrage din noul testament (in alta parte nu le gasesti )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Nu trebuie sa faci nimic pentru ca nici ea nu face ceva bun pentru tine. Nu poti tanji dupa cineva care nu te iubeste..sau poate ca o face, dar faptele ei lasa de dorit. e frumos ca tu o iubesti si tii la ea si nu zic ca ar trebui sa se schimbe acest lucru.dar daca se agita in acest hal din nimicuri incearca sa o eviti, nu sa o tratezi cu aceeasi moneda pentru ca asa nu ajungeti nicaieri. Salut-o cand e nevoie, vorbeste-i, dar nimic mai mult. Cand va fi pregatita sa iti daruiasca ceea ce meriti tu, adica respect o sa vina, mai ales cand toti din jur poate o sa o lase..pentru ca prietenii sunt ca umbrele, cum dispare soarele, dispar si ei. Asa si cu ea, lasa timpul sa treaca si nu te mai consum. Succes si multa intelegere va doresc :*