| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema.Mama mea a murit acum 5 ani de cancer iar, ca in fiecare an, eu si fratele meu mergem la mormantul ei sa ii ducem flori si sa 'vorbim' cu ea.Insa anul acesta tata vrea ca iubita lui sa vina cu noi.De ce ar vrea tata sa vina si ea? Pentru mine si fratele meu e un fel de traditie sa mergem doar noi doi iar acum tata vrea ca femeia pe care nu o suport sa vina si ea.Nu o plac, nu vreau sa vina dar ea va veni oricum din cauza tatei.Sa incerc sa ii dau o sansa si sa ma inteleg cu ea? Chiar nu stiu, daca sa o accept sau nu ca(poate)vitoarea mea mama.Voi ce credeti ca ar fi corect sa fac?

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

In primul rand pui problema gresit : nu e viitoarea ta mama. E pur si simplu iubita tatalui tau si atat.
Ca sa iti fie cat mai apropiata de figura materna trebuie sa isi castige privilegiul asta. Nu doar prin faptul ca doarme cu tatal tauwinking
Poate e o femeie ok, poti incerca sa o cunosti mai bine. Poate vrea si ea sa fie alaturi de voi in momentele acestea mai grele si sa va fie cumva alaturi.
Las-o. Poti face 2 drumuri la cimitir. Unul si cu ea, unul in stilul vostru traditional.

| SweetMinion a răspuns (pentru sofisis):

Ai dreptate, ar trebui sa o cunosc mai bine, totusi tot 2 drumuri o sa fac la cimitir maine...deocamdata nu vreau sa stric traditia de a merge doar cu fratele meu mai mare insa poate in viitor o sa mergem toti 4(eu, tata, fratele meu si ea)...chiar am avut o discutie cu ea ieri(initiata de ea) din care am aflat ca : 1)nunta ei si a tatei va fi vara asta si 2)ea a fost cea cu idea de a veni la mormant cu noi deoarece vrea sa vorbeasca cu mama si sa ii ceara permisiunea mamei de a sta alaturi de noi si de a avea grija noi.tot ieri am ajuns sa inteleg de ce nu o placeam:mereu se imbraca ca o piti si asta m-a facut sa o vad altfel decat este ea, iar ea ii ocupa timpul liber pe care tata cu greu il avea deci de cand venise ea eu nu mai petrecusem timp cu tata iar din cauza asta nu ma mai simteam iubita de catre el si ma gandeam ca tata ma va parasi si el chiar daca nu in acelasi fel cum mama a facut-o.mersi pentru. ajutorul dat si scuze daca ti-am ocupat timpul cu ce am realizat eu ieri insa ma face sa ma simt bine faptul ca pot 'vb.' cu cineva despre chestile astea..inca o data :MULTUMESC PENTRU AJUTOR si nu numai tie insa tuturor celor care mi-au raspuns

| sofisis a răspuns (pentru SweetMinion):

happy Orice problema se rezolva discutand. Poti avea surprize foarte mari de la oameni total neasteptati.
Faptul ca simte nevoia sa aiba cumva aprobarea mamei voastre si a voastra denota o persoana calda, umana. Pentru ca putea sa nu o intereseze. Faptul ca te-a inclus in planuri, adica a fost ea cea care a ales sa-ti spuna ce urmeaza sa se intample si nu l-a lasat pe tatal tau iar inseamna ca ii pasa totusi de voi.Nu te va putea vedea nici ea 100% ca pe o fiica cum nici tu nu o vei vedea vreodata 100% ca pe o mama. Dar nu trebuie. E de ajuns sa fiti prietene. E de ajuns sa te asculte cand ai un necaz si sa te indrume atunci cand ai nevoie.
Tatii in general nu sunt asa lipiciosi cu copiii si adesea ei interpreteaza asta drept lipsa de afectiune. Este fals. Chiar daca nu stie sa o arate, tatal tau va iubeste sigur mai mult decat orice pe lume.Eu am inteles asta tarziu.dar am inteles-o. Asa sunt tatii. Mai greu cu afectiunea si cu timpul petrecut impreuna la ei happy
Bafta multa in viata si sper sa poti sa te adaptezi usor la orice schimbare.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Accepto ca viitorul tau tutor legal dar ca mama nu o va inlocui niciodata, daca no suporti vorbeste cand te intreaba ceva si cand ai o nelamurire in casa atat.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca vrea sa se apropie de voi prin acest act, probabil ca nici ei nu-i face placere sa faca asta, dar logic ca se gandeste ca asta e drumul spre inima voastra.Treci peste asta, daca poti si mergeti impreuna; viata e scurta si nu merita sa traiesti in ura, dusmanie sau cearta.Gandeste-te ca tatal e singurul parinte care il ai in viata si iti doresti de fapt sa fie fericit, ca are acest drept.Cu multa dragoste vei putea accepta ca prietena tatalui tau e un om care merita respectat cel putin, daca nu iubit.Gandul bun sa fie cu tine mereu, draga domnisoara.happy

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Îmi pare rău că aţi avut aşa experienţă dureroasă şi aţi pierdut-o pe mama. Sigur că aţi iubit-o mult şi a fost foarte dureros. E de înţeles că nu poţi să vezi lângă tatăl tău pe altcineva, dar în acelaşi timp cu siguranţă nici tatălui tău nu îi este uşor, şi faptul că doreşte să se recăsătorească nu înseamnă că a uitat-o pe mama voastră, deoarece nu ar fi dorit să meargă la mormânt cu posibil viitoarea sa soţie. Acelaşi lucru se poate spune şi despre ea, e un gest frumos că doreşte să facă asta. Tatăl vostru are nevoie de un ajutor, nu e uşor pentru un bărbat să facă lucrurile ce le face o femeie(grijă de gospodărie). De aceea încearcă să nu ţii ură sau resentimente pe ea dar fii paşnică, încearcă să vezi calităţile sale bune, cu toate că cu siguranţă vor fi şi momente care poate te vor irita, dar ca-ţi fie mai uşor va trebui uneori să laşi şi de la tine. Fii deschisă, cu tatăl şi cu ea, spune ce simţi, sinceră. Iar timpul va arăta.

cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

10 luni mai tarziu cum e povestea? va intelegi sau tot mentalitatea de acum 10 o ai? ( sa nu o cunosc, ca nu vreau, etc)
daca e prea personal, scuzele mele, nu raspunde!

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

10 luni mai tarziu? S-au casatorit,ne-am mutat intr-o casa mai mare, acum ma inteleg cu ea, am ajuns intr-un sfarsit sa ii spun "mama", tata tot asa de ocupat este. Daca mai vrei sa stii cate ceva intreaba, eu una iti raspund cu mai mare dragul(asa era expresia nu? nu?)

| anonim_4396 explică (pentru SweetMinion):

Eu una iti raspund cu cel mai mare drag, se zice parca. oricum ai fost pe langa, meriti un 9+ laughing. ma bucur pentru tine, daca e adevarata varsta de la profil. la 16 ani, atunci "le stim toti pe toate" si am crezut ca o sa fii incapatanata si nu o sa ii dai o sansa, dar asa ai dat dovada de maturitate si dupa cum se vede ai avut de castigat. tatal meu a murit cand aveam 14 ani, pe langa faptul ca nu era cine stie ce "tata", mama a mai fost cu 2 barbati de atunci, dar cu nici unul nu m-am apropiat deloc. ma bucur sa vad ca nu toti sunt ca mine.

| SweetMinion a răspuns (pentru anonim_4396):

Yay am luat 9+, banuiesc ca pe efort. E bun si ala. Am 16 in ani coreeni, varsta internationala e 15, deci am 15, nu stiu de ce am pus varsta coreeana,dar na,sa zicem ca nu am vazut nimic. De regula nu sunt incapatanata, sunt rasfatata rau in schimb, si ori e ca mine ori ca mine, mai las de la mine dar asta e rar. Imi pare rau de tatal tau, mama a murit cand aveam 10 ani, nu mi-a venit tot una avand in vedere ca mai mult stateam cu mama, tata fiind plecat in delegatii mai mereu. Nu e neaparat un lucru rau ca nu te-ai apopiat de cei 2, nu intotdeauna trebuie sa te intelegi sau sa the apropii de iubitul mamei.

Răspuns utilizator avertizat