| evildoll2012 a întrebat:

din nou am probleme cu mama. Nu mai stiu ce sa fac cu ea. Mereu trebuie sa stie tot ce fac eu. Ii zic ce consider eu ca trebuie sa stie dar nu e multumita. Trebuie sa stie cu cine vorbesc la telefon, cat si de ce si ce am vorbit. Pe mess la fel. Daca ma duc afara ma intreaba ce fac acolo. Daca vede ca imi fac un cont pe ceva intreaba de ce imi fac cont. Tata i-a spus ca exagereaza ca nu stiu ce ca am problemele mele sa nu mai fie atat de cicalitoare cred ca e cuvantul potrivit, ea se supara[ cum am spus si acum 2 intrebari despre ea] incepe sa tipe sa spuna ca e sluga noastra nu stiu ce desii nu este citez ce zice: " SUNT MASA! TREBUIE SA STIU DA? CA NU E ORFANA DE AIA IS MASA SI TREBUIE SA STIU TOT CE FACE" deci practic isi baga prea mult nasu in viata mea. Ii spun tot ce consider ca trebuie sa stiestraight face ca sunt cu unbaiat de nu stiu cand ce note rele sau bune am luat ca am stiut sau nu la ore... dar sa stie chiar totul... imi vine sa ii dau cu parul' in cap. Ce sa mai fac cu ea? daca ii spun ca nu vreau sa ii spun sau ca nu e problema ei se supara si spune ca nu mai vb k mine etc.

2 răspunsuri:
| redrooose a răspuns:

Mdaa, e un pic cam "control-freak" mama ta. Nici nu stiu ce sfat as putea sa-ti dau. Slava Domnului ca nu am asa probleme acasa. Mama imi lasa spatiul privat de care am nevoie. Eu cred ca ar trebuie sa te duci intr-o zi cand face ea ceva treaba (gateste, sterge praful stiu eu) si sa o intrebi calm :"de ce nu ai incredere in mine?" Si apoi asteapta sa vezi ce-ti raspunde. Probabil e foarte ingrijorata pentru tine. Vede si ea cate patesc copii in ziua de astazi, poate nu din vina lor ci doar ca se aflau la momentul nepotrivit. Daca raspunsul e ca asa vrea ea, ca asa e normal si ca orice parinte face asta e un pic mai complicata situatie si ai nevoie de ajutorul tatalui tau. Trebuie sa te aliezi cu el si sa incercati sa o aduceti cu picioarele pe pamant. Daca e pentru ca e ingrijorata si e prea protectoare, linisteste-o si explica-i ca tu nu te invarti in cercuri duboiase, ca iti vezi de scoala ta, vorbesti cu prietenele tale si iubitul si ca in orice problema grava apelezi la ea la ajutor, dar pur si simplu nu a fost cazul pana acum. Trebuie sa iti dea putina libertatea, sa te descurci singura pentru ca nu o sa ai intotdeauna parintii langa tine. Sper ca te-am ajutat. happy

| Administrat0r a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci. Invata, devino independenta si muta-te singura. happy