| Anamaria13m73829j a întrebat:

Hey TPU, mama mea a fost bătută și jefuită acum 1 lună pe stradă, fază e că nici acum nu l-au prins pe jegul ăla... mă rog, îmi este frică să nu pățească mama ceva, o sun din oră în oră de când s-a întâmplat chestia asta, mă gandesc numai la chestii rele, eu chiar am încercat să-mi revin și să nu mă mai gândesc la asta dar nu pot. Chiar și ziua îmi vine în cap că poate cine știe ce se mai întâmplă. Ce să fac ca să nu mă mai gândesc la asta?(am 13 ani)

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

E normal sa iti fie frica si e bine ca realizezi pericolul.Din întâmplarea asta poti sa înveți să ai grijă de acum in colo ca nu sti de unde pândește necazul.
Mama ta este o femeie în toată firea si acum va sti sa isi ia măsuri de precauție.Si cu siguranta idiotul ala nu va riscă să se ia de ea a doua oara.
Poate are noroc si il prinde politia, dar până atunci încearcă să fi mai optimista si sa te bucuri ca totul e ok acum si nu s-a intamplat mai rau.

| StrongHeart a răspuns:

Hei,uhm.Imi pare foarte rau sa aud ca mama ta a patit asta, sper ca este bine acum.
Stiu ca e greu, dar incearca sa te calmezi.Iti pot spune ca e destul de probabil ca omul acela sa fi facut fapta aceea la intamplare,adica ce a facut e foarte rau si merita sa fie prins si pedepsit,dar e o sansa foarte mare sa nu fi fost nimic premeditat, adica daca omul ala era interesat doar sa obtina ceva lucruri materiale de la mama ta.E normal sa ai astfel de ganduri, dar daca o luam logic, nu ar trebui sa te ingrijorezi pentru ca aia a fost o intamplare urata care nu se va repeta, incearca sa ma crezi pe cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut o obsesie din asta.
Dar mama ta va fi mult mai atenta dupa tot ce a patit.
Si tu ai putea sa te rogi pentru ea.

| aleee5262 a răspuns:

E normal sa iti faci griji, dar nu te stresa, si incurajaza-ti mama sa nu fie speriata nici ea. In Romania se intampla des chestii de genul. Trebuie sa aiba grija da ce sa faci daca avem oameni de genu in tara asta...roaga te si gandeste pozitiv