| LilyWasHere a întrebat:

Hey, TPU!

Nu ma mai inteleg mai deloc cu parintii mei.

Eu sunt o fata afectuasa si vesela. Dupa ce veneam de la scoala, eu voiam sa ma joc cu parintii mei, sa vorbesc cu ei, dar zbiara la mine ca cica nu au timp,+ca ma si jignesc.
Ii vad 3 ore pe zi. Atat.

Eu stiam ca un copil trebuie sa-si petreaca si putin timp cu parintii. Le povestesc de la scoala, dar zic ca "rad ca proasta".

Nici in week-end nu se joaca cu mine. Ambii zbiara sa-i las in pace.

Anul acesta in mai, a murit tatal unui coleg de-al meu si am suferit mult. Am invatat sa-mi pretuiesc mult parintii...dar cum sa-ti petreci timpul cu ei, ce-i de facut?

Cred ca au "pata pe mine", ca eu trebuie sa aspir, sa duc gunoiul, sa fac curat etc., pe cand sora mea de 18 ani nu face nimic.

Ieri m-am hotarat sa ma schimb: nici nu le mai povestesc ce fac la scoala; imi vad de treaba mea.
Dar totusi imi pare foarte rau...dar mai am de zis cateva lucruri:
pe mine parintii nici nu ma felicita ca iau 10(am numai 3 de 9 pe semestrul asta), dar ma cearta urat de tot cand iau un 9, ma dau dra..., si imi dau cateva palme. sad

Oare de ce se comporta asa?
Va rog, vreau raspunsuri serioase!
P.S.: Am 12 ani.

MULTUMESC ANTICIPAT!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa intelegi ca vremurile in care traim nu sunt tocmai usoare. Parintii tai sunt doar stresati, ca mai toata lumea in perioada aceasta si, desi tu vrei sa petreci mai mult timp cu ei, trebuie sa-i intelegi. Nu inseamna ca nu tin la tine, inseamna doar ca programul nu le ajunge sa le faca pe toate. Tu trebuie sa-i ajuti si prin asta incerc sa spun sa le lasi putin spatiu de miscare. Nu-i bate la cap, asta nu va face decat sa le creeze mai mult discomfort. Pur si simplu, cand simti nevoia de atentie sau cand ii vezi tristi, ofera-le o imbratisare.

Nu e vina lor si nu e nici vina ta. Trebuie sa ai rabdare si sa te bucuri de ce ai in acest moment, vor veni sarbatorile si atunci sigur veti putea petrece ceva mai mult timp impreuna.

14 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate au greutăţi mari, de aşa sunt timpurile.Nu au timpul necesar, dar asta nu-i scuză să nu-ţi acorde puţină atenţi şi afecţiune.De ce ţi-au mai dat viaţă să te bată şi să te jignescă mereu? Cu sora ta nu ai avut o discuţie să vezi ea ce părere are? Caută să te joci cu prieteni cam de aceiaşi vârstă.

| DNSK a răspuns:

Ups..nu-i bine asta.vb si cu sora ta. daca sunt probleme in casa intelege-i si lasa-i in pace. si explica-le k ii iubesti si ce fac ei nu e bine! nu poti fii robot. vorbeste cu ei

| neutrino a răspuns:

Din pacate situatia ta este foarte reala si este raspandita tot mai des in familiile noastre. Lupta cu greutatile vietii face din parintii nostri sa devina roboti, uitand de relatiile interumane. Maturitatea de care dai dovada te indreptateste sa discuti urgent cu parintii tai si sa nu dai inapoi pana cand nu te asculta serios. Probabil ca vor fi si ei uimiti de erorile pe care le fac. Mult succes.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Sunt stresati.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, LilyWasHere,

Ne pare rau pentru situatia ta. Daca vrei sa stam de vorba pe marginea acestui subiect, suntem aici pentru tine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbeste neaparat ori cu unul din ei ori cu un membru al familiei. Sora ta ce spune, ei ii convine situatia? Tu sa fii bataia lor de joc?

| LilyWasHere explică (pentru anonim_4396):

Sora mea nu spune nimic...nici nu o intereseaza.

PS: Va rog sa nu "dramatizati" asa, nu e asa de grav, dar nici chiar sa sun la Protectia copilului sau ceva de genul...si fara jigniri.
Multumesc anticipat.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna incearca sa-ti intelegi parintii, poate au si ei problem si de aceea se enerveaza mai repede, lasa-i sa te intrebe ei e ai facut, ce note ai luat si continua sa faci si treaba prin casa, ca o sa fie bine pentru tine

| 3xfemeie a răspuns:

Nu vreau sa-i justific pe parintii tai. Probabil nici nu realizeaza ca pe tine te doare. Este trist, dar la fel cum spunea neutrino situatia asta este in tot mai multe familii.
Vreau sa te felicit pentru maturitatea de care dai dovada si pentru faptul ca inveti bine! BRAVO!
Incearca sa le spui ce te doare, sa ai o discutie cu fiecare in parte. Incepi cu cel care este mai calm.
Bafta si inca o data BRAVO!

| spaghetty a răspuns:

Suna la protectia copilului.Aia nu sunt parinti aia sunt monstrii.Nu ai ce sa le faci, decat sa stai si sa iei bataie si injurii de la ei mai bine sa iei masuri, sau mutate la bunicii tai sau spune-le lor ce se intampla

| LilyWasHere explică (pentru spaghetty):

Ar fi o prostie sa sun acolo...nu sunt monstrii...
Sunt grijulii, stiu ca ma iubesc, dar pur si simplu nu au timp de mine nici macar 10 minute?
La bunici nu am cum sa stau, bunicile sunt la 120 de km de mine.

| truesensation a răspuns:

Sa stii ca daca suni la Asociatia Telefonul Copilului asta nu inseamna ca iti denunti parintii si ca le-ai face rau.Nu, din contra acolo vei gasi oameni care stiu cum trebuie sa te descurci intr-o situatie dintr-aceasta. Ei te pot ajuta prin sfaturi ai prin faptul ca te vor asculta si nu te vei simti singura. Sper sa iti rezolvi problemele cu ai tai. si nu uita nu pierzi nimic daca incerci, e mai bine decat sa stai si sa nu faci nimic.

| LilyWasHere explică:

Am rezolvat problema...v-am zis sa nu dramatizati...multumesc oricum.

| LilyWasHere explică:

De asemenea, rog stergerea acestei intrebari(definitiv). Multumesc.