| wtxwhdxifdjebdd a întrebat:

Hey TPU,o persoana mi-a creat mai multe probleme, nu dau detalii, dar din fericire am luat-o de la 0.Mai intai am incercat caile amiabile.Insa n-a mers. Apoi am incercat alte mijloace.Totusi dupa atatea planuri de razbunare,ganduri mizerabile,amenintari pe facebook sau pe messenger, cu privire la batai, azi am decis sa o iert 70% a facut-o deja.Dar o parte din mine n-o va ierta si nu va uita niciodata.Se mai merita sa incerc sa i-o platesc cu aceeasi moneda? Sau sa las destinul sa-l judece? Si daca s-o las balta, cel mai probabil lucru pe care o sa-l fac, ce garantie am ca o sa pateasca si el la fel? Sa ma bazez pe asta? Nu l-am iertat atat de mult incat sa nu mi doresc sa treaca prin ce am trecut eu.Am dorinta in mine de a plati cu aceeasi moneda de care nu scap.Pur si simplu ma apasa pe creier.Indiferent ce fac.Si nu pot scapa de ea.Nu stiu cat de normal e sentimentul asta, dar cam vreau sa scap de el.Imi induce o stare de tristete.Cum sa fac sa trec cu totul peste ce s-a intamplat? Sa il privesc ca pe orice om, prieten, ruda s.a.Nu sa-l privesc ca pe dusmanul meu.Chiar daca asta este realitatea in cea mai mare masura.Si suntem colegi de clasa.Deci e clar cat de des ne vedem.De cate ori il vad mi se face greata la propriu.Parca sentimentul ala manaca tot din inima mea si ramane gol..Altfel spus, pur si simplu ma seaca de viata.Chiar daca imi doresc sa ma razbun foarte rar,si chiar daca o fac,extrem de rar,am o sastisfactie nebuna, incredibila.Parc-as fi in al 9-lea cer.De aia m-am gandit odatabig grine ce drk am fost lasat cu felul asta de a fi.De fiecare data, ceva din interiorul meu ma opreste sa o fac si de ce drk nu sunt una din persoanele alea care daca le-ai facut ceva primesti inzecit inapoi? Ca scap drk si de problema asta.Rog raspunsuri serioase.Si scuzati greselile gramaticale.

17 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Eu zic sa vezi lucrile dintr-o alta perspectiva, daca te mai agiti mult si mai e si vizibil, nu faci decat sa-i dai satisfactie!
Sunt si doua vorbe legate de asta
1.Razbunarea e arma prostului.
2.Cel mai destept cedeaza primul.
Cand vine vorba de amenitari, cainele care latra nu musca...
Daca se complica lucrurile, poti apela la organele competente!

| Damasc a răspuns:

Ataca-l acolo unde il doare,nu ii oferi satisfactia de a te razbuna pe el,cel putin nu fizic,fa-o moral,intelectual, arata-i cat mai multa indiferenta in legatura cu ce a facut, nu lasa sa vada ca esti afectat de situatie, joaca-te putin cu mintea lui. Daca e indeajuns de inteligent o sa-l doara mai tare faptul ca nu te doare pe tine, decat l-ar durea o razbunare fizica.Sau metoda cea mai simpla, te duci pur si simplu la el si ii oferi ceea ce ti-ai dorit mereu, dar te asigur ca nu vei avea partea de acel sentiment de satisfactie pe care credeai ca-l vei avea.Peace!

| valentingb a răspuns:

Ooo,e foarte normal sentimentul. Si sa stii ca poti sa suprimi sentimentul asta,si sa treci la sentimente mai bune, daca nu bune, maca sa ajungi intr-o zona nula unde te bucuri ca traieste dar si daca moare nu-ti pare rau. Incearca sa il eviti, salut-salut, si atat. Nu lasa garda jos, totusi nu ridica fortificatii in jurul tau. Vezi cam ce vrea el, daca vrea sa fiti prieteni, zi ca el, dar ramai in defensiva. Raman cu o dilema : ce a facut? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca...cei ce au dat raspunsuri au inteles altceva de ceea ce inteleg eu. thinking
Eu inteleg asa:
- Ai o colega de clasa care ti-a furat prietenul si acum o urasti enorm de mult.
Ceea ce iti recomand este sa o ierti din inima. Pentru ca Domnul Iisus spune ca daca noi iertam gresitilor nostri, si El ne va ierta nouo greselile noastre.
Asadar, a ierta o persoana nu inseamna a te minti ca ea este mai buna decat este in realitate, ci, in ciuda ca ea este rea, sa ei decizia ca sa nu mai ai de azi incolo nici un sentiment de ura, repulsie fata de ea.
Totul este la nivel mental, asadar, cand in mod natural or sa iti vina ganduri rele cu privire la acea persoana, va trebuii sa le opresti in mod constient, la nivel mental, deoarece, odata ce permiti gandurile rele, imediat vor aparea si sentimentele, iar dezavantajele sunt ca:
- Faptul ca tu nu ierti, nici tu nu vei fi iertata de Dumnezeu;
- Faptul ca tu nu ierti, iti provoaca tot tie rau, pe cand cealalta persoana este ok.
Faptul ca porti in inima ranchiuna cuiva, te afecteaza tot pe tine, si este posibil sa te imbolnavesti nu numai spiritual, dar si fizic din cauza aceasta, te poti imbolnavi de inima, sau chiar de gastrita, astea sunt lucruri dovedite stintific, iar daca vreun ignorand, cu ifose de atot-stiutor va zice ca nu-i adevarat, ii propun sa mai cerceteze ultimele descoperiri stintifice.
Asadar, ti-as putea recomanda sa te rogi asa:" Doamne Iisuse, te rog ai mila de mine pacatoasa, iarta-mi greselile si pacatele mele, Tu le stii pe toate [le poti enumera in rugaciunea ta, chiar daca El le stie, doreste sa le auda din gura ta, pentru ca te iubeste], te rog, in bunatatea Ta, iarta-ma! Curateste-ma de orice pacat si orice ne-legiuire, am nevoie de iertarea Ta, de pacea Ta.
Acum, Doamne, te rog ajuta-ma ca si eu la randul meu sa iert pe cea care mi-a gresit, Doamne, vreau sa iert, te rog da-mi tu putere.
De az, aleg sa iert, te rog intareste-ma tu in aceasta decizie, fara Tine nu voi putea!
Adumi aminte de fiecare data cand voi avea ganduri de razbunare sa mi le infranez si da-mi putere sa fac asta, te rog, Amin!"
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Nu.E vorba de un coleg care mi-a facut viata de kk 2 ani de zile.Si sunt baiat. Oricum bine punctat.Multumesc pentru raspuns.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Man, doar de doi ani? Mie ala la scoala mi-au facut viata de kk vreo sase ani....Am trecut si eu prin ce treci tu crying Sper sa te ajute ceea ce ti-am scris, observ ca avem lucruri in comun, daca doresti, uite id-ul meu:" aud.in_culori"
Dumnezeu sa te binecuvinteze! happy

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru anonim_4396):

Cel putin am trecut aman2 peste moment.

| EaEmma a răspuns:

Nu merita razbunare, incearca sa-i fi indiferenta, incarca-te cu energie pozitiva si incearca sa treci peste, cu toata ca este greu, INCEARCA,

| Valutzzzu a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa faci ce simti. Dacs simti dorinta de razbunare, razbuna-te, daca esti dispusa sa-l ierti (sa-l ierti insemnand sa nu-l mai bagi in seama, sa-l ignori ca si cum nu l-ai fi cunoscut niciodata) mai conteaza si cu ce agresit, cat de grava e greseala. Sper ca te-am ajutat.

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru Valutzzzu):

Fara motiv.Chiar el a spus.

| stefanutza a răspuns:

Uneori razbunarea duce la ura... Ura duce la lucruri mai grave, crede-ma, pe propia piele ti-o spun, oricat de tarziu sau de devreme, toate, dar TOATE lucrurile se vor plati, absolut TOATE. Lasa razbunarea la o parte, si ai rabdare... happy

| lavinutsa a răspuns:

Stiu cum te simtisad

| musculo a răspuns:

Esti fata sau baiat?

| wtxwhdxifdjebdd explică (pentru musculo):

Numele vorbeste de la sine.

| musculo a răspuns (pentru wtxwhdxifdjebdd):

Aaa...pai atunci razbuna-te

| cristianobughi a răspuns:

Te inteleg sad

| Targoviste_Clarvazator_1989 a răspuns:

Iarta, intr-o zi si tu vei fi iertat! Tine minte ce ti spun acum, daca in viata ducem ura si ura si nu se merita...e scurta viata pentru a detesta