| 07122001 a întrebat:

Sunt fată, am 12 ani și de multă vreme plac mult un băiat, da fapt aș putea spune că îl plac încă de când ne-am cunoscut, de la grădiniță. Și cea mai bună prietenă a mea îl place.
Ei bine, în sfârșit a început să mă placă și el. Până acum nu am avut curaj să îi spun adevărul, dar de când a început să mă placă și el, a insistat să îi spun pe cine plac eu. Până la urmă, i-am spus, apoi am plecat de rușinoasă ce eram. Când a ajuns acasă, am văzut un mesaj pe Facebook, în care îmi spunea că îi pare rău (aici intră o poveste mai lungă) ceea ce m-a bucurat, și i le-am acceptat. Și acum îl plac, la fel cum și el mă place (sper). Dar nu știu ce să fac în continuare.
Să le spun părinților adevărul sau să mai aștept până se lămuresc niște probleme între ei?
Să mă gândesc și la prietena mea cea mai bună, și să aștept până o să găsească și ea pe cineva?
Să continuăm „relația", în secret?

Sau ce să mă fac?
Mă ajutați?

P.S.: Nu vreau nici un răspuns răutăcios!
(Și scuze pentru categorie)
Ajutați-mă

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi in situatii din astea, plus ca ai 12 ani, parintii sunt CEL MAI RAU "prieten" carora sa le ziciwinking Ma refer sa nu le zici parintilorwinking. Si in legatura cu relatia, sunteti cam micuti pentru chestii de genul, dar daca este doar o simpatie intre 2 prieteni buni, colegi, atunci continua in secret relatia, si nu lasa pe ceilalti din clasa sa afle despre chestia asta. La varsta asta toti sunt "gura sparta" si o sa strige ca nebunii. Nu spune nimanui happy Mai ales parintilor si prietenei tale. Incearca sa o faci pe prietena ta, discret, si foarte usor (pentru ca ai timp) sa placa pe alt baiatwinking si dupa aia daca chiar chiar este cea mai buna prietena a ta si nu te-ar trada pentru nimic, spune-i doar eiwinking Pe la 14-15 ani (Daca tine relatia atat) poti sa le spui DOAR colegilor ca de PUTIN timp sunteti impreuna, de cateva zile. Parintilor le spui numai la 17 ani laughing (daca tine relatia atat)

Cam atat de zis happy Daca mai ai vreo nelamurire sau ceva, spune-mi happy

Sarbatori fericite si multa bafta cu baiatul acela! (Ai grija de tine!)

| 07122001 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc că m-ai ajutat. Mulțumesc pentru urări. Mi-ai răspuns foarte frumos. Dacă e să mai am ajutor de la încă o persoană sau mai multe, cred că tot răspunsul tău va fi câștigător. S-ar putea ca ție să îți dau fundița.
Să văd cine îmi mai răspunde. Îți mulțumesc încă o dată pentru ajutor.
SĂRBĂTORI FERICITE ȘI ȚIE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 07122001):

Cu mare placere happy Si multumesc pentru urari happy

| 07122001 explică (pentru anonim_4396):

Ăăăăăă... mai știi că ți-am scris că dacă mai am vreo nelămurire, să-ți zic, nu?
Ei bine... am una. Cum fac să-mi apropii prietena de un alt băiat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 07122001):

Hmm. Greu de gandit direct. Hai sa o luam logic:

Ca sa se apropie de un alt baiat, trebuie practic sa iasa scantei intrei ei, nu? Ia un baiat mai sentimental, pe care stii ca sunt sa zic prieteni (adica nu se ignora sau chestii din astea, sa mai discute uneori) si apoi ii "tragi" de mana pe amandoi si mergeti la magazin impreuna in pauza sau ceva de genul, si dupa aia tu o iei in fata sau mai stai sa mai cumperi ceva, si ii lasi sa mearga singuri tongue Si dupa aia ii prinzi din urma inainte sa intrati din clasa, si le spui ceva-n gen: "despre ce-ati vorbit voi porumbeilor? smug" Sau ceva de genul (Scuze ca folosesc de atat de multe ori replica asta laughing.)
Si ii impingi practic de amandoi de la spate. Si dupa aia dupa mai multa vreme de impins de la spate laughing, ii intrebi pe fiecare pe rand, daca ii place de prietena ta / baiatul ala, pentru ca vezi ceva scantei intre ei, si chiar daca zice nu, ii tragi de limba sa spuna, si le juri ca nu mai spui la nimeni, si vezi daca rosesc sau incearca sa schimbe subiectu, sau chestii de genu asta. Si apoi continui si ii faci sa petreaca mai mult timp impreuna, prin diferite chestii tongue

Daca erati mai mari poate mergea chestia cu intalnirea si ii inviti pe amandoi, si dupa aia cauti un fel de scuza ca sa pleci si ii lasi sa stea singuri. Dar nu ca trebuie sa mergi la dentist sau din astea laughing Le spui ca iti pui telefonul pe vibrati ca sa nu sune in timp ce sunteti la restaurant, si apoi te prefaci ca iti suna, raspunzi, si te prefaci ca vorbesti la telefon cu mama sau cineva si iti spune sa mergi acasa din diferite motive, etc. Dar nu mai lungesc chestia asta pentru ca nu sunteti destul de mari laughing Si nu va lasa parintii la intalnire practic fara sa mearga si ei, stii? tongue Si daca nu sunt singuri nu prea functioneaza. tongue

Cam atata, cred... Daca imi mai vin ceva idei, iti mai zic happy

Repet big grin: Daca mai ai vreo nelamurire, poti apela la mine happy Te ajut cu placere, daca pot happy Mult succes si in caz ca nu ne auzim pana anul viitor, an nou fericit! laughing

| fede12 a răspuns:

Ar fi ok sa le spui parintilor daca ai o relatie foarte apropiata cu acestia. Si daca iti place baiatu' si el te place nu te gandi la prietena ta! asa as face eu si stiu ca sunt cam egoista dar totusi iubitu e doar al tau nu il imparti cu nimeni! Bafta si Sarbatoriii Fericite!:*

| 07122001 explică (pentru fede12):

Mersi de ajutor, dar nu prea am curaj să le zic părinților.
Oricum, mulțumesc și Sărbători Fericite!