| ● Extra Acidϟ αşα сă own a întrebat:

Hisad! am si eu problema. cu familiasad...mama mea vrea sa moara pentru. ca s-a saturat de viata tata e terminat ie raw in fiecare zi din cauza ei ...eu plang mereu. dar ce pot face ac cand familia mea se duce de"rapa"?

Răspuns Câştigător
| matraguna1 a răspuns:

Aveti nevoie de o schimbare. probabil situatia financiara e principala problema...doar asa ceva poate darama un om. o familie. incearca sa le ridici moralul. cateodata si gesturi mici conteaza. gandeste-te cum ai putea sa o scoti din starea asta provocandu-i un zambet.sau mai multe. vorbeste cu ei. poate chiar simt nevoia sa se descarce.sau daca nu in fata ta.mergeti la o manastire unde stiti ca exista vreun preot ce are timp sa vorbeasca cu ei si sa ii povatuiasca. oricum, nu renunta si nu te lasa doborata de situatie. si cel mai mic ajutor/gest din partea ta conteaza. incearca sa-i faci sa vada si jumatatea plina a paharului...indiferent de probleme. vezi care e sursa mahnirii si apoi gasiti impreuna SOLUTII, chiar daca poate la prima vedere nu e asa usor. cu siguranta sunt.

12 răspunsuri:
| Nikollee a răspuns:

Fii tare!
nu lasa sa te doboare nimic si nimenii!
incurajaza`ti mama si spune`i ca inca are pentru ce sa traiasca!
pentru tine!
incearca sa-l mai intaresti si pe tatal tau daca se poate`! 1
succes!

| mgtow a răspuns:

Treceti printr-o situatie financiara proasta? Sau nu aveti bani? Ce sa faci incearca sa vb cu ruedele poate iti da un sprijin in tara e ceva normal sa nu ajungi la sfarsitul lunii din cauza salariului mic...bafta

| ˜”°º•didycutzà•º°”˜ a răspuns:

E o intrebare difcila pentru altii care poate nu au trecut prin asemenea necazuri, insa in acelasi timp poate fi unu obisnuita pentru altii care au trecut prin asa ceva(doamne fereste)...insa eu te-as sfatui sa ceri ajutorul unei rude foarte apropiate(matusa, bunici, etc.) sau niste prieteni foarte apropiati de familie. E greu sad te cred, insa iti urez multa bafta mai departe si Dumnezeu sa-ti fie alaturihappy:*

| beatleman a răspuns:

Pai...Trebuie sa le spui ca ei sunt un model in viata pentru tine si ca daca se cearta si "altele" te vor dezamagi si poti avea sechele.

| ● Extra Acidϟ αşα сă own explică:

Avem tot ce ne trebuie. dar mama...crying ma uit l tata sh vad ca se stinge in fiecare zi incet incet.

| monique a răspuns:

Pomeneste-i la Maslu, cere unui preot sa faca rugaciuni pentru ei. Mama ta sufera de depresie, neaparat vorbiti si cu un psihiatru, dar faceti toate discret. Daca afla s-ar putea sa se deprime mai rau. Spune-i ca o iubesti.Stati mai mult timp cu ea, faceti-i cadouri, surpirze, spuneti-i cat de multa nevoie aveti de ea, multumiti-i pentru tot ce va ofera. Oragnizati o iesire la bai, intresati-va de ceva tratamente. Salinele parca sunt bune in astfel de probleme.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O terapie de grup psihologică cât mai repede.
Pa, pa.

| Razvan a răspuns:

Acum ca incepe scoala du-te si vorbeste cu psihologul scolii. El va stii sa te indrume mai departe si pe tine si pe ai taiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, copil drag, mamica ta probabil sufera de depresie asa cum a mai scris anterior cineva. Stai cat poti de mult in prejma ei, incurajeaza-o mereu, imbratiseaza-o si spune-i cat de mult o iubesti, cat de mult inseamna pentru tine si ce fericta esti ca e mamica ta, multumeste-i pentru orice lucru marunt pe care-l face pentru tine sau cand iti pregateste ceva bun de mancare si te rog, nu mai plange. Chiar daca iti este atat de greu, ridica fruntea sus si incearca sa zambesti. Si asa cum a mai spus cineva mergeti cu mamica sa o vada un medic psihiatru. El stie cel mai bine ce sfaturi sa-i dea mamei, cum sa vorbeasca cu dansa si cum sa o trateze.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cred că e vorba de o criză de "prea mult bine", dacă spui că aveţi tot ce vă trebuie.
E femeie şi femeile au făcut o artă din a se plânge.
Din experienţă îţi spun să nu te bagi între ei. Pe mine m-a mâncat undeva şi m-am băgat la o fază similară şi regret şi acum că nu am lăsat să se ducă de râpă.
Salut!

| enchanted a răspuns:

Du-te in camaruta ta si vorbeste lui Isus despre asta cu inima plina de durere, ca si cum ii vorbesti celui mai bun prieten, cere si ti se va da, vei vedea ce bun este Dumnezeu si cum rezolva totul si lauda-l pe Domnul in fiecare zi chiar daca inima ta plange, El nu asteapta jertfe ci laude si multumiri

| enchanted a răspuns:

Cand parintii se cearta, te retragi intr-un colt si te rogi pentru ei big grinoamne isuse inchide gura celui biruit de tine la cruce ca tu esti singurul domn, singurul fiu al lui Dumnezeu izbaveste pe parintii mei de cel rau, te slavesc si te laud, amin.Stai deoparte si nu te baga intre parinti si vei vedea cum se linistesc.