| Llik a întrebat:

I have a problem. As fi recunoscator daca ati citi si mi-ati da raspunsuri (in care sa nu ma luati la misto sau sa ma jigniti).
Am 20 de ani si nu pot trece peste un eveniment din trecutul meu, chiar daca mama m-a dus la mai multi psihologi de mic.
Ca sa fiu mai direct, cand aveam 12 ani am fost abuzat sexual (am fost violat). Urmarile au fost groaznice si nici acum nu pot trece peste.
Pe langa amintirile dureroase mai este o problema ce ma macina. Imi este rusine sa recunosc dar pana acum nu am avut nicio relatie sexuala din cauza asta. Am avut prietene, unele din ele cerandu-mi dupa mai mult sau mai putin timp sa facem sex, eu am refuzat si ne-am despartit. Pur si simplu nu pot... imi vin in minte toate chestiile straight face...
Am fost la psihologi si nu m-au ajutat.
Ce sa fac, cum pot scapa si cum pot deveni un om normal?

12 răspunsuri:
| Zazu a răspuns:

Cand suferi de o trauma,ca ai fost violat,maltratat psihic sau fizic,trebuie sa stai fata in fata cu cel care a facut-o si sa ii spui ce ne spui noua. Daca nu poti,din diferite considerente(pentru ca jigodia a murit, e in puscarie sau mama dracu ce face)trebuie sa iti inchipui ca esti cu el in fata si sa iti descarci toata energia negativa pe care ti-o creeaza acele momente.
Vine o zi, cand fiecare dintre noi vrea sa incheie conturile cu anumite persoane, care ne-au maltratat psihic chiar fara sa fie constienti de gravitatea a ceea ce fac.
Trebuie sa vorbesti despre asta, ca sa poti trece peste depresia in care te scufunzi zilnic.
Sportul te poate ajuta foarte mult, sportul si munca fizica.Dar inainte de toate vorbeste.

| doc69 a răspuns:

In primul rand sa citesti si sa iti schimbi perspectiva in sensul ca..nimic din ce a trecut nu te poate influenta in prezent..ai o problema cu acceptarea faptului ca a existat experienta, dar, la fel de bine trebuie sa intelegi, sa rationezi pentru asta si sa pricepi ca, ce s-a intamplat atunci fizic si psihic este un fapt trecut.nu traiesti niciodata in trecut doar in mintea ta..deci..pricepe ca esti la 20 de ani si fiecare clipa din fata depinde de tine sa fie altfel decat cele din trecut..cand o sa intelegi asta o sa ramana doar amintirea ca o cicatrice dar fara sa te mai sacaie mental ...succes daca ai nevoie si simti asta te pot ajuta daca ma mai intrebi..stima si multa bafta

| thegatekeeper a răspuns:

Intr-adevar, peste asa ceva nu poti trece usor. De fapt, nu vei trece complet niciodata, insa incetul cu incetul cred ca poti invata sa ai o viata relativ normala din punctul asta de vedere. Daca spui ca nici sedintele la psiholog nu te-au ajutat, singura solutie pe care o vad eu este sa ai rabdare pana gasesti o persoana careia ii vei putea impartasi ceea ce ti s-a intamplat, astfel incat ea sa te ajute sa treci peste, in sensul in care ar trebui sa inteleaga ca nu iti este usor sa ai o relatie normala avand in vedere ceea ce ti s-a intamplat. Pe langa asta, ai putea incerca sa iti analizezi propriile temeri si astfel, constientizand ca ceea ce s-a intamplat nu mai poate avea acum niciun efect asupra ta, sa iti revii si sa poti avea relatii cat de cat obisnuite. Daca vei continua sa crezi ca nu mai are cu ce sa te afecteze acum, incetul cu incetul chiar se va intampla asta si vei putea sa treci peste, in mare parte. De asemenea, poti incerca sa citesti carti de psihologie pe tema aceasta, care sa te ajute sa vezi lucrurile dintr-o alta perspectiva. Orice ai alege sa faci, ai nevoie de timp ca sa reusesti, avand in vedere situatia.

| DoarImpreuna a răspuns:

... traumele de genul acesta lasa urme pe toata viata. Nu sunt de acord ca o iubire iti poate rezolva probleme desi la inceput asa pare. De unde esti? Trebuie sa gasesti un psihoterapeut bun și iti vei putea pune si acest incident in locul potrivit in trecutul tau.

| Slow a răspuns:

Esti un om normal! Tu nu ai absolut nicio vina pentru ceea ce ti-a facut un nenorocit. Trebuie sa incerci sa accepti faptul ca acest lucru ti s-a intamplat si nu mai poate fi schimbat. Tu inca traiesti in trecut, dar incearca sa transformi acest eveniment neplacut intr-un abuz fizic, nu psihic. Sunt de acord cu tot ceea ce s-a spus pana acum, dar in acelasi timp sunt constienta ca tie iti este mult mai greu sa le pui in practica. Ia-ti timp pentru a analiza poevstea asta din toate punctele de vedere, mai bine te chinui o perioada scurta de timp, decat sa suferi toata viata, zi dupa zi. Gandeste-te ca si nenorocitul ala isi va primi, la un moment dat, pedeapsa, pentru ca in viata roata se intoarce. Nu mai poti schimba ceea ce ti s-a intamplat, nu vei putea uita aceasta trauma cat vei trai, dar poti accepta ideea ca ti s-a intamplat si sa inveti sa traiesti cu ea. Forteaza-te sa bagi povestea asta in cel mai intunecos si racaros sertaras al sufletului tau. Nu e nicio rusine in faptul ca nu ai intretinut relatii sexuale pana acum. Teama te-a oprit, dar gandeste-te ca la un moment dat tot vei face pasul asta, si mai bine mai devreme, caci dupa trecerea anilor, frica se va intensifica. Gaseste o fata care tine la tine si incearca sa vorbesti cu ea despre asta. Te va intelege si va avea rabdare cu tine, apoi iti va arata ca nu este asa cum iti inchipui tu. Sexul se nu poate compara prin absolut nimic cu un viol. Primele dati iti va fi mai greu, dar pe urma vei vedea ca este total diferit si nu iti va mai aduce aminte de acea experienta neplacuta. Incearca sa vorbesti despre chestia asta, nu tine in tine pentru ca vei innebuni. Exista probabil milioane de persoane pe lumea asta care au trecut prin asta, desi experienta fiecaruia este unica si dureroasa. Trebuie sa cereti ajutor. Veti primi spijin si intelegere. Capul sus si nu uita ca viata e frumoasa! happy

| irbis a răspuns:

De ce nu poti?

| tuGatita a răspuns:

Pff imi inchipui cat de greu trebuie sa iti fie. daca o fata trece cu greu peste asa ceva, dar un baiat.imi pare sincer rau pentru tine, desi parerile mele de rau nu te vor ajuta cu nimic. As vrea sa stiu... zici ca ai avut prietene...te-ai indragostit? ai iubit din tot sufletul? de multe ori iubirea ajuta. Si cel mai bine, cand ai o iubita, de mult timp cel mai indicat, in care sa ai incredere, sa ii recunosti ce ai patit de la bun inceput ca ea sa te inteleaga si sa nu se ajunga la despartire cand vine vorba de sex. Totul tine de tine, de puterea ta, prima data e mai greu. apoi te vei obisnui. cert e sa incerci sa nu te mai gandesti la..stii tu ce, sa treci peste ca ai o varsta deja. Ai incredere in Dumnezeu ca el le va rezolva pe toate, iar pe cel ce ti-a facut rau sigur il va pedepsi. Doar nu ascunde acele traume, nu te inchide in tine. Si fa-o pentru prima data cu persoana iubita, care te va intelege si astepta cat va fi nevoie. Doar fa-o si apoi iti va fi mult mai usor. Daca nu ai reusit in atata timp poate ca nu iti e usor si cred ca sfaturile mele le-ai auzit de atatea ori.dar eu am incercat totusi. Mult noroc

| Llik explică (pentru tuGatita):

Iti multumesc de raspuns. Am avut prietene dar nu pot spune ca eram indragostit de ele... era vorba mai mult de o prietenie. De fiecare data ele au facut primul pas, nu eu. Sunt multe lucruri pe care nu le-am scris fiindca ar fi facut povestea prea lunga si incurcata si probabil nu as fi primit niciun raspuns sad

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Dragul meu, psihologii nu fac decat sa te determine ca sa gasesti singur o solutie.In ciuda a ceea ce simti, cred ca e bine sa faci sex cu prima ocazie si sa-ti faci o prietena. Daca nu poti infrunta asta, inseamna ca nenorocitul ti-a distrus intreaga viata.Nu-i acorda aceasta satisfactie.Nu ne poate murdari ceea ce se intampla fara acceptul nostru.In viata nu putem controla intotdeauna totul si trebuie sa acceptam asta.Dar putem alege singuri drumul inainte sau o nenorocita de,, parcare,,. Iesi din aceasta,, parcare,, unde te-ai oprit si continua drumul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incerc ca iau lucrurile ca atare si sa iti spun ceva folositor, pe scurt.
In momentul de fata esti, practic, o bomba cu ceas(metaforic vorbind). Esti instabil emotional si asta e principala cauza a evenimentelor cu fetele pe care le-ai avut.
Situatia ta e greu de schimbat daca nu fortezi tu putin nota. Pur si simplu trezeste-te intr-o dimineata si impuneti sa faci tot ceea ce este dificil, mai ales ce este carcteristic barbatilor. Pare o idee usor deplasata, dar apuca-te de un sport(evetual extrem), sau doar du-te sa alergi, sau sa faci ceva care sa iti lucreze la maxim fizicul, zilnic. Asa ai avantajul ca eliberezi o parte din hormoni si stres(e demonstrat stiintific partea cu stresul), ai o ocupatie ca te mentine energic, in alerta si cu o usoara stare de bine, iar in final, dupa ceva timp, simti energia aia dominanta, masculina si puternica din tine. Pentru ca (fara sa aduc vreo jignire) starea ta bate spre o depresie aproape tipic feminina. E de inteles, dar nu iti face binetongue.
Ai nevoie sa capeti incredere in tine si asta o poti face doar singur happy.
La urmatoarele reprezentante ale sexului frumos care isi fac aparitia in viata ta nu le spune povestea ta (altfel o parte din atasamentul lor pentru tine s-ar transforma inconstient in mila). Gaseste o fata care iti place foarte mult, iar daca e sa ajungi in partea intima a povestii mentioneaza doar faptul ca nu ai mai avut experiente sexuale in trecut. Ar fi de preferat ca fata sa aiba, ca sa usureze lucruriletongue. Puteti vorbi pe tema asta inainte.

Traieste prezentul, profita de el in orice ocazie, trecutul e pierdut si asa va ramane...

| TheBlueWolf a răspuns:

Sa iti spun cum sta treaba. Noi traim intr-o societate mizera, oribila unde ne mancam unii pe altii tavalindu-ne in propriul sange pentru a-i rani pe altii. Am vazut adevarata fata a omului. Omul este cel mai salbatic si in stare de orice. Poate fi cea mai cruda creatura dar si cea mai pura fiinta. Cand un astfel de eveniment isi lasa amprenta in trecutul tau nu vei putea sterge niciodata urmele. Este ca un tatuaj, indiferent daca faci o operatie tot v-a ramane ceva acolo, ceva care sa iti aminteasca de faptul ca traiesti intr-o jungla. Nu trebuie sa uiti, din potriva trebuie sa infrunti cea mai dezgustatoare intruchipare a intunericului si cosmarului. - Fiinta umana. Concluzia, trebuie sa te infrangi pe tine insuti pentru a deveni un om "normal". Normalitatea insa nu exista asa cum o stim noi. De aceea nu trebuie sa iti pese de nimic, nu trebuie sa iti pese de ce zice lumea sau ce crede lumea. Trebuie sa ascuti sabia si sa iesi la atac. Acest eveniment ti-a format tie caracterul. Oricat de brutal ar fi, asta este viata si acesta este adevarul dur. Singurul psiholog esti tu.Nu trebuie sa te simti inhibat si nu trebuie sa asculti ce zic altii asa cum am mai spus. Daca alti oameni fac lucruri diferite de tine nu te face pe tine mai putin sau mai mult normal. Decat neinteles si aici m-am intors la ideea initiala. Si cand iti vin in minte toate amintirile acelea nu le respinge. Acceptale deoarece este singura cale, loveste-le cu putere unde doare mai tare si anume cu nepasare si ignoranta iar astfel il faci k.o. si pe monstrul care ti-a facut ce ti-a facut. Stiu ca nu e foarte usor sa intelegi ce am spus aici insa rezerva un mic interval de timp in care sa discuti tu cu tine. Fa o alegere si rupe acest lant care te strange din ce in ce mai puternic.

| dyabolic a răspuns:

Ti-a raspuns cineva si bine a zis apuca-te de un sport, ideea este buna. Box, karate, box thailandez etc. Si iti voi motiva. in mare parte tie iti este teama si nu ai incredere in tine. Un sport violent te-ar ajuta sa treci peste temeri devenind u puternic prin exercitiu capeti incredere in tine. Incearca ori de cate ori ai temerile astea sa te gandesti la lucruri frumoase care iti fac placere tie. Un obiect o melodie un film, orice. In acelasi timp nu sta retras, si repeta in mintea ta cel din fata mea nu stie nimic eu dc m-as da de gol. Revenind la sport, sa nu-ti imaginezi ca dupa o zi de sala o sa devii un luptator, dar in timp, si dupa multa concentrare te vei schimba. La sf iti voi spune asta: eu am fost foarte timida, dupa 4 ani de sport am inceput sa am incredere in mine si sa fiu mai comunicativa. Ai incredere in tine. Dimineata cand te trezesti spune ti singur! Dacaam reusit sa ma trezesc azi nimic nu ma doboara! Succes chiar imi doresc sa reusesti sa treci peste. Dar nu iti mai fie teama si nu te mai gandi, incearca sa fii puternic psihic si vei reusi sa treci peste asta.