| DarianaDari a întrebat:

Iară ma bătut tata pentru ca mam băgat sa nu mai dea în mama și el ma împins și ma strâns de mână foarte tare am 16 ani la mama îi e frica sa plecam amândouă îi e frica de el și mie îmi e frica de tata.Ce sa fac? Credeți că am făcut bine ca mam băgat sa nu mai dea în mama? Cum sa o conving sa plecam?

8 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Trebuie sa plecați repede de acolo! Dacă este alcoolic nu se va opri, va continua și va fi din ce în ce mai rău

| Miruna333 a răspuns:

Sa il denunti. Suna la politie si spune totul. Femeile care accepta tratemente de genul nu pleaca prea curand, unele stau toata viata sau pana ajung in pamant. suna mai repede la politie ca ala nu este tata, este un nimic

| Cipi1212 a răspuns:

Încearcă să o convingi. E bine pentru voi două.

| adryang78 a răspuns:

Da, ai făcut bine. Mergi la Poliție, dacă mama ta nu are curajul s-o facă. Mai scria o utilizatoare că a fost în aceeași situație și copilul ei de 10 ani a luat măsuri. Tatăl violent este acum la închisoare. Ia exemplu.

| Kiran a răspuns:

Oricare ar fi deciziile parintilor tai vor avea un efect negativ asupra ta.
Pana iti convingi mama, incearca daca consideri ca poti, sa te imprietenesti cu tatal tau, incearca sa il faci sa te considere prieten, asa, la orice cearta, incearca si sa il faci pe tatal tau atent in alta parte, cheama-l sa te ajute cu ceva, distrage-i atentia de la cearta. (evident, aici depinde de caracterul tatalui tau daca este intelegator despre situatia din familia ta)

In principal este doar un sfat si recomand sa discuti cu cineva calificat / specializat in astfel de situatii.

| CalinaXandra a răspuns:

Plecati cât mai puteți! Dacă va e asa de frica de ce mai stați? Mama ta ce motive are sa mai stea lângă un asemenea om? Depinde financiar de el? În general cam asta e mentalitatea româncei abuzate...stau ca poate se schimba, stau ca a fost beat și ii pare rău, stau ca nu am unde sa merg, deschideți ochii bine și plecați de acolo pana nu va fi prea târziu,. Reclamati-l la politie, traiul lângă acest om nu e safe.

| Biancasata a răspuns:

Prin ce ai trecut tu am trecut si eu. sfatul meu e sa plecati la părinții mamei tale sau cu o chirie ceva si spune-i ca nu ți dorești să stai acolo fiindca crede-ma mai tarziu vei ramane cu niste traume pe care tu acum nu le vezi. Iti spun din propria mea. Asa ca convingeo pe mama ta sa ia o decizie buna ca sa poata sa-ti ofere o viata liniștită ca mna tu esti mai importantă in viata ei

| Biancasata a răspuns (pentru Biancasata):

Plecati in lipsa lui. asa am pățit si eu dar crede ma e dureros sa stai intr una asa langa un om