| mistersigroaza a întrebat:

Îmi este teamă pentru viața și sănătatea mea, îmi este teamă pentru mine.

Am fost atât de stresat în ultimul timp și am cedat, am renunțat la training.

Am tensiune ridicată, nu reușesc să mă odihnesc.

Sunt extrem de nemulțumit de viața mea și de mine.

Privesc lucrurile foarte negativ și îmi e teamă că nu sunt departe de realitate.

Încă de când m-am născut am trecut prin lucruri dificile, ba chiar traume.

Cei mai apropiați prieteni ai mei, despre care pot spune că au fost familia mea, au murit cumplit și la vârste mult prea fragede.

Familia mea este exact aceeași sau chiar mai toxică.

Nimic nu îmi reușește, nici cu locul de muncă, nici cu prietenii, familia sau relația.

Simt că am nevoie de încurajare, susținere și afecțiune, cineva care să-mi ofere asta fără să o cer.

Mă simt slab, simt că nu sunt în stare de nimic.

Simt că nu sunt în stare să găsesc ceva să-mi placa și din care să câștig bani.

Nu mă simt în stare să găsesc o parteneră potrivită pentru mine sau să leg prietenii potrivite și tot ceea ce ar fi sănătos și firesc in viața mea.

Pur și simplu presiunea continuă m-a ajuns din urmă și deja psihicul a început să-mi afecteze fizicul.

Am nevoie disperată de o gură de aer proaspăt, de lucruri plăcute, fără stres și presiune.

Chiar simt nevoia să iau o pauză de la absolut tot.

Ce îmi recomandați?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Felul în care ai descris starea ta denotă gândire logică, claritate, discernământ. Ai prea multe din viața ta de rezolvat de o dată.
Spui așa.
Îmi este teamă pentru viața și sănătatea mea, îmi este teamă pentru mine.
Ai deja o valoare de protejat. Pe scurt, viața proprie. Ai o bază la care să te referi.
Ce anume îți pune sănătatea în primejdie? Lipsa de mâncare, somn? Ai amenințări vitale, dușmani declarați? Nu și iar nu. Ce mai rămâne de reparat și nu este sănătos și pare nociv? Conținutul mental.
Ce este sigur. Tu nu ești egal cu gândurile și emoțiile tale, ești mult mai mult. Care este zona unde avem cea mai mare putere și șansă de a schimba? Exact acest loc, conținutul minții. Pentru aceasta sunt metode și tehnici, de la cele simple, metoda Couee, găsești cartea în librării online, până la NLP, metodă complexă.
Credință, încredere, acțiune. Ții la viața ta, de aceea îți este teamă frică. Frica este un sfetnic bun, o stare utilă în acest caz. Nu ai încredere suficientă în tine. Dar dacă ai exprimat cele de mai sus, o fărâmă de încredere găsești în discernământul de care ai dat dovadă când ai scris astea. Această încredere ca să crească, aplici metoda Couee.
Aș putea analiza fiecare frază a ta de mai sus, dar mi se pare că prima este un punct bun de pornire pentru redresare.

8 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ai nevoie sa te duci la doctorul psihiatru si sa spui toate astea, si vedem ce spune, poate ai o depresie care a tot avansat, de aia privesti negativ mai totul.
Poate ai nevoie de psiholog, insa medicul iti va spune ce si cum.
Du-te, nu mai sta ca problema se poate agrava si nu mai ai viata.

La munca nu-ti reuseste fie ca nu ai incredere in tine si zici "aaa nu reusesc eu, nu pot eu", sau nu esti capabil sa faci ceva mai acatarii, si atunci e normal ca nu reuseste, astia iti e nivelul si aia e, deci una din doua.

Cu relatiile nu-ti reuseste pentru ca nu te bucuri de ele, te intimidezi, nu ai incredere ca va merge, ca va fi bine, intri in relatie cu problemele tale si e normal ca nu merge.

Nu conteaza cine a murit si cine nu, conteaza ca viata ta nu trebuie sa depinda de altii, trebuie sa mergi inainte si sa-ti vezi de viata, sa te bucuri de ea.

| anonimg a răspuns:

Astăzi este sâmbătă. Îți recomand să mergi la biserica adventista de ziua a șaptea din localitatea ta. Adevărata pace și liniște nu le vei găsi în altă parte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pauza. Poți sa alegi ce lucruri, întâmplări, persoane te afectează. Pari ca depinzi foarte mult de cei din jur. Ar trebui să-ți iei viata în mâini și sa faci doar cum consideri. Asta după ce mergi la un control neuro-psiho cum s-o chema sa fii sigur ca nu ai tu o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pescuit.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Mergi plimbate in parc și asculta muzica uitate la un film in parc Sau plimbate pur și simplu și asta merge

| PsihologDanielBotezan a răspuns:

Îmi pare rău că ai suferit sad și că viața ta nu a fost tocmai ce ți-ai dorit, sad dar am acumulat această serie de informații psihologice, cu care încerc să-i ajut pe cei care suferă. happy După ce citești, răspunsul îl găsești în inima ta și sper că începând de azi, prin puterea prezentului să fii fericit și să nu mai trăiești în trecut! Ai dreptul să fii fericit, nu uita!winking E o datorie la care ne cheamă viața. big grin

| outsidethebox a răspuns:

Sa mergi la medic, sa iii spui ce ai scris mai sus si la finalul investigatiilor, sa iti iei tratamentele si sa inveti sa vezi si sa te bucuri de ce ai. Mai bine marul mic decât... nimic!

Răspuns utilizator avertizat