| cat212 a întrebat:

Îmi place că oamenii te critică dacă eşti cineva, pentru ca vor să fie ca tine, dar de asemenea te critică şi dacă eşti un nimeni, deoarece nu vor să fie ca tine! Cum poţi să mulţumeşti societatea din ziua de azi? Să ajungi un mediocru doar pentru a putea socializa cu toata lumea? Credeţi că atunci ar fi mai multă pace dacă toţi am fi la acelaşi nivel?

Răspuns Câştigător
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Hmm...nu ai cum sa multumesti societatea! Si nu asta este cel mai important lucru! Important este sa te multumesti pe tine! Indiferent ce ai face,cum ai face,ce ai fii, cine ai fii lumea tot te va critica.De ce sa ajungi un mediocru? De ce sa cobori la acest nivel daca poti mai mult? Doar ca sa-i multumesti pe altii? Ce rezolvi? Nimic,pentru ca socieatea nu poate fii multumita nici cum! Scopul omului in viata nu este acela de a multumii lumea alegand sa fie mediocru, ci acela de a tinde spre mai mult, acela de a se depasi pe sine!

5 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Nu cauta sa multumesti societatea, pentru ca n-ai sa reusesti niciodata. Urmeaza-ti drumul si cauta sa fii tu multumit de ceea ce faci.

| bunnylover537 a răspuns:

Pai daca am gasi satisfactie in a multumi societatea si am incerca sa facem doar asta, am fi o turma de oi fara cap. Si deja sunt multi in turma. Mediocritatea mi se pare o solutie comoda. Ce sens am mai avea ca indivizi daca ne-am scalda in ea? Si nu cred ca ar aduce mai multa pace, caci mediocritatea, nulitatea sau dedicarea catre un anume scop nu poate tempera conflictul de interese.

| CookieTsang a răspuns:

Si pana la urma who cares?
Nu planuiesc sa devin o snoaba, o ipocrita pentru a fi 'placuta' de cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fi-i tu insuti si sa te apreciezi obiectiv in asa fel ca sa slefuiesti calitatile rele transformindu-le in cit de putin rele posibile.

| JustAGirl_3031 a răspuns:

Nu poti sa multumesti societatea de azi, crede-ma. Incearca sa fii multumita tu de tine.Asta e cel mai important.winking