| anonim_4396 a întrebat:

In ultimul timp ma simt foarte singura si fara nici un chef de viata! Numi doresc decat sa dispar! Sa mor! Nu stiu ce sa mai fac sami revin! Nu pot! Cu parintii nu pot vorbi de asta iar cu un psiholog nu indraznesc... o sa zic k is doar mofturi de ale mele... or fi da nu mai pot merge mai departe!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce nu indraznesti sa vorbesti cu un psiholog?!, e neutru de situatia ta, nu te judeca, nu te influenteaza in deciziile tale...atunci? nu ai de unde sa stii ce "zice", pentru ca nu are ce zice, el te poate ajuta sa depasesti situatia cu propria gandire, dar focalizata pe lucruri optimiste, lasa in urma trecutul, gandeste-te la viitor, elimina tot ce iti face rau fizic sau psihic, iesi la plimbare, cauta prieteni noi.in definitiv trebuie sa schimbi ambientul care te face sa fii deprimata. ce te face sa fii asa? ...atunci elimina.axeaza-te doar pe ce iti face bine si ce te relaxeaza.

14 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Care e motivul pentru acre nu poti merge mai departe?
trebuie sa ti se fi intamplat ceva?
esti o persoana credincioasa?
daca da gandeste-te cum ai fi vazuta in ochii lui Dumnezeu daca ai face un asemenea gest. Persoanele care se sinucid nici macar nu pot si ingropate crestineste, nu au voie in cimitir.
asculta muzica, danseaza, razi... iesi afara, e soare, e primavara totul e frumos.
incearca!

| selef a răspuns:

Este mai usor sa te lasi prada disperarii sa crezi ca rolul tau este neimportant, nu zic sa privesti neaparat constructiv si alte incurajari, gandeste-te cum ii poti tu "incurca" pe alti, pentru ca intpdeauna cand cineva e jos cineva se bucura.Nu lasa pe nimeni sa se bucure de caderea ta.

assiris
| assiris a răspuns:

Nu ai reusit sa-ti faci un prieten/confident aici pe TPU? Te poate ajuta foarte mult daca nu ai curajul sa mergi la psiholog. O discutie cu el fac mai mult decit orice alt medicament. Sufletul nu se trateaza cu calmante si cu vorbe bine spuse si pornite din inima. Deschide-ti inima catre alta si vei vedea ca lucrurile se rezolva de la sine.

| ion_9149 a răspuns:

Traieste clipa, va veni si soarele pentru tine fi sigur de asta

| gearbox a răspuns:

Ceea ce ti se intampla este un lucru absolut normal la un om, cu toti avem uneori ganduri ciudate de autosuprimare, autoinjosire prin care ne coboram la "eu-l" pe care il consideram negativ si pe care incercam sa-l reparam, dar crede ce-ti spun ca este imposibil acest lucru. Problemele tale cel mai bine le stii tu si ca sa scapi de ele gaseste sursa lor si afla DE CE?
"... ma simt singura" > poate nu cauti unde trebuie un grup de prieteni in care piatra de temelie sa fie increderea sau depinde la ce singuratate te rfr. Cu un necuvantator ai incercat? Adopta un animal, sa vezi ce bine te vei dispune.
Iar despre ai tai: poate au uitat cand si cum era sa fii adolestent, pacat

| Anonimus a răspuns:

Nu te da batuta... undeva, cineva te iubeste si nu ai cum sa dispari... o sa treci si peste astahappy ai sa veziwinkingam trecut si eu prin asemenea perioade

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Vrei un nr. de tel? - ai minute? Sunt foarte obosit si nici aici nu mai pot sta... Mi-e mult mai usor sa stau intins si sa vorbim, daca crezi ca e chiar asa grav! Raspunde-mi in privat, >>> la mesaje...

mira
| mira a răspuns:

Poti sa-mi detaliezi si mie situatia ta printr-un mesaj. Mira

| milida a răspuns:

Schimba psihologul dar mai bine asculta muzica, danseaza, canta si traieste cu speranta ca maine e o noua zi care-ti poate aduce mult soare la usa ta.Am trecut prin multe momente dificile, dar cand simteam ca nu mai pot, dadeam drumul la muzica, vizionam comedii, chiar desene animate si dansam si cantam.Sti cat de mult face o muzica antrenanta si un dans.Eu prefer muzica contry care ma face sa simt ca traiesc. Tanara, in varsta nu conteaza, trebuie sa fi curioasa ce-ti rezerva ziua de maine si sa traiesti dupa ideea lui Scarlet din "Pe aripile vantului":"Nu ma gandesc azi...si maine e o zi".

| loricik a răspuns:

thinking eu zic ca ar tebui sa iti faci o foarte buna prietene su un foarte bun prietena cauia sa ii sp tot...sau ma rog daca ai sp tot daca iti st pr adevarati te vor ajuta sa iesi din aceasta monotonie...sau cum s-o numi:s, incearca sa fi mai deschisa cu cei din jurbig grin

| annagabi a răspuns:

Toti trecem prin astfel de momente.Eu, imi imaginez viata ca pe un drum cu suisuri si coborasuri, cu zile insorite si zile ploioase. In asemenea momente de cumpana imi imaginez ca problema peste care am dat este ca un zid foarte inalt, de netrecut, prea obosita chiar sa incerc sa-l trec. Stii ce fac? Ma opresc putin sa-mi trag sufletul, ma odihnesc, ascult muzica favorita, sau citesc si recitesc romanele favorite. Mai mult incerc pe moment sa uit de problema in cauza.Ma uit in jur si vad ca altcineva mai destept ca mine (nu stiu din cine citez, dar...) "Intotdeauna vei gasi pe cineva mai necajit decat tine!". Dupa un timp, iar citez " dupa ce dorm o noapte pe problema" constat ca uitandu-ma la zid, nu mai este nici inalt ba chiar pot trece peste el cu pasul, si chiar ma mir cit de mult m-am consumat pentru asa o problema. Iar cu parintii nu renunta incearca sa-ti impui punctul tau de vedere. Si eu aveam destule disputa cu ai mei, au fost destul de stricti cu mine, pe motiv ca trebuie sa invat, sa-mi fac un rost in viata nu prea ma lasau cu altii de varsta mea. Mai tarziu cand am invatat sa-mi gasesc propriile solutii si niste prieteni in carti, isi doreau sa plec de acasa sa ma distrez, dar acum nu mai aveam eu chef. Toate trebuie facute cu masura si la timpul lor, dar mai ales nu uita ca viata de multe ori este prea scurta si cand nu ne asteptam ii pierdem pe cei dragi. NU ESTI SINGURA! Curaj! cu drag Gabi

| ingerasii a răspuns:

Ai tu ceva ce te framinta pe suflet incearca sa nu mai pui la suflet pentru ca te consumi singura si in acelasi timp nu te intelege nimeni stiu cum este ai grija de tine

| mioara a răspuns:

TRAIESTE TI CLIPA VIATA E SCURTA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yo cred ca in situatia ta este vb despre chinuitoarea depresie(pentru ca nu ai specifikt un motiv anume). stai linistita, sunt multe persoane in situatia ta, printre care si eu, dar tot c stiu este k trebuie s ai rabdare pentru ca totul se rezolva in tmp, dar depinde si d tine si d vointa p care o ai pentru a iesi din situatie, pentru asta trebuie sa petreci mai mult tmp cu prietenii, s iti faci un,, boyfriend"(in cazul in care nu ai)... o buna prietena etc... si daca nu reusesti s t duci l psiholog, du-te l o farmacie si intreaba d niste antidepresive, crede-ma ajuta:*