| cryss_1828 a întrebat:

Inelul de logodna trebuie sa fie din aur sau din argint? Am citit in mai multe locuri insa parerile sunt diferite.

Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Nunta de argint se face la 25 de ani de la casatorie si atunci intr-adevar se face acest cadou din argint; la logodna, se daruieste un inel de aur care va tine toata viata si este bine sa iei ceva frumos de la inceput; numai bine si casa de piatra, Lucien.

15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

De aur. Inel de argint se ofera la nunta de argint, la 20 de ani de la casatorie.

luciana
| luciana a răspuns:

Am uitat sa specific ca ineleul ( de preferi ), se poate cumpara si din aur alb sau poate sa fie din doua culori de aur (alb si galben ), sa fie frumos, delicat si cu o piatra (ce ii poarta ei noroc,- din zodia ei deci citeste sau afla de la ea asta, fara sa banuiasca ceva, deci sanatate si viata fericita pe acest drum in doi,- deloc usor; Sta in puterea mintii voastre, ca sa pasiti cu dreptul in aceasta poveste de dragoste ce o aflam si noi acum. Inca o data Casa de piatra si o Casnicie minunata sa aveti dragii mei! Fiti fericiti! Lucien.

| moonY a răspuns:

poa' sa fie si dintr-un fir de iarba, inelul e important pentru ceea ce transmite, nu pentru materialul sau

| elyssa20 a răspuns:

Poti sa iei din orice vrei tu, dar mai bine ar fi de aur. pupici si casa de piatra!

| katala a răspuns:

Trebuie sa fie din suflet; restul nu conteaza, ca e din aur, ca e din argint...si mai trebuie ales cu grija, sa o surprinda placut si sa tina minte momentul, pentru ca momentul ramane; un inel se poate pierde (e atat de mic!). Ai grija si multa bafta!

| claudiea79 a răspuns:

Parerea mea este; inelul de logodna trebuie sa fie din argint. mie nu imi place aurul. toti manelisti si tiganii au aur. o prietena si-a luat verighete din aur alb seamana cu argintul. a dat anul trecut 7 milioane vechi pe mindoua. daca nu este nici o diferenta intre argint si aur alb de ce sa platim asa mult degeaba? daca nu imi zicea ea ca sint din aur alb juram ca sint din argint.aurul este de lux asa ca anul asta sa scumpit.casa de piatra. multa fericire.

| zepssy a răspuns:

Inelul de logodna trebuie sa fie din dragoste :-)

| laurentiu a răspuns:

Aur happy
fiindca e mai pur

| pitesti a răspuns:

Aur... e doar simpla mea parere happy

| kr.mdy a răspuns:

Aur cu piatra semipretioasa e cool!

| bubblesx a răspuns:

Aur day dreaming.

| vivi_5803 a răspuns:

Eu consider ca nu conteaza un amarat de inel atata timp cat iubesti si esti iubita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inelul de logodna trebuie sa fie ...la timp.prea devreme e riscant. logodna lunga, despartire sigura.asa ca, draga cryss, cunoastel bine, dar nu prea bine fiindca dupa aia nu mai e interesant.si forteaza nota sa-ti dea inelul, LA TIMP.altfel il pierzi, pe tip.asta daca esti fata. daca esti baiat, sa stii ca o fata se marita cand e ceruta.nu cand vrea.

| Oo_Smartwo_1982 a răspuns:

1. Inelul de logodna este conceput ( î. En.) ca o promisiune ca ei se vor casatori. E si o marturie aratata public, ea este deja luata, ceilalti barbati sa isi vada de treburi. logodna se facea candva in mod oficial, cu preot.
2. La originea veche a VALORII MATERIALE a unui inel stau 2 puncte: a. In caz ca ei se despart intre timp, pentru a plati rusinea fetei (thinking) b. In cazul in care ramane "vaduva " intre timp, sa poata sa se puna pe picioare de una singura. Ganditi.va ca multi baieti le cereau si apoi erau pe front.
RASPUNS:
3. NU conteaza daca e din aur sau argint. NU va mai luati dupa gura lumii si obiceiuri prostesti si mai ales nu cadeti in plasa marketingului! Cica, cel din argint, se da la nunta din argint.
Diferenta de pret intre unul simplu si cel de logodna e piatra. Cel de logodna este diamant original. Jumate din pret in platesti doar pentru certificatul de autenticitate si calitate, bla bla.

Fiti voi insiva, fiti originali, creativi! Cunoaste-ti iubita si fii atent la detaliile caracteristice ale ei.
Cand alegi un inel e logondna alege 3 caracteristici: a). sa o reprezinte in totalitate, sa spuna ceva personal de ea, sa fie din material durabil ce tine timp indelungat, rezistent la substantele intalnitede zi cu zi si sa nu reactioneze cu pielea/ ph.ul eu/ alergii/ mancarimi.
Cele mai intalnite sunt aurul, argintul si platina de aceea se folosesc preponerent. NU forta non.conformismul alegand cuprul! laughing).se corodeaza, reactioneaza cu pielea uneori.e aliaj slab dpdv al uzurii mecanice.e doar un exemplu
B. Sa fie finut, simplu, cu gust, delicat, feminin.

c) NU CHELTUI 2-3 salarii pentru el! Nu faceti eforturi deosebite și sacrificii pentru a cumpara un inel.este UN SIMBOL! Nu va defineste iubirea! Cumpara un inel de 3000-4000lei doar daca nu " trageti de la gura" banii aia! Nu intrati in mreaja marketingului, va repet! In loc de un inel de 4000 mai bine unul de 500 si de restul mergeti si la mare si la munte pentru clipe romantice si va mai si raman de suveniruri magnetice pe care le veti avea si dupa 40 de ani de casnicie.

Oameni buni.degeaba dati 4000 pe un inel daca dupa 2 ani se lasa cu divort. ce a fost important atunci? Cum v.ati purtat in asta 2 ani sau piatra inelului cu care arunca nervoasa dupa tine spunand" sa ti-l bagi in c*r" sau il vinde jn amanet.

Vorba unui bijutier ce isi facea din pasiune meseria : " daca inelul de logodna este problema, atunci nu inelul de logodna este problema.
Vorbele astea dau de gandit.

Si daca ati avut rabdare sa cititi tot, ma destainui: sunt in faza in care caut sa cumpar inelul. Asa am ajuns aici, citind pareri.
Si va spun asa : aleg din argint. Ei nu-i place aurul de nici o culoare. L-ar purta doar din respect. ..mai mult, argintul are efecte curative asupra corpului, aurul nu prea. Prefera argintul si acum este argint rodiat, ce ofera rezustenta si aspect cromat/ oglinda.
Piatra: na aici e partea frumoasa! Nu diamant, in orice caz...prea comun! Nu vrea/em ceva comun. Vreau pentru ea ceva original, reprezentati. Si va spun o treaba... ochii ei isi schimba nuanta f putin in interior ( mici nuante de verzui) versus bataile razante ale soarelui care ii face un maro f deschis, lutos. asa ca va fi zultanit! Care își schimba culoarea! E ceva diferit, nu vezi peste tot. doar atat, la 8-10 ani mai are nevoie de un luciu.
Fiti originali, fiti voi! Lasati babele sa creada ca sunteti la nunta de argint laughing)

| Gabriel26 a răspuns:

Pai si daca nu ai bani de aur ce faci? astepti n ani pana reusesti sa iei unul? te trezesti ca faci nunta la 90 de ani...
eu cred ca si cel din argint este la fel de bun pentru logodna.