| anonim_4396 a întrebat:

Intenționez să mă tai din nou cu lama sau de a încerca metode de sinucidere din nou și știu că mulți de aici mă veți judeca și veți face mișto de mine, dar simt că altă putere nu mai am in momentul actual.

Am pierdut o surioară în urmă cu o lună, am pierdut foarte mulți oameni, de când am intrat in doliu, acum nu mai vorbesc nici cu persoana cu care obișnuiam să vorbesc mereu, fiindcă mi-a zis sa nu ii mai scriu și sa o las în pace, diverse traume din familie am, singură sunt, nu am cui spune ce simt sau ce mă doare...Nu mă pot descarca în fața nimănui...Nici măcar a "familiei", nimic. Lumea mă judeca, dar eu m-am saturat și nu mai pot sa fac față singură tuturor lucrurilor ce mi s-au întâmplat de la un timp.

Toți mă judeca, dar nimeni nu ma întreabă dacă mie îmi convine sa fiu în situația asta și asa mai departe.

Îmi vine chiar să și mă apuc de băut sau de droguri, numai ca să lupt aceasta lupta cu viața, fiindcă mereu sunt singură și chiar am pierdut foarte multi oameni, mai ales pe surioara mea, care a plecat la ceruri și mi se face foarte des dor de ea și nu pot accepta faptul că a plecat de printre noi...

Sunt majoră!

Dați-mi și mie va rog, niște idei de sinucidere sau de niște gesturi sau medicamente, ce pot duce la deces. Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Interneaza-te la psihiatrie. E spre binele tau.

| Robert2526 a răspuns:

Viata e dura, asta e, asa e pentru toti, crezi ca pentru altii e mai usor? Nu are nimeni nimic cu tine, doar ti se pare. Eu cand am incercat sa vorbesc cu tine, ai zis ca te judec, desi eu chiar imi doream sa te ajut. Pentru sora ta nu mai poate face nimeni nimic, e dureros dar s-a intamplat si nu mai se poate intoarce! Cand nu ai nimic/pe nimeni, cel mai frumos lucru e ca nici nu poti sa mai pierzi nimic.Schimba-ti viata, total, o poti lua de la 0 undeva departe. Tu te gandesti la moarte, de parca o sa vina sa iti zica cineva cum sa te omori, wtf, incepe sa lucrezi la tine!

| alina2k18 a răspuns:

Trebuie sa gasesti o alta activitate prin care sa te eliberezi de stress si sa nu fie nociva ca aceasta.
Cauta chaturi sau forumuri de suport.

Telefonul Verde Antisuicid 0800 801 200, apelabil gratuit în fiecare seară în intervalul orar 19:00 - 7:00, asigură intervenție în criză suicidară. Acest demers este asigurat de voluntarii anonimi ARPS cu pregătire specifică în acest sens.
Suna la ei si descarca-te.

Telefonul copilului
Telefonul copilului: ✆ 119

Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) a operaționalizat numărul unic național 119, destinat raportării cazurilor de abuz, neglijare, exploatare și orice altă formă de violență asupra copilului, în cadrul programului guvernamental „Din grija pentru copii".

Numărul 119 este gratuit din orice rețea fixă sau mobilă și este operat 24 de ore din 24, de către consilierii specializați în asistență socială și protecția copilului

| gabicoo a răspuns:

Mare pagubă. Un troll mai puțin pe TPU.

| aaanamariaaa a răspuns:

Scumpica, te rog nu face astfel de gesturi. Îți aduc doar durere, chiar dacă ai impresia ca ți ai găsi refugiul în astfel de lucruri. Nici tăierea nici altceva nu pot șterge lucrurile pe care le simți. Uite, poți vorbi cu noi aici. Poți sa îți spui of-uri și ce ai pe suflet, aici. Te ascultam noi. Nu suntem în masura sa te judecam. Numai tu știi de simți fiindcă ai pierdut pe cineva drag, noi putem doar sa ne imaginam și sa te înțelegem. Sa îți dea Bunul Dumnezeu multa putere și sa te întărească sa poți continua în viata. Nici surioara ta nu ar vrea sa te vadă supărată, și sa te știe ca te rănești. Ea ar vrea ca tu sa îți amintești despre ea și despre konebtele frumoase petrecute împreună cu ea, și dacă te gândești la ea, sa fie sentimente de dor, nu de tristețe. O sa o vezi din nou NUMAI atunci când o sa știe Dumnezeu ca viata ta pe pământ a ajuns la final, dar asta știe numai Dumnezeu. Te rog nu recurge la nici un gest urât! Astea sunt doar gânduri negre, care nu vin de la Dumnezeu. Încearcă și sa vorbești cu Dumnezeu. Roaga-te la Isus Hristos, cere-i liniște și putere, să poți trece cu putere peste astfel de momente. O sa vezi ce mult o sa te ajute Dumnezeu.

| Ioana06i a răspuns (pentru gabicoo):

Da, chiar așa...
Mare troll e ăsta, Doamne!

| Mindfulness a răspuns:

Dumnezeu sa o ierte pe surioara ta sad
E greu sa pierzi un om drag și să nu fii înțeles de nimeni,sa nu ai cui sa ii spui offul.
Nu te da bătută! Se vor bucura unii daca te omori! Asta vrei! Sa renunți ca o lasă? Sau sa te răzbuni pe ei prin propriul succes și prin propriile puteri? Ești într-o situație dramatică,și eu sunt in aceeași situație dar nu are fost sa îți iei viața,ești prea tânără. Te așteaptă multe lucruri bune,vei trece și peste aceasta perioada,dar trebuie sa te detașezi de persoanele care nu te agreează și să renaști într-un mod complet independent,sa faci și să faci asta trebuie tu sa faci. Eu zic sa îți cauți un job bun,sa te dezvolți,sa faci un curs daca nu ai studii superioare sa poți să te descurci singura. Tu ai nevoie de un iubit și să fii înțeleasă,dar nu te înțelege lumea,ei vor să fii mereu bine și să ai succes, și cand nu ai îți întorc spatele cu toții! Singurul care te va iubi va fi iubitul tau,dar în primul rand tu trebuie sa te iubești cel mai mult,sa nu ai așteptări de la nimeni. Viața e dura,tu acum te-ai lovit cu adevăratele problemele ale vieții,de acum in colo te vei maturiza,și îți vei da seama cine îți e alaturi și cine nu.
Daca nu ti nimeni alaturi îți găsești refugiul în străini,dar nu în orice străin,ci unul ce îți poate inspira încredere și siguranță gen un coleg de munca,sau chiar cineva de pe TPU,noi nu te judecam.
Sunt sigur că cineva de aici te va ajuta măcar cu niste vorbe folositoare,motivaționale.
Sora ta a plecat prea devreme,dar nu puteai controla acest fapt imprevizibil,așa mi-am pierdut și eu mama când îmi era lumea mai draga.
Du-te la un psiholog sau la un duhovnic sa îți spui amarul de pe suflet dar nu te sinucide,nu merita.
Fii mai deschisa cu părinți tai,nu te mai închide în tine.
Roaga-te pentru sufletul surorii tale și pentru liniștea ei,și păstreaz-o mereu in mintea ta cu gânduri bune,fără regrete și plânsete,ea va exista mereu in mintea ta acolo nu o vei pierde și clipele frumoase petrecute cu ea.
Toți ajungem acolo asta e cert,nu are rost sa grăbești cursul naturii.
Refugiază-te in biblie,in hobby-uri,pasiuni,călătorii,fotografiat, continuați studiile daca ai posibilitatea, ieși la un film și singura nu trebuie sa ai companie.
Te poți duce la sala, sa faci un sport, orice dar nu are rost sa te apuci de băut, sau sa umbli cu drogați sau bețivani sa umpli acel gol.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Mergi la un psiholog. Ai nevoie de sprijin pentru a trece peste perioada de doliu.

| NLS a răspuns:

Pune-ti intrebarea: asta isi dorea sora ta pentru tine?
Tu esti persoana prin care amintirea ei poate rezista in timp.
Doresti sa ii tai aripile a doua oara?

E trist ca ai trecut prin atatea episoade nefericite, te asigur ca nu esti singura care a experimentat atata durere.
E insa si mai trist ca nu faci nimic sa treci peste ele, nu vrei sa gandesti pozitiv, nu cauti ajutor specializat, nu cauti persoane care sa te ajute.

Viata e plina de incercari, incarcata de episoade triste, de neprevazut.
Inca nu ai inteles ca timpul vindeca orice durere emotionala?
Timpul, prietenii care te inteleg, si persoanele de specialitate.

Nu cred ca nu aveti un psiholog la scoala, sau ca nu gasesti unul care sa te asculte si care sa-ti dea sfaturi adecvate.

Poate voi fi inteles gresit, dar doar daca ai fi in situatia unei boli grave in stadiu terminal, in intelege cat de pretioasa e viata, si ca merita sa faci ORICE sacrificiu sa traiesti.

Spui incontinuu ca esti singura, ca nu ai prieteni, ca nimeni nu te intelege, etc
Da, in stadiul in care te afli acum, e cam greu sa gasesti prieteni.
Prima data trebuie sa inveti sa iti gestionezi emotiile, durerea, si sa gandesti pozitiv.
Abia pe urma o sa vina prietenii.

| Buzi213 a răspuns:

Vrei idee de sinucidere? Du-te la psihiatrie, alegi ce iti place, Socola, Alexandru Obregia sau Balaceanca si te ajuta ei

| Buzi213 a răspuns:

In legatura cu ce ai patit, imi pare nespus de rau pentru ca ai pierdut o persoana draga, stiu sentimentul, am fost si eu recent picat psihic, dar am reusit sa ma vindec si sa ma ridic singur de la pamant prin ambitia mea. Nu iti face nimic rau, gaseste-ti ceva de munca sa poti sa iti ocupi timpul cu asta, bazeaza-te pe un hobby ca sigur ai un hobby, vorbeste, ca asta e cel mai important, sa vorbesti cu cineva ca sa nu ai sufletul incarcat si restul descopera tu ce frumoasa e viata. Dumnezeu ti-a dat o viata, fa ceva bun cu ea, potential ai, toti de pe Pamant avem potential in ceva, depinde cum ti-l fructifici