| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare-intrebatoare: in ideea ca 2 tineri se casatoresc, cine imparte inviatiile de nunta? Ma gandesc, ca ei 2 prietenilor dar ce facem cu rubedeniile? Se poate apela la parinti sau acestia chiar sunt obligati sa le imparta... e complicat, lamuriti-ma si pe mine daca va pricepeti. Multumesc anticipat

8 răspunsuri:
| foxi a răspuns:

Tinerii, parintii ambilor si nasii!

| piktor a răspuns:

Sau dati un telefon si le comunicati ca le trimiteti invitatia prin posta
am patit straight face

mira
| mira a răspuns:

De regula invitatiile se trimit prin posta. Daca este vorba de distante mici, primii care trebuie sa mearga cu invitatiile sunt mirii, apoi socrii mari si mici.In zonele cu nunti traditionale invitatia orala o face vornicelul, care, frumos gatit si cu o sticla de rachiu rosu, intra in casele oamenilor, recita un text care se incheie cu poftirea la nunta si cinsteste gazdele cu o gura de bautura.

| Zenithf a răspuns:

De obicei parintii sunt cei care impart cele mai multe invitatii. thinking
Pentru ca ei cunosc neamurile cel mai bine, in unele cazuri si bunicii se implica in treaba asta.

| anad a răspuns:

In general mirii, mai ales la prieteni si colegi, iar parintii pot sa ii ajute invitand rudele apropiate.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nimeni altcineva cu excepţia tinerilor proaspăt căsătoriţi nu ar trebui să împartă invitaţiile pentru că mirii sunt singurii în măsură să decidă cine vine şi cine nu.
Părinţii ar putea cel mult să-i ajute în cazul în care nu au contactele unor anumite persoane iar părinţii le au... dar atât şi nimic mai mult.

| EUSIATIT a răspuns:

Pai voi tinerii dati invitatii prietenilor vostri. iat parintii amindurora s dau la RUBEDENII cum le ai numit tu iar nasii dau la invitatii lor [ nasii nu au cerut nu nr de invitatii? Dar cine se marita tu? sau intrebi asa... pentru ca ar trebui sa stii cum si ce se procedeaza.[banuiesc ca nu ai 14 ani si gata la maritat?

| Georgy_1051 a răspuns:

De obicei mirele este cel care imparte invitatile la parinti, veri, prieteni etc.