| ylakiztenurb a întrebat:

Iti mai poti reveni dupa un viol?

14 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Mda poti dar greu, adica mna o sa te simti nasol cand vezi un barbat ca te atinge din greseala.Insa cu mult sprijin din partea familiei, iubitului(Daca ai)fratilor, si toate neamurile o vorba bunahappy conteaza mult spusa la vremea ei.Nu sa ti se caute motive si sa ti se sparga oale in cap

| corbulalbrosu a răspuns:

DA. Exista chiar un caz concret intamplat recent. Protagonista nefericitei intamplari si-a revenit destul de bine, amdiscutat si discut cu ea foarte mult pe aceasta tema cat si pe altele.Incontestabil, viata merge inainte.Trebuie doar sa gandesti pozitiv.Succes.

| mihai69 a răspuns:

Da, dar destul de greu. Nu neglija psihoterapia!
===
edit: Depinde enorm și de alți factori (împrejurările comiterii faptei, numărul de participanți, urmările întâmplării asupra corpului și psihicului victimei, dacă pentru comiterea faptei s-au folosit substanțe ilegale etc.) Un bun terapeut va ști să găsească soluția.

| OnuOnulică a răspuns:

Evident că da. Îți poți reveni atâtat timp cât mergi la un psihiatru.

| SkyPilot a răspuns:

Da, poti. Timpul te va ajuta. Eventual poti cere ajutorul unui psiholog.
In primul rand ai grija sa nu existe consecinte directe (graviditate, BTS, rani jos). Mergi la un control ginecologic, fa-ti analize.
Incearca sa faci in asa fel incat cat mai putine persoane sa stie ce s-a intamplat. Multi in Romania vor considera ca victima este cea vinovata.
Daca crezi ca te pot ajuta cu sfaturi, ma poti contacta pe privat.
Ai aici cate ceva de citit daca stii sa citesti in engleza:
http://www.bandbacktogether.com/......l-Assault/
http://www.aftersilence.org/recovering.php
http://www.healthyplace.com/......ing-raped/
Incearca sa ai incredere in tine si sa fii puternica!

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Bineinteles! Important e sa cauti ajutor, poate chiar ajutor de specialitate. Ai o viata inainte, nu poti lasa un astfel de eveniment sa te marcheze pentru totdeauna, mai ales ca nu a fost vina ta. Tine capul sus, si cauta ajutor! Eu sunt psiholog in devenire, daca ai nevoie sa vorbesti, iti stau la dispozitie happy
Succes si multa sanatate!

| e1xtz a răspuns:

Daca violul are loc când persoana se întoarce de exemplu acasa si la intrarea in scara blocului este amenintata cu o arma si agresata fizic-sexual, atunci situatia este destul de dramatica de gestionat ulerior dpdv emotional.

Daca 'violul' este la un party, ametita si convinsa de un prieten care profita de alcool, sau fata merge la un 'prieten' care o curteaza de ceva timp, atunci violul are semnul?

| RIze1KDE1LuNA a răspuns:

da bine'nteles ca poti! eu am fost violat de o grasa si ca urmari ..am avut 2-3 zile mai negre 2-3 nopti mai albe...3-4 cosmaruri..si nu mai suport grasele la mai putin de 2 m de mine. in rest sunt ok

| ylakiztenurb explică:

Si ai denuntat-o la politie?

| RIze1KDE1LuNA a răspuns (pentru ylakiztenurb):

S-a intamplat dupa un chef..toata lumea era beata inclusiv eu laughing ce se spun la politie ca m'a violat o grasa beata si am fost nevoit sa sar pe geam si sa alerg beat si dezbracat pe langa lac? laughing)) radeau aia cu lacrimi cum rad eu acum cand imi amintesc laughing))

| ylakiztenurb explică:

Luka violul tau e de ras dar crede-ma ca la mine e inverssad

| Katiekitty a răspuns:

Primul pas pe care ar trebui sa il faci este sa te duci la un control ginecologic sau sa iti faci niste analize sa nu fi contactat vreun virus, in al doilea rand trebuie sa ai o vointa puternica ca sa uiti acest eveniment mai ales daca a fost recenta treaba, viata merge inainte, incearca sa nu te mai gandesti la ce s-a intamplat, de revenit iti vei reveni pe masura ce trec anii si totul va ramane in urma si iti vei aminti ca de un cosmar dar nu te va mai afecta asa.Incearca sa iti gasesti o ocupatie, sa iesi cu prietenii, sa vizionezi un film etc.Bafta!

| teiubescsiastaimiocupatottimpul a răspuns:

Crede-ma iti poti revenii, mai greu ce-i drept, dar cel mai Important e sa ai persoane in jurul tau care sa te incurajeze, sa te sustina