| LuchianS a întrebat:

Iubirea adevărată e condiţionată şi de iubirea celuilalt?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este conditionata de nimic. Daca iubesti cu adevarat,iubesti si atat,indiferent daca celalalt simte asta sau nu. Sunt cazuri mai rare,dar cel putin eu ma regasesc in asta. Daca i-am spus odata ca il iubesc, asta va ramane mereu, indiferent daca el m-a uitat.

11 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Da,se alimenteaza cu ea!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Iubirea nu este condiționată!
Pa, pa.

| ania a răspuns:

Iubirea lui Dumnezeu, iubirea unui parinte, nu. Dar daca perseveram in iubire neimpartasita fata de cineva de sex opus, e obsesie, nu iubire.

| andragrigoras2000 a răspuns:

Da.trb sa foe iubire reciproca. daca nu e,nu exista dragostelaughing
daca dragoste nu e,nimic nu e, nici soare nu-i, nici viata nu-ihee hee

| Gabitza a răspuns:

Desigur! Cum ar putea exista iubire adevarata doar din partea unuia? happy

| Ea a răspuns:

În niciun caz. Dacã iubeşti cu adevarat, iubeşti indiferent de ce simte celãlalt pentru tine. A, îţi doreşti ca sentimentele celuilalt sa fi fost aceleaşi? Desigur, nu este nimic rãu în asta, dar dacã dragostea ta merge pe principiul: "Cat iubeşti, atât esti iubit(ã)", atunci nu este adevãratã. "Mãsura iubirii este de a iubi fãrã mãsurã".

| Ea a răspuns:

Scopul dragostei adevãrate nu poate fi acela de a crea acelaşi sentiment în inima celui iubit, ci în primul de a-l face fericit. Esenţa puterii vine din propria inimã. Poate cã eu iubesc un om care nici mãcar nu a observat cã sunt acolo, dar când îl vãd fericit nu mai conteazã dacã ştie cã sunt acolo sau nu…

| tia a răspuns:

Fiecare persoana iubeste in felul lui. Nu poti sa obligi pe cineva sa te iubeasca, dar nici tu nu poti fi obligat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Iubirea adevarata nu e conditionata de nimic. Ferice de cel care o simte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.daca iubesti si nu esti iubit, obosesti la un moment dat, tot oferins si nep[rimind nimic in schimb.dar in iubire nu poti sta sa calculezi cine da mai mult.trebuie sa fii altruist si sa mergi pe principiul cel ce da este mai fericit decat cel care primeste.iar celalalt daca iubeste sicer va face la fel.

| LuchianS explică:

Dacă scopul dragostei e de a creea iubire, de unde esenţa puterii pentru asta? Termenul de "condiţionat" sună denaturat in faţa unui sentiment curat sau privind la rece e ceva realist?