| Boocky a întrebat:

Iubitul meu fumeaza. cum sa-l fac sa se lase de fumat fara a pune conditii idioate "gen daca ma vrei laste de fumat, sau demonstreaza ca ma iubesi lasand fumatul" vreau ceva mai lejer si eficace? nu vreau sa par abuziv de insistenta. oricum are si el intentia de a se lasa, dar vreau sa grabesc un pic procesul sa apropii inceputul procesului big grin

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu este chiar atât de uşor precum crezi. Dacă fumatul a ajuns un viciu pentru el, îi va fi foarte greu să se lase. Iar "teoria" asta cu " dacă mă iubeşti, va trebui să te laşi de fumat", mi se pare mai mult decât penibilă. Unei persoane îi poţi demonstra c-o iubeşti prin mulţime de moduri, nu e nevoie să renunţi la o activitate care-ţi provoacă plăcere. Fii sigură că el este conştient că fumatul îi dăunează sănătăţii (scrie asta chiar şi pe pachetele de ţigări ), iar dacă îşi va dori foarte mult şi va avea ambiţia necesară, va renunţa la fumat.

12 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

A grabi nu e cel mai bun lucru, poate. Ajuta-l sa nu fie stresat, ajuta-l sa se apuce de un sport ca sa poata sa-si ocupe timpul (de ex. de sala), da-i niste suplimente nutritive, gen vitamine (mai ales Zinc), pentru ca ajuta la bine-dispunerea mentala si a nu te mai simti obosit sau sa mai ai nevoie de ceva, reduce gradul de pofte sa zic asa. :p
Daca e stresat sau are vreo mica depresie nu va reusi, de aceea trebuie sa ii insuflii o atitudine pozivita si ambitioasa pentru a reusi; daca il sustii si ii oferi dragostea de care are nevoie va reusi.
Bafta la amandoi, tu esti cheia succesuluiwinking.

| UrbanNinja a răspuns:

Incearca sa il convingi ca nu ii face bine.
Dupa cum stii: "Fumatul provoaca dependenta"
Daca fumeaza de prea mult timp nu cred ca o sa reusesti sa faci ceva.oricum.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crde-ma cu daca nu vrea sa se lase nu se va lasa ...asa ca mai bine acceptal asahappy

| diana_6879 a răspuns:

Stiai ca fumatul reduce cantitatea si calitatea spermei? astfel poate nu o sa mai poata avea copii niciodata,... bafta funda?

| catherine_6644 a răspuns:

Daca are intentia de a se lasa ii poti propune un numar mai mic de tigari pe zi. Ii poti propune de asemenea plasturii sau guma cu nicotina, eventual o tigara electronica. Sunt multe cai de a demara acest proces cheia esti tu oarecum! Va intelege la un momentdat ca ste mai bine pentru el. Iti spune asta o fosta fumatoare!

| Aleeee95 a răspuns:

Eu cred că ai putea să vorbeşti cu el şi din câte ştiu ar trebui să îi distragi atenţia cu diferite sporturi sau activităţi, mai ales că se termină şcoala, puteţi merge la sală, piscină, fotbal, voley. orice big grin. Oricum cred că dacă vorbesţi cu el, mai ales că ai spus că intenţionează să se lase, o să fie uşor. Fundă? :*

| ioana_8925 a răspuns:

stii cum e daca il iubesti il iubesti asa cum este, nu incerca sa il schimbi tu pentru ca o sa il plictisesti - spune-i doar ca iti doresti sa se lase de fumat nu il presa - daca tine la tine o sa incerce dar nu o sa ii fie usor! poate o sa incerece sa nu mai fumeze in preajma ta, dar atat,!

| Zenithf a răspuns:

Nu cred ca este nimic mai eficient decat o vizita la spital, la o sectie de oncologie.
Ajuta-l sa reziste tentatiei, fi alaturi de el si fa si tu ceea ce face el pentru a se lasa de fumat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrea sa te sarute spune-i; te rog sa nu te superi da duhnesti a titiun si esti insurmontabil.nu suport.imi vine sa vom mai vorbi pe parcurs.

| Bya132 a răspuns:

Nu poți grăbi asta; lasă-l. Timpul rezolvă totul!
Pa, pa!

| DeeDeeMe a răspuns:

Eu cred ca nu poti sa il faci sa renunte daca il obligi sau pui conditii. mai bine faci glumite pe tema asta si dincolo de gluma sa si vorbiti serios sa ii spui ce ar avea de castigat daca renunta. Sunt sigura ca gasesti destule. uite aici cateva sfaturi pentru el: http://blog.viatameaunjocserios.ro/copii/renunti-si-castigi/

| vali11111 a răspuns:

Recomanda-i prietenului tau sa citeasca cartea lui Allen Carr, denumita In sfarsit nefumator.O poti gasi GRATIS si pe net, in varianta online, tradusa in limba romana.Pe mine unul m-a ajutat foarte mult sa ma las de fumat.De aceea, recomand cu placere si altor persoane.Te rog sa-mi raspunzi, daca recomandarea mea i-a fost de ajutor si prietenului tau. Vali.